Minął tydzień od ponownego zaprzysiężenia Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA. Jednym z najgłośniej postulowanych planów na naprawę gospodarki było obniżenie stóp procentowych.
Sam Trump w swoim przemówieniu wygłoszonym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, mówił, że będzie naciskać na Fed, aby obniżył stopy procentowe.
Trump chce obniżki stóp procentowych
Deklaracja ta spotkała się z mieszanymi reakcjami, gdyż faktycznie prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma bezpośredniego wpływu działanie Fedu, który jest niezależną od rządu instytucją. Przy okazji, Trump otwarcie krytykuje przewodniczącego Fed, Jerome'a Powella, ale ten przyjmuje jastrzębią postawę.
Zobacz także: Metoda “szoku i trwogi”. Czy Trump wstrząśnie dolarem i giełdami?
Czy stopy procentowe w USA spadną?
29 stycznia o 20:00 czasu polskie opublikowane zostaną postanowienia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych w USA.
Eksperci Credit Agricole wskazują, że Fed utrzyma stopy procentowe:
“Uczestnicy rynku i my oczekujemy, że Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Amerykańscy inwestorzy znacznie ograniczyli swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp w nadchodzących miesiącach" - czytamy w analizie Credit Agricole.
Jak pokazuje wykres Bloomberg rynki wyceniają dość spokojną ścieżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w kolejnych miesiącach.
Wykres: Przewidywany przez rynki spadek stóp procentowych w USA.

źródło: Standard Charted na podstawie Bloomberg
Eksperci Standard Chartered w swojej analizie wskazują, że pewne drobne zmiany w oświadczeniu FOMC mogą wskazywać na umocnienie rynku pracy.
"Jeśli przewodniczący Fed, Jerome Powell powtórzy optymizm członka zarządu Fed, Christophera Wallera, dotyczący dezinflacji, w nadchodzących miesiącach rynek może dodać kilka punktów bazowych do prawdopodobieństwa obniżek stóp w marcu lub maju" - uważają eksperci Standard Chartered.
Przypomnijmy, że Christopher Waller, który jest jedną z kilku osób głosujących nad wysokością stóp procentowych w USA, przed kilkoma dniami wyraził opinię, że oczekuje obniżki stóp procentowych jeszcze w pierwszej połowie roku, a kolejne mają nadejść w zależności od danych dotyczących cen oraz bezrobocia:
”Dopóki dane dotyczące inflacji będą dobre lub będą podążać tą ścieżką, to z pewnością przewiduję obniżki stóp procentowych wcześniej, niż rynki to wycenią” - powiedział Waller w CNBC.
W raporcie analitycy wskazują również, że każde odniesienie do zakończenia lub spowolnienia luzowania ilościowego może zdjąć część presji z rentowności długoterminowych obligacji.
Czytaj również: Amerykanie zbiednieją o ponad 300 miliardów? Sami mogą sobie zaszkodzić
Kurs dolara spadł, ale czy się umocni ?
W ostatnich miesiącach kondycja kursu dolara budziła szczególne emocje wśród analityków giełdowych.
Na kilka dni przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa kurs dolara systematycznie się umacniał. Jednak w ciągu zaledwie tygodnia od zaprzysiężenia nowego-starego prezydenta wartość amerykańskiej waluty względem złotego spadła o ponad 13 groszy. 25 stycznia wyniósł 4,01 PLN, a przez chwilę zanotował wartość dokładnie 4,00 PLN. Jednak po 4 dniach kurs dolar lekko się odbił i aktualnie wynosi 4,03 PLN.
Czytaj więcej: https://www.fxmag.pl/gospodarka/kurs-dolara-sie-umacnia-usd-zaczyna-zachowywac-sie-jak-waluta-surowcowa
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję