W tym tygodniu poznamy istotne dane z realnej sfery gospodarki USA i wyniki badań koniunktury
Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w sierpniu do 8,1% r/r wobec 8,5% w lipcu, do czego przyczynił się spadek dynamiki cen nośników energii. Jednocześnie uważamy, że w sierpniu odnotowany zostanie wzrost inflacji bazowej (do 6,1 r/r z 5,9% w lipcu) z uwagi na efekty niskiej bazy i wciąż silną presję inflacyjną. Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się do 0,2% m/m w sierpniu z 0,6% m/m w lipcu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury w przetwórstwie. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w sierpniu (podobnie jak w lipcu). Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Oczekujemy poprawy nastrojów gospodarstw domowych (60,0 pkt. we wrześniu wobec 58,2 pkt. w sierpniu) ze względu na utrzymujący się spadek cen paliw w ostatnich miesiącach. Uważamy, że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony.
W piątek poznamy ważne dane z Chin
Sierpniowe dane wskażą na lekkie przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej w Chinach, jednak skala ożywienia była nadal ograniczana przez zakłócenia w dostawach energii elektrycznej i lokalnie obowiązujące obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się przypadków zakażeń COVID-19. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 4,0% r/r w sierpniu z 3,8% w lipcu, a dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła do 3,5% r/r z 2,7% w lipcu. Ponadto oczekujemy lekkiego spowolnienia tempa wzrostu inwestycji w aglomeracjach miejskich (5,4% r/r w sierpniu wobec 5,7% w lipcu) z uwagi na spadek aktywności na rynku nieruchomości. Oczekujemy, że publikacja danych z Chin będzie neutralna dla rynków finansowych.
W czwartek opublikowane zostaną finalne dane o sierpniowej inflacji w Polsce
Oczekujemy, że roczna dynamika cen ukształtowała się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 16,1% r/r wobec 15,6% w lipcu. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływały wyższe wkłady cen żywności, nośników energii oraz inflacji bazowej. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
We wtorek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w lipcu
Oczekujemy zwiększenia deficytu na rachunku obrotów bieżących do 2229 mln EUR wobec 1468 mln EUR w czerwcu, będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu spadła z 25,8% r/r w czerwcu do 22,7% w lipcu, a tempo wzrostu importu obniżyło się z 31,5% r/r do 26,6% ze względu na oddziaływanie niekorzystnych efektów kalendarzowych. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję