- Choć sprzedaż detaliczna w USA spadła w październiku o 0,1%m/m w ujęciu nominalnym, to jednak był to odczyt powyżej konsensusu -0,3% oraz – w zestawieniu ze spadkami cen paliw czy samochodów we wtorkowych danych o inflacji CPI – przyzwoity w ujęciu realnym. Po wyłączeniu sprzedaży samochodów sprzedaż spadła o 0,6%m/m, głębiej od oczekiwań -0,2%. We wrześniu sprzedaż detaliczna ogółem wzrosła o 0,9%m/m (po korekcie w górę z 0,7%), a po wyłączeniu sprzedaży samochodów wzrosła o 0,8% (również po korekcie w górę – z 0,6%).
- Inflacja producencka PPI wyraźnie zwolniła w październiku do 1,3%r/r z 2,2% we wrześniu oraz poniżej konsensusu 1,9%. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,5m/m przy oczekiwaniach na +0,1%. Bazowa inflacja PPI (ogólny indeks po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrósł o 2,4%r/r i 0%m/m, poniżej oczekiwań 2,7% i 0,3%.
- Indeks aktywności przemysłowej w stanie Nowy Jork Empire Manufacturing sygnalizuje ożywienie w sektorze. W listopadzie indeks skoczył do +9,1pkt. z -4,6pkt. w październiku, powyżej konsensusu -3,0pkt. Dodatnia wartość indeksu wskazuje na ożywienie koniunktury.
Strefa euro: Komisja Europejska koryguje prognozę wzrostu PKB dla strefy euro w dół na lata 2023-24
- W ramach jesiennej rundy prognoz, KE obniżyła prognozę wzrostu PKB w strefie euro do 0,6% w 2023 i 1,2% w 2024 z odpowiednio 0,8% i 1,3% prognozowanych w lipcu br. Komisja spodziewa się inflacji średniorocznej HICP na poziomie 5,2% w 2023, a następnie jej spadku do 3,2% i 2,2% w latach 2024-25. KE prognozuje spadek realnego PKB w 2023 w kilku krajach strefy euro - Niemczech (o 0,3%), Austrii, Luksemburgu, Irlandii i krajach bałtyckich.
- Wśród czynników stojących za słabą aktywnością gospodarczą w 2023, KE wskazała m.in. słaby popyt zewnętrzny, zaostrzenie polityki monetarnej i podwyższoną niepewność. Stopniowy wzrost aktywności gospodarczej w najbliższych kwartałach będzie napędzać ożywienie konsumpcji, wynikające z dobrej sytuacji na rynku pracy, wzrostu wynagrodzeń i spadku inflacji.
Zobacz także: Polska inflacja bazowa nie odbije się na rynku walutowym? Jednak złoty (PLN) wciąż robi wrażenie
Dziś produkcja przemysłowa z USA i wystąpienia przedstawicieli EBC i Fed
- Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej w USA za październik (nasza prognoza -0,3%m/m, konsensus -0,4%, poprzednio +0,3%), wskaźnik Filadelfia Fed za listopad, indeks cen nieruchomości NAHB za listopad. Zaplanowane zostały również wystąpienia przedstawicieli EBC (Lagarde, de Guindos) i Fed (Mester, Williams).
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję