Zwiększenie indeksu wynikało z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, nowych zamówień oraz czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla bieżącej produkcji i zapasów.
W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje przyspieszenie spadku bieżącej produkcji, czemu sprzyjało dalsze obniżenie nowych zamówień (mimo odnotowanego w marcu nieznacznego wzrostu indeks pozostaje poniżej granicy 50 pkt.), w tym zamówień eksportowych. W przypadku zamówień eksportowych ankietowane firmy zwracają uwagę, że źródłem ich spadku są niższe zamówienia m.in. z Niemiec i Holandii, podczas gdy poprawiają się perspektywy sprzedaży na rynki pozaunijne.
W marcu już drugi miesiąc z rzędu odnotowano wzrostu cen dóbr pośrednich, czemu sprzyjało dalsze wydłużenie czasu dostaw. Mimo to w marcu doszło do przyspieszenia spadku cen dóbr finalnych sprzedawanych przez ankietowane firmy. Zgodnie z komunikatem, ankietowane firmy starają się poprzez zmniejszenie swoich marż pobudzić sprzedaż.
W warunkach utrzymującej się obniżonej produkcji oraz spadku nowych zamówień w marcu doszło do pogorszenia oczekiwań dotyczących przyszłej produkcji - indeks PMI dla produkcji oczekiwanej w horyzoncie 12 miesięcy, choć pozostaje wyraźnie powyżej granicy oddzielającej wzrost od spadku aktywności, zmniejszył się w marcu do najniższego poziomu od grudnia 2023 r. Pogorszenie nastrojów znalazło odzwierciedlenie w kontynuacji procesów restrukturyzacyjnych, na co wskazują dalszy spadek zatrudnienia (22 miesiąc z rzędu), jak również wyższe tempo redukcji zapasów dóbr pośrednich.
Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w I kw. do 47,6 pkt. wobec 46,9 pkt. w IV kw. 2023 r. Jest to spójne z naszą prognozą, zgodnie z którą dynamika PKB w Polsce zwiększy się w I kw. do 1,5% r/r wobec 1,0% w IV kw. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w 2024 r. PKB wzrośnie o 2,8% wobec 0,2% w 2023 r.
Zobacz także: Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro?
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję