Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Co czeka nas dzisiaj?
    1. Garść newsów makroekonomicznych:

      Wczoraj nastąpił długo wyczekiwany zwrot na europejskich cenach gazu, które obniżyły się nawet o 20%. Prawdopodobnie pewna w tym zasługa informacji płynących z UE, które sugerują podjęcie odpowiednich kroków w celu ograniczenia wzrostów cen energii. Jaki kształt przyjmie ostateczna regulacja, nie jest na tym etapie jasne. Na poziomie krajowym wydaje się, że rządy mają przynajmniej dwie możliwośc: objęcie większego grona odbiorców cenami regulowanymi oraz/lub pozostawienie sytuacji bez zmian i jednoczesne opodatkowanie sektora energetycznego z transferem dla odbiorców.

        

      Co czeka nas dzisiaj?

      Pierwsze dane inflacyjne z Europy. Na pierwszy ogień idą dane z Niemiec. Poranne dane z Nadrenii Północnej-Westfalli pokazały na przyspieszenie rocznej dynamiki wskaźnika CPI do 8,1% z 7,8%. Wcześniej poznaliśmy odczyt sierpniowej inflacji z Hiszpanii, gdzie ceny (HICP) wzrosły o 10,3% r/r (zgodnie z oczekiwaniami), co mimo wszystko oznacza spadek inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca (wiedziony cenami paliw). Finalne dane o PKB Czech za drugi kwartał zostały zrewidowane w górę do 3,7% r/r z 3,6% r/r.

      Komisja Europejska poda wskaźniki koniunktury ESI. Ostatnio odnotowano tu lekkie spadki, sierpniowe dane nie powinny być lepsze.

      Węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania to ruch o 100pb w górę.

      W kraju rząd zajmie się dzisiaj projektem budżetu na 2023 rok. W przyjętych w czerwcu założeniach do projektu budżetu na przyszły rok rząd prognozował, że wzrost PKB w 2023 wyniesie 3,2%, inflacja 7,8% i o tyle samo wzrosnąć miały wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej.

      Reklama

       

      Garść newsów makroekonomicznych:

      UE: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wczoraj podjęcie kroków w celu obniżenia cen energii. Wcześniej coraz więcej państw opowiedziała się za ustanowieniem maksymalnej ceny energii (m.in. Czechy czy Austria), a także "rozdzieleniem" cen gazu od cen energii elektrycznej. Czesi, którzy sprawują w tym półroczu rotacyjną prezydencję, planują zwołanie posiedzenia ministrów energii na 9 września.

      W jaki sposób rządy mogą ograniczać ceny energii? Wydaje się, że do dyspozycji mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to po prostu objęcie większego grona odbiorców cenami regulowanymi (podobnie jak teraz w przypadku gospodarstw domowych). Drugie rozwiązanie to pozostawienie sytuacji bez zmian i jednoczesne opodatkowanie sektora energetycznego (tzw. podatek od nadmiarowych zysków). Środki zebrane w ten sposób mogłyby na przykład wspierać inne sektory gospodarek.

       

      >center>

       

      Polska: Jeśli URE nie zaakceptowałby żadnych podwyżek cen dla gospodarstw domowych czy odbiorców wrażliwych, wówczas koszty budżetowe w postaci rekompensat dla firm obrotu (przy obecnych cenach nośników energii) byłyby monstrualnych rozmiarów.

      Reklama

       

       

      Polska: Na posiedzeniu Senatu w dn. 7 września zaplanowano głosowanie ws. powołania Joanny Tyrowicz w skład Rady Polityki Pieniężnej - wynika z porządku obrad najbliższego posiedzenia Senatu (PAP).

      Polska: Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza wprowadzenia 15 emerytury, jeśli zaszłaby taka potrzeba. "Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany" - podkreślił.

      Będzie 15 emerytura? Prezydent: jeżeli będzie potrzebna, trzeba będzie ją rozważyć - Money.pl

      Polska: Anwil wznowił produkcję nawozów azotowych w celu "zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce". Jak dotychczas takowej decyzji nie podjęła Grupa Azoty. Niemniej jednak, jak podała wczoraj spółka w komunikacie prasowym: "Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej". Spółka ograniczyła również eksport ww. produktów.

      Reklama

      Ekonomiści mBanku

      Ekonomiści mBanku

      mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane