Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Maleją marże w polskim przetwórstwie

|
selectedselectedselected

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w marcu do 48,0 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (48,1 pkt.) oraz powyżej naszej prognozy (47,9 pkt.). Tym samym indeks już od 23 miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności.

Maleją marże w polskim przetwórstwie
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 Zwiększenie indeksu wynikało z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, nowych zamówień oraz czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla bieżącej produkcji i zapasów.

 

maleja marze w polskim przetworstwie grafika numer 1maleja marze w polskim przetworstwie grafika numer 1

 

Reklama

W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje przyspieszenie spadku bieżącej produkcji, czemu sprzyjało dalsze obniżenie nowych zamówień (mimo odnotowanego w marcu nieznacznego wzrostu indeks pozostaje poniżej granicy 50 pkt.), w tym zamówień eksportowych. W przypadku zamówień eksportowych ankietowane firmy zwracają uwagę, że źródłem ich spadku są niższe zamówienia m.in. z Niemiec i Holandii, podczas gdy poprawiają się perspektywy sprzedaży na rynki pozaunijne.

W marcu już drugi miesiąc z rzędu odnotowano wzrostu cen dóbr pośrednich, czemu sprzyjało dalsze wydłużenie czasu dostaw. Mimo to w marcu doszło do przyspieszenia spadku cen dóbr finalnych sprzedawanych przez ankietowane firmy. Zgodnie z komunikatem, ankietowane firmy starają się poprzez zmniejszenie swoich marż pobudzić sprzedaż.

 

maleja marze w polskim przetworstwie grafika numer 2maleja marze w polskim przetworstwie grafika numer 2

 

Reklama

W warunkach utrzymującej się obniżonej produkcji oraz spadku nowych zamówień w marcu doszło do pogorszenia oczekiwań dotyczących przyszłej produkcji - indeks PMI dla produkcji oczekiwanej w horyzoncie 12 miesięcy, choć pozostaje wyraźnie powyżej granicy oddzielającej wzrost od spadku aktywności, zmniejszył się w marcu do najniższego poziomu od grudnia 2023 r. Pogorszenie nastrojów znalazło odzwierciedlenie w kontynuacji procesów restrukturyzacyjnych, na co wskazują dalszy spadek zatrudnienia (22 miesiąc z rzędu), jak również wyższe tempo redukcji zapasów dóbr pośrednich. 

 

Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w I kw. do 47,6 pkt. wobec 46,9 pkt. w IV kw. 2023 r. Jest to spójne z naszą prognozą, zgodnie z którą dynamika PKB w Polsce zwiększy się w I kw. do 1,5% r/r wobec 1,0% w IV kw. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w 2024 r. PKB wzrośnie o 2,8% wobec 0,2% w 2023 r.

 

Zobacz także: Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro?

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama