Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Nowe zapowiedzi obniżek stóp procentowych w Polsce. Padły konkretne daty

Obniżki stóp procentowych w Polsce mogą nadejść już nawet w marcu 2025 roku, wynika z ostatnich wypowiedzi dwóch członków RPP. Czy obniżka stóp wpłynie na rynek nieruchomości w Polsce?

Są nowe zapowiedzi terminu obniżek stóp procentowych w Polsce. Jak zmieni to rynek nieruchomości?
Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Członkowie RPP o planowanym terminie obniżek stóp procentowych
    1.  
      1. Ostatnie obniżki stóp w ubiegłym roku  
        1. Co stanie się, gdy RPP obniży stopy procentowej w Polsce?

          Członkowie RPP o planowanym terminie obniżek stóp procentowych

          Ludwik Kotecki, członek RPP poinformował w wywiadzie dla Business Insider, że marzec 2025 roku będzie pierwszym momentem na poważną dyskusję o obniżce stóp procentowych.

           

          Podtrzymuję swoje stanowisko, że pierwszym momentem na poważną dyskusję o obniżce stóp procentowych będzie prawdopodobnie marzec przyszłego roku. To nie oznacza jeszcze, że będzie to moment faktycznej decyzji o obniżce stóp procentowych. Marzec jest dobrym momentem, bo Rada będzie dysponować nową projekcją inflacji, poznamy koszyk inflacyjny po zmianach, będziemy wiedzieli już co z cenami nośników energii i ich ewentualnym wpływem na inflację oraz cenami administrowanymi, oraz skalą podwyżek akcyzy, które mają wejść w życie w marcu przyszłego roku – wyjaśnił.

          Jeśli do końca roku inflacja bazowa pozostałaby poniżej granicy 4 proc., to byłby to dobry punkt wyjścia do oczekiwania, że w przyszłym roku od lipca zaczniemy zbliżać się do naszego celu, którym są trwale stabilne ceny z inflacją około 2,5 proc. A to ważny element dla przyszłych decyzji RPP – dodał.

           

          Kotecki zaznaczył również, że na pewno projekt budżetu nie jest czynnikiem, który przybliża pierwszą obniżkę stóp procentowych. Wymienił jednak inne czynniki, które wpływają na dokładny moment podjęcia przez RPP decyzji o wysokości stóp procentowych.

           

          Najważniejsza jest zawsze inflacja i to, jaka jest perspektywa trwałego osiągnięcia celu inflacyjnego. Dlatego powinniśmy skupić się na tym, co będzie się działo z dynamiką cen do końca tego roku i na początku przyszłego – zaznaczył.

           

          Reklama

          Temat skomentowała również Iwona Duda, członkini RPP. W rozmowie z serwisem money.pl powtarzając za Koteckim przyznała, że dyskusja o obniżce stóp będzie mogła się rozpocząć najwcześniej w marcu 2025 roku. 

           

          Musimy mieć potwierdzenie w napływających danych, że inflacja będzie wykazywała tendencję do trwałego spadku do celu. Na razie mamy projekcję lipcową, która przewiduje dość trudny, jeśli chodzi o inflację 2025 r. i dojście do celu w 2026 r. Przed nami następne prognozy i projekcje, które będą uwzględniały kolejne dane z gospodarki, mam nadzieję potwierdzające zejście inflacji do celu w średnim okresie. W mojej ocenie dyskusja o obniżce stóp procentowych będzie mogła się rozpocząć najwcześniej w marcu.

          Trudno rozmawiać o obniżkach stóp procentowych, gdy znów jesteśmy w środowisku rosnącej inflacji. Wydaje się, że szczyt inflacji - nawet w okolicy 6 proc. - przypadnie na marzec lub kwiecień 2025 r. Dlatego ważne będą kolejne projekcje NBP, szczególnie ta marcowa. Wtedy będzie już lepiej widać, czy wzrost cen energii znajduje odzwierciedlenie w innych cenach i jakie są plany rządu co do dalszych działań osłonowych, co z cenami administrowanymi, czy podwyżkami akcyzy - dodała.

           

          Ostatnie obniżki stóp w ubiegłym roku  

          Po raz ostatni obniżki stóp procentowych w Polsce miały miejsce jesienią ubiegłego roku. Najpierw o 75 pb we wrześniu, a potem o 25 pb w październiku 2023 roku.

          Na początku września RPP obniżyła stopy o 0,75 pkt. proc. W ten sposób stopa referencyjna spadła wówczas z 6,75% do 6%.

          Na kolejną obniżkę stóp procentowych RPP zdecydowała się 4 października ubiegłego roku. Wyniosła ona wówczas 25 punktów. W związku z wcześniejszą stopą o wartości 6%, stopa referencyjna od 5 października 2023 roku wynosi 5,75%. Tak jest do teraz.

           

          Reklama

          Zobacz również: Obniżka stóp procentowych NBP wcześniej niż sądzono? Prognoza zaskakuje

           

          Co stanie się, gdy RPP obniży stopy procentowej w Polsce?

          Wraz z obniżką stóp procentowych kredyty o zmiennym oprocentowaniu stałyby się niżej oprocentowane. Wynika to z faktu, że ich oprocentowanie często zależy od stopy WIBOR, obniżającej się wraz ze spadkiem stóp.

          W takiej sytuacji zainteresowanie kredytami rośnie, ze względu na ich większą  przystępność. Na obniżeniu stóp procentowych zyskają najbardziej ci, którzy posiadają kredyty o zmiennym oprocentowaniu.

          Oprócz tego, obniżka stopy procentowej oznacza również wzrost szacowanej przez banki zdolności kredytowej. W rezultacie, zwiększa się kwota możliwego do zaciągnięcia kredytu.

          Szacuje się, że spadek stopy procentowej w Polsce o 1 punkt procentowy oznaczałby wzrost zdolności kredytowej o około 10%.

          Reklama

          Zatem, potencjalnie obniżki stóp procentowych przez RPP byłyby czynnikiem napędzającym popyt na nieruchomości.

           

          Zobacz również: Kredytów na mieszkanie o 10% więcej niż rok temu. Polacy nie czekają na Kredyt na Start?


          Oliwia Róża Serwa

          Oliwia Róża Serwa

          Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

          Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama