W czwartek przedstawiciele Rady Miasta Krakowa podsumowali tegoroczną edycję kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania podatku PIT w miejscu, w którym żyją, pracują i studiują. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Nadaj barwy swojemu miastu. Płać podatki w Krakowie”.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Według przedstawionych danych, uzyskanych w Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie, Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa (UKM) oraz Centrum Obsługi Informatycznej UMK, podatek PIT za rok 2023 zapłaciło w stolicy Małopolski 703 tys. osób, a więc o ponad 33 tys. mieszkańców więcej niż rok wcześniej. To wzrost o prawie 5 proc.
Przyniosło to budżetowi miasta dodatkowe 80 mln zł. „Są to środki absolutnie ważne” - ocenił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek.
Radny Bogusław Kośmider, przewodniczący Komisji Budżetowej i Finansów Rady Miasta Krakowa, który był pomysłodawcą akcji przypomniał, że prowadzona jest ona już od 13 lat, a jej celem jest zwiększenie przychodów do budżetu przez przyciągnięcie do Krakowa jak największej liczby nowych podatników.
Według przedstawionych danych na koniec poprzedniej kadencji rady spodziewano się 650 tys. osób płacących podatki w Krakowie, więc obecne 703 tys. podatników to znaczny wzrost. Dla porównania, w 2011 roku, na starcie akcji, podatki w mieście uiszczało blisko 584 tys. osób.
Jak ocenił Kośmider, kilkaset tysięcy złotych wydanych na promocję akcji „Płać podatki w Krakowie” to „jedne z najlepiej zainwestowanych pieniędzy w Krakowie”.
Krakowscy radni chcą, aby w ciągu obecnej kadencji 2024-2029 liczba podatników rozliczających się w Krakowie wzrosła do 750 tysięcy osób. Przyczynić się do tego mają zapowiadane kolejne benefity wynikające z uruchomionej w 2018 roku Karty Krakowskiej – miejskiego programu lojalnościowego przyznającego płacącym podatki system zniżek i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych.
Z Karty Krakowskiej mogą korzystać mieszkańcy, którzy są zameldowani na pobyt stały na terenie Krakowa lub rozliczają tu swój podatek. (PAP)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję