MAKROmapa. Mocne wzrosty chińskiego PKB - podsumowanie gospodarcze

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja danych o wzroście PKB w Chinach w I kw. Oczekujemy, że PKB zwiększył się o 4,0% kw/kw wobec wzrostu o 2,6% w IV kw. ub. r. Tempo wzrostu w ujęciu rocznym przyspieszy znacząco z uwagi na oddziaływanie efektów niskiej bazy związanych z wybuchem pandemii w 2020 r. (do 22,6% r/r w I kw. wobec 6,5% w IV kw.). Marcowe dane wskażą na wyhamowanie tempa wzrostu aktywności gospodarczej w Chinach z uwagi na oddziaływanie efektów bazy sprzed roku (mniejszy spadek aktywności w marcu 2020 r. w ujęciu rocznym niż w okresie styczeń-luty ub. r.).
że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się do 12,2% r/r w marcu wobec 35,1% w okresie styczeń-luty, dynamika sprzedaży detalicznej obniżyła się do 26,5% r/r wobec 33,8%, a dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich zmniejszyła się do 28,3% r/r wobec 35,0%. We wtorek poznamy dane nt. bilansu handlowego w Chinach. Prognozujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zmniejszyło się marcu do 54,2 mld USD wobec 103,3 mld USD w lutym. Jednocześnie oczekujemy, że z uwagi na wspomniane efekty bazy dynamika eksportu zmniejszyła się w marcu do 37,1% r/r wobec 60,6% w lutym, a dynamika importu spadła do 20,9% r/r wobec 22,2%.
a tym samym jej materializacja będzie oddziaływała w kierunku poprawy nastrojów na rynkach i umocnienia kursu złotego. W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w marcu o 4,5% m/m wobec spadku o 3,0% w lutym ze względu na wyższą sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się w marcu do 2,7% m/m wobec -2,2% w lutym, co będzie spójne z silnym wzrostem zatrudnienia w przetwórstwie (53 tys. osób w marcu). Naszym zdaniem inflacja CPI zwiększyła się do 2,5% r/r w marcu wobec 1,7% w lutym, do czego przyczyniła się wyższa inflacja bazowa i szybszy wzrost cen nośników paliw.
że dane dotyczące rozpoczętych budów domów (1563 tys. w marcu wobec 1421 tys. w lutym, wzrost o 13,7% m/m) oraz pozwoleń na budowę (1730 tys. wobec 1720 tys., wzrost o 1,5% m/m) wskażą na wzrost aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Oczekujemy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan wskaże na znaczącą poprawę nastrojów konsumenckich (90,0 pkt. w kwietniu wobec 83,9 pkt. w marcu) z uwagi na uruchomiony pakiet fiskalny i poprawę sytuacji epidemicznej w USA.
że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony. We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Rynek oczekuje, że jego wartość zwiększyła się do 79,5 pkt. w kwietniu z 76,6 pkt. w marcu. Oczekujemy, że publikacja nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji. We wtorek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w lutym.
będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda transferów z Unią Europejską. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z -2,8% r/r w styczniu do 4,6% w lutym, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z -5,3% r/r do 3,3%. W kierunku zwiększenia dynamiki eksportu oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe.Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
W czwartek opublikowane zostaną marcowe dane o inflacji w Polsce, która najprawdopodobniej ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem (3,2% r/r wobec 2,4% w lutym). Publikacja będzie ważna z punktu widzenia odpowiedzi na pytanie, która składowa w największym stopniu odpowiadała za silniejszy od oczekiwań wzrost inflacji w marcu (nasza prognoza, zgodna z konsensusem rynkowym wynosiła 2,9%). Oczekujemy, że odpowiadał za to silny wzrost inflacji bazowej, który był związany z proinflacyjnym wpływem III fali pandemii. Publikacja krajowej inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i cen polskiego długu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję