Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się wesprzeć pakiet pomocowy o wartości 500 mld euro (546 mld dolarów), który ma pomóc Unii Europejskiej wyjść z pandemii wirusa w dużym stopniu na drodze do ściślejszej integracji UE.
Po wideokonferencji między dwoma przywódcami Merkel powiedziała, że Niemcy zaakceptują fundusz w ramach budżetu UE, finansowany z dodatkowych pożyczek rządowych, który dawałby dotacje państwom członkowskim najbardziej dotkniętym epidemią. Merkel powiedziała, że obligacje wyemitowane przez Komisję Europejską zostaną spłacone z budżetu UE, którego lwią część pokryją Niemcy. Po tym komunikacie oprocentowanie włoskich obligacji 10-letnich drastycznie spadło z 1,80% do 1,63%.
Kanclerz wzywała do ścisłej współpracy Unii: „UE musi działać wspólnie, państwo narodowe nie ma szans, jeśli działa samodzielnie” - powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej online z Macronem. „To największe wyzwanie w historii UE.”
Propozycja ta stanowi znaczący krok w wysiłkach na rzecz wsparcia projektu europejskiego i potencjalną wygraną Macrona, który wzywa Niemcy i bogatsze państwa północne, aby uczyniły więcej na rzecz pomocy najbardziej cierpiącym mieszkańcom Południa. Kwoty, o których mowa, zniweczyłyby istniejącą emisję długu przez Komisję, co jest oznaką determinacji Merkel, by utrzymać UE razem.
Plan ten mógłby odciążyć Europejski Bank Centralny
A jednak plan jest nadal tylko planem. Ostateczny układ będzie wymagał poparcia wszystkich 27 członków UE, a Austria natychmiast zasygnalizowała, że nadal sprzeciwia się bezpośrednim wypłatom na rzecz Południa Europy. Rzecznik prasowy holenderskiego premiera
Jeśli porozumienie zostanie przyjęte, może ono złagodzić część presji na Europejski Bank Centralny, który do tej pory odgrywał wiodącą rolę w reakcji na szczeblu unijnym, zobowiązując się do wykupienia ponad biliona euro długu w celu ustabilizowania rynków. Włoskie obligacje skoczyły w poniedziałek, a rentowność 10-letków spadła aż o 20 punktów bazowych do 1,60%. Premia za ryzyko w stosunku do niemieckich obligacji zmniejszyła się do 216 punktów bazowych, co jest najniższym poziomem w tym miesiącu. Euro wzrosło o 0,6% do 1,0887 USD.
Lagarde z aprobatą dla propozycji Merkel
Prezes EBC Christine Lagarde pochwaliła tę propozycję jako ambitną, ukierunkowaną i oczywiście mile widzianą.
Umowa utorowałaby Komisji Europejskiej drogę do długoterminowego pożyczania środków, a przede wszystkim pozwoliłaby na udzielenie bezpośredniego wsparcia krajom najbardziej dotkniętym przez kryzys, twierdzi Christine Lagarde. „Jest to świadectwo ducha solidarności i odpowiedzialności.”
Sprawa Euroobligacji nadal pod znakiem zapytania
Lagarde może zwiększyć swój program zakupu obligacji (QE), podczas spotkania politycznego 4 czerwca. Przywódcy krajów strefy euro wielokrotnie wspominali, że zrobią wszystko, co konieczne, by przeprowadzić gospodarkę strefy euro przez kryzys, a przed tym tygodniem większość ekonomistów przewidywała, że w tym roku zakup obligacji będzie oznaczał dodatkowe 500 mld euro. EBC obawia się, że jeśli nie usunie ogromnego zadłużenia potrzebnego do walki z COVID-19, rynki finansowe opóźnią proces „naprawy”. W najgorszym przypadku blok strefy euro mógłby ponownie zostać pogrążony w kolejnym kryzysie zadłużenia. Do tej pory reakcja UE była opóźniana przez spór o tzw. euroobligacje, a Francja i Włochy wzywały do wspólnej emisji długu w celu ochrony finansów publicznych krajów najbardziej dotkniętych. Komisja przewiduje, że do końca tego roku dług publiczny Włoch będzie wynosił blisko 160% produktu krajowego brutto.
Hiszpański premier Pedro Sanchez wyraził swoje poparcie dla francusko-niemieckiej propozycji, mówiąc na Twitterze, że jest to krok we właściwym kierunku, zgodnie z żądaniami Hiszpanii.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję