Analitycy Goldman Sachs zrewidowali prognozę dotyczącą prawdopodobieństwa wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych, obniżając ją z 45% do 35%.
Decyzja została podjęta w następstwie najnowszych doniesień o przełomie w relacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które pogorszyły się wskutek wojny handlowej.
Recesja w USA jednak nie nadejdzie? Znany bank przemówił
Ekonomiści wskazali, że poprawa stosunków na linii USA-Chiny może przyczynić się złagodzenia napięć handlowych na arenie międzynarodowej, co w dłuższym terminie oddala wizję kumulacji problemów gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone obniżyły cła na chińskie towary do 30% z 145% wcześniej na okres 90 dni. Chiny zobowiązały się natomiast do zmniejszania ograniczeń handlowych na amerykańskie towary do 10% z 125% na ten sam okres.
„Nasi ekonomiści utrzymują szacowane na 45% prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pomimo tego ryzyka, ostatnie dobre dane ekonomiczne wraz z coraz bardziej pozytywnymi sygnałami o cłach sprawiły, że rynek skupił się na optymistycznej prognozie dalszego wzrostu gospodarczego”, przekazał Goldman Sachs.
Bank przekazał również, że spodziewa łącznie trzech obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w tym i przyszłym roku.
Pierwsza z nich miałaby mieć miejsce w grudniu 2025, natomiast pozostałe w marcu i czerwcu 2025 roku. Jedna obniżka ma nastąpić w grudniu zamiast w lipcu, a pozostałe w marcu i czerwcu przyszłego roku.
Stopa funduszy federalnych w Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie w przedziale 4,25-4,5%.
Wykres. Stopa funduszy federalnych w USA

Źródło: Trading Economics.
Zgodnie z narzędziem CME FedWatch Tool rynek spodziewa się, że na następnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej stopy pozostaną na niezmienionym poziomie na 91,7%. Obniżki stóp spodziewa się z kolei 8,3% rynku.
Wykres. Prawdopodobieństwo zmiany wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przez Rezerwę Federalną wyceniane przez rynek

Źródło: CME FedWatch Tool.
Zobacz również: Dotarły pierwsze statki z Chin. Dostawy spadły o połowę, wkrótce niedobory
Optymizm dotarł do banków. Recesji nie będzie wcale?
Analitycy JP Morgan również obniżyli prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych do poziomu poniżej 50%, w porównaniu do wcześniejszych 60%. Również w tym przypadku rewizja prognozy nastąpiła z powodu poprawy nastrojów związanych z wojną handlową.
Stopniowa deeskalacja napięć, zdaniem ekonomistów zwiększyła również optymizm na giełdzie, o czym pisaliśmy w artykule: Optymizm zawitał na Wall Street. Inwestorzy porzucają obawy
„Niedawne obniżenie przez administrację niektórych z bardziej drakońskich ceł nałożonych na Chiny powinno zmniejszyć ryzyko, że gospodarka USA wpadnie w tym roku w recesję”, powiedział Michael Feroli, ekonomista JP Morgan. „Uważamy, że ryzyko recesji jest nadal podwyższone, ale obecnie wynosi poniżej 50%”, dodał.
„Nadal przewidujemy niewielki spadek zatrudnienia w dalszej części tego roku, ponieważ popyt na pracę ma spowolnić nawet bardziej niż podaż pracy” - czytamy w nocie. „Nasze zaktualizowane prognozy dotyczące rynku pracy w mniejszym stopniu wymagają natychmiastowych działań w celu powstrzymania ryzyka związanego z zatrudnieniem; w przypadku Rezerwy Federalnej przesuwamy termin wznowienia obniżek stóp procentowych z września na grudzień”, przekazał bank JP Morgan.
Eksperci Barclays z kolei całkowicie odrzucali możliwość nadejścia recesji i przekazali, że spodziewają się jednej obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w grudniu 2025 roku. Wcześniej bank przewidywał dwa cięcia: w lipcu i wrześniu.
„Znacząca deeskalacja ceł między USA a Chinami zmniejsza ryzyko recesji”, czytamy w nocie Barclays.
Zobacz również: Pierwsza umowa handlowa Trumpa zaskoczyła. Znamy szczegóły
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję