Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kryzys demograficzny w Wielkiej Brytanii. Jest najgorzej od 50 lat

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 50 lat odnotowano więcej zgonów niż urodzeń, pomijając nietypowy okres pandemii. Kolejny kraj europejski mierzy się z poważnymi demograficznymi problemami.

Kryzys demograficzny w Wielkiej Brytanii. Jest najgorzej od 50 lat
Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Więcej zgonów, mniej urodzeń
    1. Czy Wielka Brytania stoi przed wyzwaniem demograficznym?
      • Jakie problemy może spowodować potencjalna przewaga zgonów nad urodzeniami? 
      • Co sprawia, że mimo większej liczby zgonów populacja Wielkiej Brytanii rośnie?

       

       

      Więcej zgonów, mniej urodzeń

      Szacuje się, że do połowy 2023 roku w Wielkiej Brytanii było o 16,3 tys. mniej urodzeń niż zgonów. Zdarzyło się to po raz pierwszy od lat 70., z pominięciem nadmiernej liczby zgonów, które miały miejsce podczas pandemii COVID-19.

      Jak wynika z danych Office

      for
      Forever Entertainment S.A.
      4.0002
      -8.68 %
      Dywidendy
      1 dzień
      -1.23 %
      1 tydzień
      -2.2 %
      1 miesiąc
      -7.83 %
      6 miesięcy
      1.79 %
      National Statistics, nadal jednak można zaobserwować wzrost populacji o 1% w ciągu roku. Jest to spowodowane m.in. międzynarodową migracją netto, w wyniku której do populacji liczącej 68,2 mln osób dołączyło kolejne 677,3 tys.

       

      Wykres. Liczba urodzeń i zgonów w Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat

      kryzys demograficzny w wielkiej brytanii jest najgorzej od 50 lat grafika numer 1kryzys demograficzny w wielkiej brytanii jest najgorzej od 50 lat grafika numer 1

      Źródło: The Guardian

      Reklama

       

      Do połowy 2023 roku, Walia i Szkocja również odnotowała więcej zgonów niż urodzeń, podczas gdy Anglia i Irlandia Północna odnotowały nieco więcej urodzeń niż zgonów.

       

      Zobacz również: Nieruchomości w Wielkiej Brytanii podrożały najmocniej od ponad 2 lat

       

      Czy Wielka Brytania stoi przed wyzwaniem demograficznym?

      Dominacja liczby zgonów nad liczbą urodzeń jest sygnałem, że Wielka Brytania może stanąć przed wyzwaniem demograficznym. Wynika to przede wszystkim z konsekwencji zmniejszenia populacji, a co za tym idzie, problemów społecznych i gospodarczych, z którymi będzie musiało zmierzyć się społeczeństwo.

      Reklama

       

      W związku z tym, że miasta przyjazne studentom i migrantom starzeją się wolniej lub nawet stają się młodsze, a wiejskie wioski starzeją się szybciej, decydenci będą musieli stawić czoła rozbieżnym wymaganiom dotyczącym zapewnienia większej opieki społecznej w niektórych obszarach i większej liczby miejsc w szkołach w innych – powiedział Charlie McCurdy, ekonomista z Resolution Foundation, cytowany przez The Guardian.

       

      Całkowity współczynnik dzietności w Anglii i Walii spadł do 1,49 dziecka na kobietę w 2022 roku z 1,55 w 2021 roku, wynika z danych Office for National Statistics. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) współczynnik dzietności zapewniający prostą zastępowalność pokoleń wynosi 2,1.

      Zgodnie z przewidywaniami demografów w niedalekiej przyszłości w Wielkiej Brytanii liczba urodzeń ma szansę znów przeważyć nad liczbą zgonów. Prawdopodobnie będzie to spowodowane postępem w technologii medycznej, która ułatwi posiadanie dziecka w późniejszym czasie.

      Jak zauważa The Guardian, deficyt urodzeń w Wielkiej Brytanii nastąpił po kilku latach, w których kobiety decydowały się na posiadanie dzieci w późniejszym wieku. Powodem tego była m.in. silna presja finansowa, w tym koszty mieszkaniowe.

      Najczęstszymi przyczynami zgonów w Anglii i Walii od 2015 roku była występująca pod koniec życia demencja i choroba Alzheimera. W ten sposób wyprzedziły one choroby serca, z wyjątkiem dwóch lat na początku pandemii COVID-19.

      Reklama

       

      Zobacz również: Wielka Brytania pokonała recesję. OECD znacznie podniosła prognozy dla UK


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      populacja

      Wielka brytania

      Walia

      Szkocja

      wiadomości z Wielkiej Brytanii

      Liczba urodzeń

      liczba zgonów

      problemy demograficzne

      demografiaUK
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama