Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Spełnić kryteria 
    1. Europejska dominacja 
      1. O zwycięzcy 
        1. Banki komercyjne 
          1. Gdzie Polska? 

            To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce ulokować swoje środki finansowe w banku: gdzie będzie najbezpieczniej? Bez względu na stan konta, bezpieczeństwo jakie zapewnia dana instytucja bankowa, jest czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnej placówki. Na rynku można znaleźć mnóstwo ofert. Począwszy od najmniejszych banków po międzynarodowych gigantów bankowości. Jak wybrać instytucję idealną? Jeśli poziom bezpieczeństwa weźmiemy za kryterium główne, to pomocny może okazać się ranking Global Finance – The Safest Banks

            for
            Forever Entertainment S.A.
            3.72
            1.36 %
            Dywidendy
            1 dzień
            0 %
            1 tydzień
            -1.85 %
            1 miesiąc
            -0.8 %
            6 miesięcy
            -0.27 %
            2017 (Najbezpieczniejsze Banki w 2017 roku).  

             

            Spełnić kryteria 

            We wrześniu tego roku odbył się już 26. plebiscyt, w którym magazyn Global Finance ogłosił listę 50 najbezpieczniejszych banków na świecie. Spośród 500 instytucji finansowych (ze względu na liczbę aktywów) wyłoniono te najbezpieczniejsze. Na jakiej podstawie 50 instytucji znalazło się na liście? Głównym wyznacznikiem były długoterminowe ratingi kredytowe przygotowywane przez największe agencje: Fitch, Moody’s, S&P. Co więcej, autor rankingu – Andrew Cunningham poinformował, że banki, które znalazły się na liście musiały spełnić warunek posiadania oceny ratingowej na poziomie A1. Aktywa wybranych banków musiały mieć wartość co najmniej 14 mld dolarów. Uroczyste przedstawienie listy i rozdanie nagród będzie mieć miejsce podczas corocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego 14 października w Waszyngtonie. 

             

            Europejska dominacja 

            Oprócz ogłoszenia listy 50 najbezpieczniejszych instytucji, Global Finance dokonało także segmentacji ze względu na region, stopień rozwoju rynku (Rynek Rozwinięty, Rynek Rozwijający się), rodzaj banku (banki komercyjne).  

            Autorzy rankingu podkreślają rolę europejskiego sektora bankowego w plebiscycie. Dziesięć pierwszych pozycji zdominowały banki europejskie, z czego pięć z nich to niemieckie instytucje. Tym samym, Europa podkreśliła swoją silną i stabilną pozycję w sektorze finansowym. Prym wiedzie niemiecki bank państwowy – KFW z siedzibą we Frankfurcie. W pierwszej dwudziestce znalazły się także banki azjatyckie, takie jak singapurski DBS Bank zajmujący 11 pozycję. Wśród banków z Bliskiego Wschodu na liście znalazł się First Abu Dhabi Bank, który jednocześnie stanął na pierwszej pozycji w swoim regionie.  

            Reklama

             

            O zwycięzcy 

            KFW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) jest niemieckim państwowym bankiem rozwoju. Nie zdziwi nikogo, że jego siedziba znajduje się we Frankfurcie nad Menem. Bank ma długie tradycje, bo istnieje już od 1948 roku. Co ciekawe, powstał dzięki założeniom powojennego Planu Marshalla. Jak podkreślają zarządzający instytucją, od początku istnienia bank wspierał rozwój kształtującej się po wojnie Europy i Republiki Federalnej Niemiec.  

             

            Banki komercyjne 

            W tym zestawieniu, prym wiodą znów Niemcy. Na pierwszej pozycji uplasował się DZ Bank. Niemiecki DZ BANK AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, swoją siedzibę ma oczywiście we Frankfurcie nad Menem. Powstał w wyniku połączenia dwóch instytucji DG Banku i GZ Banku w 2001 roku. Wracając jednak do listy, warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce pojawiły się banki z Singapuru. Wyprzedzają nawet banki szwajcarskie. 

             

            Gdzie Polska? 

            Co prawda, w ogólnych zestawieniach polskim bankom nie udało się wkroczyć na piedestał, to w klasyfikacji najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej mamy już kilku swoich przedstawicieli. W tym rankingu na podium stanął

            ING
            ING Bank Śląski S.A.
            305.9923
            0.49 %
            Dywidendy
            1 dzień
            1.49 %
            1 tydzień
            1.66 %
            1 miesiąc
            -1.93 %
            6 miesięcy
            34.21 %
            Bank Śląski. Tuż za nim trzy kolejne: Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank. W naszym regionie prym wiodą Czesi, zajmując dwie pierwsze pozycje: Česká spořitelna i Komercni banka.  

            Reklama

             

            Autorzy rankingu niejednokrotnie podkreślali, że sektor bankowy podlega ciągłym zmianom wynikającym z dynamiki charakterystycznej dla świata finansów. Być może wielu z nas zastanawia się, gdzie w rankingu znalazły się najbardziej znane banki. Z tych powszechnie rozpoznawalnych w ogólnej klasyfikacji na 27. pozycji uplasowała się Nordea, a 39. miejsce w klasyfikacji ogólnej przypadło HSBC France. Już wkrótce poznamy więcej szczegółów dotyczących rankingu.  

             
             

             
             

             


            Estera Włodarczyk

            Estera Włodarczyk

            Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


            Tematy

            Global Finance

            ranking
            komentarze

            Komentarze

            Sortuj według:  Najistotniejsze

            • Najnowsze
            • Najstarsze

            Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

            Reklama
            Reklama

            Najnowsze

            Polecane