Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Poniedziałek, 5 grudnia
    1. Wtorek, 6 grudnia
      1. Zobacz również: W środę ważny dzień dla kredytobiorców. RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych
    2. Środa, 7 grudnia
      1. Zobacz również: Inflacja w Polsce (powoli) odpuszcza, a Fed coraz bardziej osłabia dolara (USD)
    3. Czwartek, 8 grudnia
      1. Piątek, 9 grudnia
        1. Zobacz również: RPP jak dzieci w piaskownicy. Nowy pokład szaleństwa w kluczowej instytucji centralnej 

      Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

       

      Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

      KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

       

      Poniedziałek, 5 grudnia

      Poniedziałkowa sesja upłynie pod znakiem kolejnych danych z amerykańskiego rynku pracy (ISM dla usług) oraz finalnych danych na temat usługowego PMI. Poznamy również odczyty na temat zamówień w USA za październik. Ostateczne odczyty usługowych PMI opublikują również Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy.

       

      Reklama

      Indeks PMI dla usług Chin, dane za listopad - agencje Caixin oraz Markit opublikują dane na tematy usługowego PMI dla gospodarki Chin. Prognoza analityków zakłada odczyt na poziomie 48 pkt., wobec 48,4 pkt. zanotowanych w październiku.

      Godzina publikacji: 02:45

       

      Indeks ISM dla usług Stanów Zjednoczonych, dane za listopad - Institute of Supply Management pokaże dane na temat nastrojów w sektorze usług w USA za listopad. Prognoza zakłada dalsze pogorszenie nastrojów i spadek wskaźnika do poziomu 53,1 pkt., wobec 54,4 pkt. w październiku. ISM opublikuje również dane na temat cen płaconych dla usług oraz indeksy zatrudnienia i aktywności biznesowej.

      Kwadrans przed publikacją usługowego ISM (15:45) poznamy też ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług za listopad (wstępny odczyt to 46,1 pkt.).

      Godzina publikacji: 16:00

      Reklama

       

      Zamówienia na dobra trwałe, w tym bez środków transportu, w Stanach Zjednoczonych, dane za październik - Census Bureau pokaże pakiet październikowych danych na temat zamówień w USA. Prognoza zamówień na dobra trwałe zakłada wzrost o 1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca (w którym wzrost wyniósł 0,3% m/m), natomiast oczekiwany wzrost zamówień na dobra trwałe bez środków transportu to 0,5% m/m (wobec spadku o 0,9% m/m we wrześniu). Census Bureau opublikuje również mniej istotne dane na temat zamówień w przemyśle (oczekiwany wzrost 0,6% m/m).

      Godzina publikacji: 16:00

       

       

      Wtorek, 6 grudnia

      Na wtorkowej sesji kluczowa będzie decyzja Banku Centralnego Australii w sprawie kolejnej oczekiwanej podwyżki stóp procentowych. Poznamy również dane na temat zamówień w przemyśle Niemiec oraz bilans handlu zagranicznego USA oraz Kanady.

      Reklama

       

      Decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Centralnego Australii - na grudniowym posiedzeniu Royal Bank of Australia oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp procentowych, tym razem o kolejne 25 punktów bazowych. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała wzrost głównej stopy procentowej z obecnych 2,85% do 3,10%.

      Godzina publikacji: 04:30

       

      Zamówienia w przemyśle Niemiec, dane za październik - niemiecki urząd statystyczny opublikuje dane na temat wartości zamówień w sektorze produkcyjnym Niemiec. Prognozy analityków zakładają wyrównany sezonowo wzrost wartości zamówień o 0,2% m/m w październiku, wobec spadku o 4% m/m odnotowanego we wrześniu.

      Godzina publikacji: 08:00

      Reklama

       

      Bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych, dane za październik - Biuro Analiz Ekonomicznych USA pokaże dane na temat różnicy pomiędzy wartością eksportu a importu w październiku. Prognoza zakłada ujemny bilans handlu zagranicznego w październiku na poziomie -78,5 mld dolarów, wobec ujemnego bilansu -73,3 mld USD we wrześniu.

      Godzina publikacji: 14:30

       

      Bilans handlu zagranicznego Kanady, dane za październik - Kanadyjski Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat różnicy pomiędzy wartością eksportu a importu w październiku. Prognozowany odczyt to 900 mln dolarów kanadyjskich, wobec 1,14 mld CAD we wrześniu.

      Godzina publikacji: 14:30

      Reklama

       

      Indeks Ivey PMI dla Kanady, dane za listopad - kanadyjski wskaźnik aktywności gospodarczej sektora publicznego i prywatnego publikowany przez Ivey School of Business. Interpretuje się go podobnie do standardowych odczytów PMI (odczyt powyżej 50 pkt. oznacza poprawę nastrojów, a poniżej pogorszenie). Prognozowany odczyt za listopad to 51 pkt., wobec 50,1 pkt. odnotowanych w październiku.

      Godzina publikacji: 16:00

       

      Indeks PSI dla usług Australii, dane za listopad - indeks Performance of Services ocenia aktywność sektora usługowego w Australii i jest tamtejszym odpowiednikiem PMI dla usług. Październikowy odczyt wyniósł 47,7 pkt.

      Godzina publikacji: 22:30

      Reklama

       

      Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - odczyt z poprzedniego tygodnia wskazał na spadek zapasów o 7,85 mln baryłek, natomiast prognoza zakłada tygodniowy spadek o 500 tys. baryłek ropy.

      Godzina publikacji: 22:40

       

      Zobacz również: W środę ważny dzień dla kredytobiorców. RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych

       

      Środa, 7 grudnia

      Na środowej sesji kluczowa z naszej perspektywy będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w kwestii wysokości stóp procentowych. Oprócz tego poznamy dane na temat chińskiego bilansu handlu zagranicznego, finalne dane o PKB strefy euro w trzecim kwartale, a także decyzję Banku Kanady na temat wysokości stóp procentowych.

      Reklama

       

      Bilans handlu zagranicznego Chin, dane za listopad - Chiński Urząd Statystyczny pokaże dane na temat dane na temat różnicy pomiędzy wartością eksportu a importu w październiku. Prognozowany odczyt to dodatni bilans na poziomie 79 mld dolarów, wobec 85,15 mld zanotowanych w październiku.

      Godzina publikacji: 00:00

       

      Dane na temat wskaźnika PKB Australii za trzeci kwartał - Australijski Urząd Statystyczny pokaże dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego za trzeci kwartał. Prognoza zakłada odczyt na poziomie 0,7% w perspektywie kwartalnej, wobec 0,9% k/k osiągniętych w drugim kwartale. W przypadku PKB rok do roku prognoza zakłada wzrost o 6,3%, w porównaniu do 3,6% r/r odnotowanych w drugim kwartale.

      Godzina publikacji: 01:30

      Reklama

       

      Produkcja przemysłowa w Niemczech, dane za październik - Destatis pokaże październikowe dane na temat wartości produkcji w sektorze przemysłowym. Oczekiwany spadek produkcji (wyrównany sezonowo) to -0,4% w porównaniu do września, w którym wartość produkcji wzrosła o 0,6% m/m. Oprócz tego zostanie opublikowany odczyt produkcji przemysłowej w perspektywie roku (niewyrównany sezonowo)

      Godzina publikacji: 08:00

       

      Dane na temat wskaźnika PKB strefy euro za trzeci kwartał - Eurostat pokaże ostateczne dane na temat wzrostu gospodarczego strefy euro w trzecim kwartale. Wstępne odczyty wskazywały na wzrost PKB o 0,2% k/k oraz o 2,1% r/r, w porównaniu do 0,8% k/k i 4,1% r/r w drugim kwartale.

      Godzina publikacji: 11:00

      Reklama

       

      Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce - grudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Prognozy analityków zakładają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmiennym poziomie (od września), co oznacza pozostanie stopy procentowej na poziomie 6,75%. Za kolejnym brakiem podwyżek stóp przemawia przede wszystkim listopadowy szacunkowy odczyt inflacji (17,4% r/r), który był niższy od październikowego (17,9% r/r).

      Godzina publikacji: nieznana (najczęściej między 14:00 a 16:00)

       

      Decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie - Bank of Canada, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, po raz kolejny zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada podwyżkę o 50 punktów bazowych, do poziomu 4,25% z obecnych 3,75%.

      Godzina publikacji: 16:00

      Reklama

       

      Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA (Energy Information Administration) na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. W poprzednim odczycie zapasy ropy naftowej spadły o 12,58 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, zaś prognozowany odczyt za miniony tydzień to spadek o 500 tys. Baryłek t/t.

      Godzina publikacji: 16:30

       

      Zobacz również: Inflacja w Polsce (powoli) odpuszcza, a Fed coraz bardziej osłabia dolara (USD)

       

       

      Czwartek, 8 grudnia

      Na czwartkowej sesji poznamy ostateczne dane na temat PKB Japonii w trzecim kwartale. Węgry publikują odczyt inflacji CPI za listopad, a Czechy wskaźnik stopy bezrobocia. Z danych makroekonomicznych w USA warto wymienić cotygodniowy raport na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w zeszłym tygodniu.

      Reklama

       

      Dane na temat wskaźnika PKB Japonii za trzeci kwartał - prognozowany odczyt annualizowanego PKB w trzecim kwartale to -1,2% (ze wstępnego odczytu), wobec 4,6% annualizowanego wzrostu zanotowanego w drugim kwartale. Szacunkowy odczyt PKB w perspektywie kwartalnej wyniósł -0,3% k/k, wobec 1,1% k/k odnotowanych w drugim kwartale.

      Godzina publikacji: 00:50

       

      Inflacja konsumencka na Węgrzech, dane za listopad - inflacja CPI na Węgrzech wyniosła w październiku rekordowe w tym roku 21,1% r/r. Prognozy analityków zakładają nieznaczny spadek dynamiki inflacji w perspektywie rocznej, w oparciu o odczyty z innych krajów UE.

      Godzina publikacji: 09:00

      Reklama

       

      Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, dane tygodniowe

      Godzina publikacji: 14:30

       

      Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

      Reklama

       

      Piątek, 9 grudnia

      Na ostatniej sesji handlowej tygodnia poznamy dane na temat listopadowej inflacji CPI i PPI w Chinach oraz Norwegii, a także odczyty produkcji przemysłowej w Hiszpanii. W piątek odbędzie się też posiedzenie Banku Centralnego Rumunii w sprawie stóp procentowych. Kluczowe będą jednak dane z USA: inflacja producencka oraz oczekiwania inflacyjne.

       

      Inflacja konsumencka i producencka w Chinach, dane za listopad - Chiński Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat listopadowych wskaźników CPI i PPI. Prognozowana inflacja konsumencka ma wynieść 1,7% r/r, wobec 2,1% odnotowanych w październiku. Inflacja producentów w listopadzie jest szacowana na -1,5% r/r, wobec -1,3% r/r odnotowanych w październiku.

      Godzina publikacji: 02:30

       

      Reklama

      Decyzja Banku Centralnego Rumunii w sprawie stóp procentowych

      Godzina publikacji: 14:00

       

      Inflacja producencka w Stanach Zjednoczonych, dane za listopad - prognozy analityków zakładają spadek inflacji PPI w listopadzie do poziomu 7,2% r/r, wobec 8% r/r w październiku. Prognozy dotyczące inflacji Core PPI (bazowa producencka, bez cen energii i produkcji żywności) wskazują na odczyt na poziomie 5,9% r/r w listopadzie, wobec 6,7% r/r w październiku.

      Godzina publikacji: 14:30

       

      Reklama

      Indeks Uniwersytetu Michigan, wstępne dane za grudzień - Indeks Uniwersytetu Michigan jest badaniem nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych, w którym ankietowani oceniają obecną sytuację ekonomiczną i określają swoje oczekiwania inflacyjne. Prognoza zakłada grudniowy odczyt na poziomie 56,9 pkt., czyli nieznacznie wyższym niż w listopadzie (56,8 pkt.)

      Godzina publikacji: 16:00

       

      Indeks Uniwersytetu Michigan: oczekiwania inflacyjne krótko- i długoterminowe w Stanach Zjednoczonych, wstępne dane za grudzień

      Godzina publikacji: 16:00

       

      Zobacz również: RPP jak dzieci w piaskownicy. Nowy pokład szaleństwa w kluczowej instytucji centralnej 


      Darek Dziduch

      Darek Dziduch

      Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

      Obserwuj autoraTwitter


      Tematy

      kalendarz makroekonomiczny

      Indeks PMI dla usług Chin

      Indeks ISM dla usług Stanów Zjednoczonych

      Zamówienia na dobra trwałe

      Decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Centralnego Australii

      Zamówienia w przemyśle Niemiec

      Bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych

      Bilans handlu zagranicznego Kanady

      Indeks Ivey PMI dla Kanady

      Wtorkowy raport API

      Bilans handlu zagranicznego Chin

      Dane na temat wskaźnika PKB Australii

      produkcja przemysłowa w niemczech

      Dane na temat wskaźnika PKB strefy euro

      decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie

      Inflacja konsumencka na Węgrzech

      indeks uniwersytetu michigan

      kalendarz danych makroekonomiczny

      aktualny kalendarz makro

      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama