Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Poniedziałek, 7 listopada
    1. Sprawdź również: Poznaliśmy kluczowe dane z największego rynku pracy! Jest zaskoczenie
  2. Wtorek, 8 listopada
    1. Sprawdź również: Stopy procentowe rosną i... będą rosnąć. Inflacja jednak straszniejsza od recesji
  3. Śledź nas na Twitterze
    1. Środa, 9 listopada
      1. Sprawdź również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwyżce stóp procentowych w USA
    2. Czwartek, 10 listopada
      1. Sprawdź również: Masz dolara USD, euro EUR, a może funta GBP? Uważaj
    3. Piątek, 11 listopada
      1. Sprawdź również: NBP pogrąża polskiego złotego i wciąż wierzy, że inflacja jest w odwrocie 

    Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

     

    Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

    KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY 

     

    • najważniejszym odczytem makroekonomicznym w tym tygodniu będzie czwartkowy odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) oraz bazowej (Core CPI) w Stanach Zjednoczonych za październik
    • z perspektywy Polski istotne będzie również środowe posiedzenie RPP, na którym dowiemy się czy Rada zdecyduje się na kontynuację wstrzymanego cyklu podwyżek stóp procentowych NBP w obliczu rosnącej inflacji (17,9% r/r w październiku)

     

    Reklama

     

    Poniedziałek, 7 listopada

    Pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego upłynie pod znakiem danych z chińskiej gospodarki (bilans handlu zagranicznego w październiku) oraz z niemieckiego przemysłu. W poniedziałek odbędzie się też konferencja prasowa szefowej Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde.

     

    Bilans handlu zagranicznego Chin za październik - Chiński Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat wartości chińskiego eksportu i importu w październiku. Bilans handlu zagranicznego, czyli różnica pomiędzy wartością eksportu a importu, wyniosła we wrześniu 84,74 bln dolarów, natomiast konsensus rynkowy zakłada wzrost bilansu do 96 bln USD w październiku.

    Godzina publikacji: 00:00

     

    Reklama

    Produkcja przemysłowa w Niemczech za wrzesień - Destatis opublikuje pakiet danych z niemieckiego przemysłu, w tym o zmianie wielkości produkcji przemysłowej w Niemczech w ujęciu rocznym i miesięcznym. Dane publikowane są w trzech wariantach (SA - wyrównane sezonowo, NSA - niewyrównane sezonowo, WDA - skorygowane o liczbę dni roboczych). Prognoza zakłada dalszy spadek produkcji przemysłowej (wyrównanej sezonowo) o 0,8% w porównaniu do sierpnia.

    Godzina publikacji: 08:00

     

    Indeks cen nieruchomości Halifax w Wielkiej Brytanii za październik - Halifax Bank of Scotland opublikuje swój comiesięczny wskaźnik cen nieruchomości, kalkulowany na podstawie aktywności na rynku kredytu hipotecznego. Prognoza zakłada spadek cen o 0,4% w porównaniu do września, kiedy indeks wykazał spadek o 0,1% m/m.

    Godzina publikacji: 08:00

     

    Reklama

    Konferencja prezes Europejskiego Banku Centralnego - konferencja Christine Lagarde rozpocznie się o godz. 9:40

     

    Indeks PSI dla usług w Australii za październik - indeks PSI obrazuje aktywność sektora usług w Australii i jest swego rodzaju odpowiednikiem wskaźnika PMI dla usług w innych krajach. We wrześniu indeks PSI wyniósł 48 pkt.

    Godzina publikacji: 22:30

     

    Sprawdź również: Poznaliśmy kluczowe dane z największego rynku pracy! Jest zaskoczenie

     

    Wtorek, 8 listopada

    Wtorkowa sesja nie będzie obfitowała w istotne wydarzenia makroekonomiczne. Do ważniejszych danych można zaliczyć listopadową decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych w Rumunii czy konferencje prasowe prezesa Bundesbanku oraz prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego.

    Reklama

     

    Decyzja Banku Centralnego Rumunii w sprawie stóp procentowych - na listopadowym posiedzeniu Narodowego Banku Rumunii oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych, podobnie jak miało to miejsce na posiedzeniu w październiku. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała wzrost stopy referencyjnej NBR z 6,25% do równych 7%. Cykl podwyżek stóp procentowych w Rumunii - podobnie jak w Polsce - rozpoczął się w październiku zeszłego roku, jednak ze znacznie wyższego poziomu stopy referencyjnej 1,50%, a nie 0,10%, jak w Polsce.

    Godzina publikacji: nieokreślona

     

    Konferencja prasowa prezesa Bundesbanku - Joachim Nagel, prezes niemieckiego banku centralnego rozpocznie konferencję o godz. 8:15

     

    Reklama

    Konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego - Thomas Jordan rozpocznie swoje wystąpienie publiczne o 9:15

     

    Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - cotygodniowy raport American Petroleum Institute na temat rezerw ropy naftowej w USA. W poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 6,53 mln baryłek t/t. Prognoza analityków mówi o zmianie na poziomie -1,5 mln baryłek t/t.

    Godzina publikacji: 22:40

     

    Sprawdź również: Stopy procentowe rosną i... będą rosnąć. Inflacja jednak straszniejsza od recesji

     

    Śledź nas na Twitterze

     

    Reklama

     

    Środa, 9 listopada

    Środek tygodnia handlowego będzie bez wątpienia najważniejszy z naszej, polskiej perspektywy. Odbędzie się bowiem listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie zmiany stóp procentowych NBP. Na środowej sesji poznamy też m.in. odczyty październikowej inflacji konsumenckiej oraz producenckiej w Chinach.

     

    Inflacja konsumencka i producencka w Chinach za październik - chiński urząd statystyczny pokaże odczyty wskaźników CPI i PPI. Prognozowana inflacja konsumencka (CPI) w październiku to 2,5% r/r, co oznaczałoby nieznaczny spadek dynamiki cen w porównaniu do września (2,8% r/r). Jeśli chodzi natomiast o inflację producentów, to konsensus analityków zakłada odczyt PPI na poziomie -1,4% rok do roku i wejście w stan deflacji, wobec 0,9% r/r zanotowanych we wrześniu.

    Godzina publikacji: 02:30

     

    Reklama

    Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja w sprawie zmiany stóp procentowych NBP - RPP po październikowej przerwie w w cyklu podwyżek stóp procentowych może zdecydować się na symboliczną podwyżkę oprocentowania NBP o 25 punktów bazowych, co oznaczałoby wzrost stopy referencyjnej do równych 7%. RPP może skłonić do tego październikowy szybki odczyt inflacji na poziomie 17,9%. Możliwy jest jednak scenariusz, w którym Rada pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, co jednak może mieć niekorzystny wpływ na notowania polskiego złotego.

    Godzina publikacji: nieokreślona (o 16:00 ma zostać wydany komunikat po posiedzeniu RPP)

     

    Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada spadek zapasów ropy o 1,5 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów spadła o 3,12 mln baryłek w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.

    Godzina publikacji: 16:30

     

    Sprawdź również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwyżce stóp procentowych w USA

     

    Czwartek, 10 listopada

    Na czwartkowej sesji poznamy najważniejszy odczyt tego tygodnia, czyli dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za październik, które w dużej mierze będą kreować dalsze poczynania amerykańskiej rezerwy federalnej. W czwartek odbędzie się też konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, po listopadowym posiedzeniu RPP.

    Reklama

     

    Podaż pieniądza M2 w Chinach za październik - Ludowy Bank Chin pokaże dane na temat wartości agregatu monetarnego M2 w juanie. Zgodnie z oczekiwaniami podaż pieniądza M2 wzrośnie w październiku o 12% w stosunku do października zeszłego roku. We wrześniu podaż pieniądza M2 wzrosła o 12,1% r/r.

    Godzina publikacji: 00:00

     

    Protokół z posiedzenia RPP, konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego - prezes NBP na swoim wystąpieniu publicznym opowie o bieżącej polityce monetarnej, listopadowej decyzji RPP i prognozach na kolejne miesiące.

    Godzina publikacji: 14:00

    Reklama

     

    Inflacja konsumencka i bazowa w Stanach Zjednoczonych za październik - amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikuje kluczowe z punktu widzenia polityki monetarnej Fedu dane, dotyczące październikowej inflacji. Konsensus rynkowy zakłada odczyt CPI za październik na poziomie równych 8% w perspektywie rocznej, wobec 8,2% r/r osiągniętych we wrześniu. Realizacja tego scenariusza będzie oznaczała czwarty z rzędu odczyt wskazujący na spadającą dynamikę wzrostu cen (od czerwcowego szczytu na poziomie 9,1% r/r) w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane na temat inflacji bazowej (Core CPI). Wg prognoz analityków Core CPI w październiku nieznacznie spadnie w porównaniu do września - konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 6,5% rok do roku, wobec 6,6% osiągniętych we wrześniu. Wraz z odczytami inflacji opublikowane zostaną cotygodniowe dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

    Godzina publikacji: 14:30

     

    Indeks PMI dla przemysłu Nowej Zelandii za październik - agencja Business NZ opublikuje dane na temat przemysłowego PMI za październik. Poprzedni odczyt (wrześniowy) wyniósł 52 pkt.

     

    Sprawdź również: Masz dolara USD, euro EUR, a może funta GBP? Uważaj

     

    Reklama

     

    Piątek, 11 listopada

    Piątkowa sesja odbędzie się bez udziału Polski, z powodu Święta Niepodległości. W ostatnim dniu handlowym tygodnia będzie jednak dość ciekawie: poznamy dane o PKB za trzeci kwartał z Wielkiej Brytanii, odczyty z angielskiego przemysłu za wrzesień, a także dane o październikowej inflacji konsumenckiej i zharmonizowanej w Niemczech.

     

    Wskaźnik PKB w Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał oraz za wrzesień - brytyjski urząd statystyczny pokaże dane na temat wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Prognozy analityków zakładają spadek PKB wyrównanego sezonowo w perspektywie kwartalnej o 0,5%, w porównaniu do wzrostu o 0,2% zanotowanego w drugim kwartale. Jeśli natomiast chodzi o dynamikę PKB w perspektywie rocznej, to prognozy zakładają wzrost o 2,1% r/r, w porównaniu do wzrostu o 4,4% r/r odnotowanego w drugim kwartale tego roku.

    Godzina publikacji: 08:00

     

    Reklama

    Dane z przemysłu Wielkiej Brytanii za wrzesień - urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikuje wrześniowe dane z przemysłu. Prognozy dotyczące produkcji przemysłowej mówią o spadku o 0,2% w porównaniu do sierpnia i spadku o 4,4% w porównaniu do września zeszłego roku (w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 5,2% r/r i 1,8% m/m). Oprócz tego zostaną opublikowane wrześniowe odczyty dotyczące przetwórstwa przemysłowego i bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (prognoza -18,5 bln funtów).

    Godzina publikacji: 08:00

     

    Inflacja konsumencka (CPI) i zharmonizowana (HICP) w Niemczech za październik - Destatis pokaże październikowe dane dotyczące wskaźników CPI i HICP dla Niemiec. Prognozy analityków zakładają dalszy wzrost inflacji - w przypadku CPI oczekiwany odczyt to 10,4% r/r (wobec równych 10% r/r odnotowanych we wrześniu), natomiast prognoza inflacji HICP to 11,6% r/r, w porównaniu do 10,9% r/r zanotowanych we wrześniu.

    Godzina publikacji: 08:00

     

    Reklama

    Indeks Uniwersytetu Michigan za listopad - indeks Uniwersytetu Michigan określa ocenę bieżących warunków ekonomicznych gospodarstw domowych i pozwala na ocenę potencjału nabywczego konsumentów w USA. Prognoza zakłada odczyt na poziomie 59,5 pkt., wobec 59,9 pkt. osiągniętych w październiku.  

    Godzina publikacji: 16:00

     

    Oczekiwania inflacyjne długo- i krótkoterminowe w Stanach Zjednoczonych za listopad - na podstawie danych zebranych przez Uniwersytet Michigan opracowywane są też oczekiwania inflacyjne konsumentów w Stanach Zjednoczonych.

    Godzina publikacji: 16:00

     

    Sprawdź również: NBP pogrąża polskiego złotego i wciąż wierzy, że inflacja jest w odwrocie 


    Darek Dziduch

    Darek Dziduch

    Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

    Obserwuj autoraTwitter


    Tematy

    kalendarz makroekonomiczny inflacja usa posiedzenie RPP posiedzenie rady polityki pieniężnej

    Bilans handlu zagranicznego Chin

    produkcja przemysłowa w niemczech

    Indeks cen nieruchomości Halifax

    ndeks PSI dla usług w Australii

    Decyzja Banku Centralnego Rumunii

    stopy w Rumunii

    Wtorkowy raport API

    Inflacja konsumencka i producencka w Chinach

    chiny inflacja

    Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej 2023

    zmiana zapasów ropy

    Podaż pieniądza M2 w Chinach za październik

    inflacja konsumencka

    Inflacja konsumencka w USA

    Inflacja konsumencka w USA za październik

    Indeks PMI dla przemysłu Nowej Zelandii

    wskaźnik PKB

    Wskaźnik PKB w Wielkiej Brytanii

    Dane z przemysłu Wielkiej Brytanii za wrzesień

    Inflacja konsumencka (CPI)

    Nimecy Inflacja konsumencka (CPI)

    indeks uniwersytetu michigan oczekiwania inflacyjne

    USA Oczekiwania inflacyjne

    Kompletny kalendarz ekonomiczny

    kiedy kolejna podwyżka stóp procentowych

    kiedy kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce

    kalendarz danych makro kalendarz danych makroekonomicznych

    środowe posiedzenie RPP

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama