Po względnie spokojnym w zakresie publikacji danych makro początku tygodnia, czwartek i piątek przyniosą szereg istotnych publikacji po obu stronach Atlantyku. W czwartek poznamy wstępny szacunek PKB w USA w 1kw22.
Oczekiwane jest wyraźne wyhamowanie wzrostu aktywności w amerykańskiej gospodarce po wzroście o 6,9% kw/kw (dane zannualizowane) w 4kw22. Jedną z przyczyn wyhamowania wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych była fala pandemii związana z wariantem Omikron, która wyraźnie ograniczyła mobilność ludności.
W piątek ukażą się dane o PKB w 1kw22 w strefie euro (ING: 0,2% kw/kw; konsensus: 0,3% kw/kw). Większe zainteresowanie wzbudzą jednak szacunki inflacji CPI za kwiecień. Możliwe jest dalsze przyspieszenie tempa wzrostu cen konsumpcyjnych (ING: 7,7%r/r; konsensus: 7,5%r/r), po tym jak inflacja osiągnęła 7,5%r/r w marcu. Głównym ryzykiem są efekty drugiej rundy po ostatnich wzrostach cen energii.
Kluczową publikacją makro z kraju w tym tygodniu będzie wstępny szacunek inflacji za kwiecień. Nasze wstępne prognozy, które będą doprecyzowywane na przestrzeni tygodnia, wskazują na wzrost inflacji w okolice 11,5%r/r z 11,0% r/r w marcu. Spadkowi cen paliw towarzyszy utrzymująca się presja na wzrost cen żywności oraz wysoka inflacja bazowa.
We wtorek poznamy dane o stopie bezrobocia rejestrowanego w marcu. Wstępne szacunki ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują na spadek do 5,3% z 5,4%. Rynek pracy pozostaje napięty, a stopa bezrobocia kształtuje się blisko naturalnego poziomu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję