Po publikacji danych o mocnym rynku pracy w USA w piątek, najbliższy tydzień powinien być w miarę spokojny. Na początku tygodnia poznamy wskaźniki koniunktury w USA i Europie. Przedstawiciele Fed nie będą się już wypowiadać przed posiedzeniem FOMC 13-14 grudnia, natomiast. W tym tygodniu zaplanowano wystąpienia przedstawicieli EBC (m.in. prezes Banku Francji w poniedziałek, główny ekonomista EBC w środę, Prezes Lagarde w czwartek). Zapewne odniosą się oni do dalszej ścieżki stóp procentowych w świetle wyhamowania inflacji w listopadzie w porównaniu z październikiem (CPI do 10%r/r z 10,6% miesiąc wcześniej). Wzrost cen producenta (PPI) w strefie euro także obniżył się istotnie - do 30,8%r/r w październiku z 41,9% we wrześniu.
W kraju wydarzeniem tygodnia będzie środkowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Po spadku inflacji CPI w listopadzie oraz słabej strukturze PKB w 3kw22 Rada będzie miała kolejne argumenty za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian, aby ocenić efekty dotychczasowych podwyżek. Zwłaszcza w kontekście stabilnych notowań PLN.
W drugiej części tygodnia będzie miała miejsce konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego. Spodziewamy się, że prezes będzie prezentował względnie neutralne nastawienie. Z jednej strony należy oczekiwać zadowolenia ze spadku inflacji, chociaż trudno to będzie przypisać efektom dotychczasowych działań w polityce pieniężnej. Z drugiej, wydaje się, że profil inflacji nadal nie pozwala na rozważanie obniżek stóp procentowych jeszcze przed końcem 2023.
Zachowanie złotego w tym tygodniu najprawdopodobniej zdeterminuje sytuacja międzynarodowa. Odbędzie się wprawdzie posiedzenie RPP, ale nie ma oczekiwań na jakiekolwiek zmiany polityki NBP. Rynek będzie też z bardzo dużą rezerwą podchodzić do ew. zmian forward guidance.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję