Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce już przeszły do historii za sprawą rekordowo wysokiej frekwencji, która wyniosła aż 72,9%. Wstępne wyniki wskazują na zmianę władzy w Polsce, co przekłada się zarówno na wyraźne umocnienie się złotego, jak i spore wzrosty na warszawskim parkiecie. W ujęciu globalnym, inwestorzy wciąż bacznie przyglądają się sytuacji na Bliskim Wschodzie, która nadal może skomplikować sytuację na wykresie ropy naftowej.
Pierwsza reakcja rynku na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce jest jednoznaczna. O poranku EURPLN cofnęło się w okolice 4,47, natomiast za dolara płacono około 4,25 PLN. Umocnienie złotego to efekt potencjalnej zmiany rządu w Polsce i prawdopodobnej poprawy stosunków Warszawy z Brukselą. Reakcja PLN mieści się jednak w zakresie długoterminowego trendu wzrostowego, który dyktowany jest czynnikami fundamentalnymi - przede wszystkim, systematycznie wyższą niż w przypadku strefy euro czy Stanów Zjednoczonych, inflacją w Polsce.
Z perspektywy globalnego inwestora, coraz atrakcyjniejsza może wydawać się polska giełda. Choć w skład WIG20 wchodzi jedynie 8 spółek skarbu państwa, to odpowiadają one aż za 55% całego indeksu. Potencjalna zmiana rządu może być postrzegana przez zagranicznych inwestorów, jako okazja do poprawy jakości zarządzania państwowymi molochami, co powinno zwiększyć atrakcyjność polskiego parkietu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że gospodarka to sieć naczyń połączonych, a Polska nadal traktowana jest jako jeden z rynków wschodzących na które silny wpływ posiadają Chiny.
Sytuacja w Państwie Środka wciąż daleka jest od idealnej, ale mimo wielu prób pobudzania chińskiej gospodarki - tamtejszy rynek kontynuuje spadki. Nie bez znaczenia jest również najbliższe otoczenie Polski - wiele wskazuje, że strefa euro doświadczy mniej lub bardziej dotkliwej recesji. Możliwa eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie wspierać ceny ropy na rynku, co prawdopodobnie przełoży się na ponowny wzrost presji inflacyjnej na całym świecie.
Zobacz także: Wybory 2023 - tego jeszcze nie było! Absolutny rekord i ogromna porażka jednocześnie
W dzisiejszym webinarze:
- Inwestorzy reagują na wyniki wyborów w Polsce.
- Co nam mówią dane makroekonomiczne?
- Czy sezon wyników wesprze kupujących?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję