Wstępne odczyty nastrojów w europejskim przemyśle po raz kolejny nie napawają optymizmem - majowe indeksy PMI dla przemysłu Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii spadły do poziomów najniższych od trzech lat, czyli od czasów pandemii. Szczególnie słabo wypadły dane z niemieckiego przemysłu, co w kontekście wczorajszych fatalnych danych na temat kwietniowej produkcji przemysłowej w Polsce, są negatywnym sygnałem również dla naszej rodzimej gospodarki.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Na skróty:
- Szacunkowe odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek wskazują na pogarszającą się koniunkturę w przemyśle
- Najsłabiej wypadł majowy odczyt PMI dla przemysłu Niemiec: okazał się dużo niższy od oczekiwań i jednocześnie najgorszy od czasów pandemii
- Niższy od oczekiwań okazał się również przemysłowe PMI dla strefy euro i Wielkiej Brytanii
- Dobre nastroje utrzymują się natomiast w sektorze usług: odczyty powyżej oczekiwań zanotowano w Niemczech i strefie euro
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Bardzo złe dane z Niemiec ????????. To też zła wiadomość dla Polski ????????, dla której Niemcy są największym partnerem handlowym.#Niemcy: w V 2023 indeks #PMI dla przemysłu (wst.) 42,9 pkt. (prognoza: 45,0 pkt.; poprzednio: 44,5 pkt.) #EUR
— macroNEXT (@Macronextcom) May 23, 2023
➡️ https://t.co/QpXikDjDOU pic.twitter.com/Le0Z48owkU
Niemiecki przemysł w tarapatach
We wtorek opublikowane zostały wstępne majowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług czołowych europejskich gospodarek. W centrum zainteresowań znalazły się dane z sektora przemysłowego Niemiec, które okazały się zauważalnie niższe od rynkowych oczekiwań - wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Niemiec wyniósł bowiem zaledwie 42,9 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 45 pkt. To także najgorszy wynik indeksu managerów logistyki dla przemysłu Niemiec od maja 2020 roku, czyli od czasów pandemicznych lockdownów, wstrzymania pracy wielu zakładów i niespotykanej wcześniej niepewności w kwestii otoczenia makroekonomicznego w nadchodzących miesiącach. Wstępny odczyt przemysłowego PMI za maj wpisuje się w trend spadkowy w niemieckim sektorze wytwórczym, który trwa w zasadzie nieprzerwanie od drugiej połowy 2021 roku. Dla porównania - w kwietniu indeks PMI dla przemysłu Niemiec wyniósł 44,5 pkt, natomiast rok temu - w maju 2022 roku - wskaźnik nastrojów w niemieckim przemyśle wynosił 54,8 pkt.
Po raz kolejny znacznie lepiej wypadły dane z sektora usług - wstępny odczyt usługowego indeksu PMI dla Niemiec wyniósł 57,8 pkt. i był zauważalnie wyższy od oczekiwań na poziomie 55,5 pkt. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2021 roku, zaś wskaźnik nastrojów w niemieckim sektorze usług rośnie nieprzerwanie od października zeszłego roku.
Dużo niższy od oczekiwań odczyt przemysłowego PMI Niemiec nie wpłynął negatywnie na nastoje niemieckiej giełdy - indeks DAX40, który wczoraj wyznaczył nowe historyczne szczyty (powyżej 16 330 pkt.) na wtorkowej sesji traci zaledwie 0,25%.
Znacznie słabsze od oczekiwań odczyty indeksu nastrojów w przemyśle naszego zachodniego sąsiada są również niepokojącym sygnałem dla polskiej gospodarki. Przede wszystkim dlatego, że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a koniunktura w przemyśle największej gospodarki UE ma również wpływ na nasz rodzimy sektor wytwórczy. W kwietniu przemysłowy PMI dla Polski okazał się zauważalnie słabszy od oczekiwań - wyniósł 46,6 pkt., wobec prognozowanych 47,9 pkt. Majowy odczyt przemysłowego PMI dla Polski poznamy w czwartek 1 czerwca. Warto w tym kontekście przypomnieć o wczorajszym fatalnym odczycie kwietniowej produkcji przemysłowej - wg danych Głównego Urzędu Statystycznego aktywność polskiego przemysłu w zeszłym miesiącu spadła aż o 6,4% w porównaniu do kwietnia 2022 roku. To skala spadków niespotykana od czasów pandemicznych zawirowań.
Sprawdź również: Znany inwestor giełdowy przyznaje się do gigantycznych strat liczonych w miliardach USD
W produkcji przemysłowej, źródeł negatywnej niespodzianki można upatrywać w produkcji energii. Przetwórstwo przemysłowe też zwalnia i wraca do trendu, ale tu ruch nie powinien być zaskoczeniem (widzimy to od kilku miesięcy). pic.twitter.com/nW5aAGGokj
— mBank Research (@mbank_research) May 22, 2023
Strefa euro również poniżej oczekiwań
We wtorek poznaliśmy również wstępne odczyty przemysłowych i usługowych indeksów PMI dla strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.
W przypadku strefy euro wstępny odczyt przemysłowego PMI również okazał się rozczarowujący - wyniósł on bowiem 44,6 pkt., podczas gdy konsensus analityków zakładał wynik na poziomie 46,2 pkt. Podobnie jak w przypadku Niemiec, majowy odczyt przemysłowego PMI dla strefy euro jest najgorszy od trzech lat, czyli od pandemicznego załamania w maju 2020 roku. Dla porównania: w kwietniu odczyt indeksu PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 45,8 pkt.
Nieporównywalnie lepiej wyglądają nastroje managerów logistyki w stosunku do sektora usług - wstępny majowy odczyt usługowego PMI dla strefy euro wyniósł bowiem 55,9 pkt., przebijając tym samym oczekiwania na poziomie 55,5 pkt. W kwietniu usługowy PMI wyniósł natomiast 56,2 pkt.
Słabsze od oczekiwań były również odczyty przemysłowego indeksu PMI dla Wielkiej Brytanii - wstępny wynik za maj wyniósł 46,9 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 47,9 pkt. To również niepokojący sygnał z brytyjskiego przemysłu, choć warto przypomnieć chociażby odczyt za lipiec zeszłego roku, kiedy wstępny PMI dla przemysłu wyniósł zaledwie 46 pkt., zaś finalnie został zrewidowany w górę aż do 47,3 pkt. Jeżeli jednak ostateczne dane za maj okażą się zbliżone do szacunkowych, to - podobnie jak w przypadku Niemiec i strefy euro - będzie to najsłabszy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Wielkiej Brytanii od trzech lat.
W przypadku indeksu PMI dla usług Wielkiej Brytanii, majowy wstępny odczyt wskazał na 55,1 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 55,5 pkt. W kwietniu usługowy PMI wyniósł natomiast 55,9 pkt.
We wtorek o godz. 15:45 poznamy również szacunkowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych - oczekiwany odczyt przemysłowego PMI to 50 pkt., zaś usługowego 52,6 pkt.
Dla przypomnienia - Jak interpretować odczyty PMI?
Ogólna zasada jest prosta - wynik zawsze podawany jest w punktach, które mieszczą się w zakresie od 0 do 100. Odczyt na poziomie 50 punktów to umowna granica pomiędzy rosnącą, a słabnącą koniunkturą - powyżej 50 pkt. oznacza ogólną poprawę i ekspansję, a poniżej 50 pkt. osłabienie aktywności i regres. Odczyty PMI są publikowane każdego miesiąca, a konkretny wynik zawsze odnosi się do miesiąca poprzedniego.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję