Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Wydarzenia i komentarze
    1. Rynki na dziś
      1. Rynek krajowy
        1. W swojej stabilizacji złoty odróżniał się od zachowania pozostałych walut regionu
      2. Rynki zagraniczne

        PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w marcu. Spodziewamy się jej wzrostu o 5,5% r/r po spadku o 3,1% r/r w lutym, za czym przemawia efekt bardzo niskiej bazy statystycznej z marca ub. roku, gdy handel detaliczny mocno ucierpiał z powodu szoku wywołanego pierwszą falą pandemii i obostrzeniami.

        EZ: 

        Dziś o godz. 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej w strefie euro. Jej parametry najprawdopodobniej nie ulegną zmianie. W centrum uwagi powinna być zatem konferencja prezes EBC Ch.Lagarde, na której kluczową kwestią będzie ocena perspektyw programu luzowania ilościowego.

        Wydarzenia i komentarze

        PL: Minister zdrowia A.Niedzielski powiedział, że Polska prawdopodobnie minęła apogeum trzeciej fali pandemii COVID-19, a sytuacja epidemiczna pozostaje geograficznie zróżnicowana. W regionach, gdzie jest ona najtrudniejsza tj. w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim dotychczas obowiązujące obostrzenia zostały utrzymane. W pozostałych 11 województwach odmrożono działalność branży beauty. W przyszłym tygodniu rząd przedstawić ma swoją strategię obostrzeń na cały maj.

        PL: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 18,9% r/r po wzroście o 2,7% r/r w lutym, znacząco przewyższając oczekiwania. Silny wzrost dynamiki r/r wynika z efektu niskiej bazy odniesienia z analogicznego miesiąca ub. roku, gdy z powodu pandemii część firm zawiesiła produkcję, np. wytwórcy aut. Przyczyniła się do tego także korzystna różnica w liczbie dni roboczych. Ale nawet pomijając te czynniki aktywność w polskim przemyśle uległa poprawie, na co wskazuje wzrost produkcji po korekcie sezonowej o 2,3% m/m, i to pomimo zwiększonych opóźnień dostaw surowców i półproduktów. Polski przemysł jest beneficjentem ożywienia w światowym handlu i stanowi czynnik, który ograniczał spadek PKB w 1Q br. Oczekiwania dla przemysłu w kolejnych kwartałach są optymistyczne, jednak w II połowie roku odczyty produkcji nie będą już tak spektakularne.

        PL: W marcu inflacja PPI wyniosła 3,9% r/r wobec 2,0% r/r przed miesiącem. To najwyższy odczyt od kwietnia 2017 roku. Dane te potwierdzają narastanie presji inflacyjnej, w głównej mierze napędzanej przez ceny surowców. Czynnikiem proinflacyjnym są także zaburzenia w łańcuchach dostaw i rosnący popyt.
        W warunkach spodziewanego wyraźnego odbicia koniunktury w II połowie tego roku część wzrostu cen producenta będzie najpewniej przerzucana na konsumenta. Presja inflacyjna pozostanie zatem podwyższona.

        Reklama

        PL: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 8,0% r/r po wzroście o 4,5% r/r w lutym. Dane te okazały się dużą pozytywną niespodzianką. GUS wskazuje, że do wzrostu tego przyczyniły się nieregularne składniki wynagrodzeń, w tym nadgodziny. Nie znamy rozbicia wzrostu płac na poszczególne branże, stąd na razie nie wiemy, czy źródło niespodzianki koncentruje się w wybranych subsektorach i czy ma charakter trwały. W szerszej perspektywie dane o płacach i zatrudnieniu za marzec potwierdzają dobrą kondycję rynku pracy – stabilny popyt na pracę, solidnie rosnące wynagrodzenia i duży stopień zaadaptowania się gospodarki do operowania w warunkach pandemicznych, co dobrze rokuje dla aktywności w okresie „normalizacji" po zniesieniu większości obostrzeń.

        Rynki na dziś

        Wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które jednak nie powinno przynieść zmian w dotychczasowej retoryce. Uwaga inwestorów koncentrować się będzie na wypowiedziach prezes Ch.Lagarde na temat zadeklarowanego „znaczącego" zwiększenia skupu obligacji począwszy od drugiego kwartału. Jak dotąd EBC nie wykazał się zwiększoną agresywnością zakupów, co wykorzystał Bund zwyżkując w rentowności w okolice tegorocznego maksimum. Kurs EUR/PLN pozostanie dziś w naszej ocenie stabilny w okolicy poziomu 4,55 oczekując na impulsy prawdopodobnie już kolejnego tygodnia.

        Rynek krajowy

        To była – zgodnie z oczekiwaniami - spokojna sesja na krajowym rynku walutowym, a potwierdza ją 2-groszowa zmienność pary EUR/PLN. Była ona co prawda wyższa niż amplituda wahań z wtorku, ale trwający od tygodnia obraz stabilizacji notowań został przedłużony. Tak jak wskazywaliśmy wpływu na notowania złotego nie miały liczne krajowe dane makroekonomiczne publikowane podczas wczorajszej sesji. Nawet, iż tak jak w przypadku produkcji przemysłowej zanotowały one spektakularny, bo najwyższy w historii wzrost w ujęciu r/r. Mimo to kurs EUR/PLN fluktuował wokół poziomu 4,55, a momentami – wykorzystując zniżkę eurodolara – wzrósł do dziennego maksimum na poziomie 4,5630.

        W swojej stabilizacji złoty odróżniał się od zachowania pozostałych walut regionu

        W środę na wartości dość solidnie tracił bowiem węgierski forint, a czeska korona umacniała się – mimo, iż prezes banku centralnego Czech przyznał, że spodziewa się słabszego odbicia gospodarki w kolejnych miesiącach. Na krajowym rynku długu środa była kolejnym dniem wzrostu dochodowości, choć już nie tak silnego jak we wtorek. Mimo to najbardziej wahliwy tenor tj. 5-latka zwyżkowała w dochodowości o 6 bps do 0,93%. Zdeycdowanie bardziej spokojne były zmiany rentowności 2- i 10-letniego długu, które nie przekroczyły 2 bps. W przypadku długiego końca krzywej oznaczalo to wyznaczenie poziomu 1,57% tj. 2-tygodniowego maksimum.

        Rynki zagraniczne

        Kurs EUR/USD, który w ostatnich dniach porusza się w rytm wskazań technicznych wczoraj zniżkował w okolice poziomu 1,20. Nie powinno to dziwić w sytuacji, w której we wtorek eurodolar dotarł do górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Co więcej kolejnym sygnałem zniżki EUR/USD była ponadto wytworzona na wykresie świec japońskich formacja techniczna. Na gruncie makroekonomicznym środa była kolejnym dniem bez istotnych rynkowo publikacji. Na bazowych rynkach długu miniona sesja przyniosła spadki rentowności Bunda i 10-latki USA. Na dzień przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego 10-letni dług Niemiec obniżył się o 3 bps do -0,27%. O 2 bps do 1,56% zniżkowała zaś dochodowość amerykańskiego długu o 10-letnim terminie zapadalności.


        Millennium analizy i komentarze

        Millennium analizy i komentarze

        Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama