Jak mocno wystartowała narodowa gospodarka? Inflacja bazowa nie hamuje

Dziś GUS przedstawi szybki szacunek PKB za 1Q’22. Dane będą o tyle istotne, że pokażą z jakiego pułapu rozpoczynamy’22. Dostępne odczyty miesięczne za pierwsze trzy miesiące sugerują, że z wysokiego.
Produkcja przemysłowa w 1Q’22 rosła o 16,7% r/r, produkcja budowlano-montażowa o 23,3% r/r, a sprzedaż detaliczna o 9% r/r. Szacujemy, że PKB wzrósł o 8,3% r/r, wobec 7,6% r/r w 4Q’21. Konsensus PAP jest ustawiony nieco niżej, sugeruje wzrost na poziomie 8,1% r/r, ale też jest dość mocno rozstrzelony. Prognoza minimalna to 7% r/r, a maksymalna to 10,1% r/r. Dzisiejsza publikacja GUS będzie, jak zwykle w przypadku szybkiego szacunku, mocno okrojona i pokaże jedynie dynamiki całego PKB, bez struktury. Na bardziej szczegółowy odczyt poczekamy do końca maja. Tym niemniej spodziewamy się utrzymania struktury zbliżonej do tej w 4Q’21, z solidnym komponentem popytu krajowego, w tym przede wszystkim konsumpcji prywatnej i zapasów, oraz wyraźnie negatywnego wkładu eksportu netto. To właśnie m.in. rozgrzana koniunktura z 1Q’22 dawała przestrzeń RPP do podwyżek stóp procentowych. Pomimo, że dzisiejsze dane są mocno historyczne, to poprzez pokazanie pułapu z jakiego gospodarka rozpoczęła ‘22, mogą mieć znaczenie dla polityki NBP.
Inflacja nie hamuje. Rynek walutowy i rynek akcji - 1" />
Wczoraj NBP opublikował kwietniowe dane o inflacji bazowej. Wskaźnik z wyłączeniem żywności i energii podskoczył z 6,9% r/r do 7,7% r/r. W ujęciu m/m mamy wzrost o 1,3%. To czwarty z rzędu miesiąc ze wzrostem m/m o 1% lub wyżej. Bezprecedensowa seria, która wskazuje na naprawdę mocne momentum głównej miary inflacji bazowej. W pozostałych miarach publikowanych przez NBP, a więc: bez cen administrowanych, bez cen najbardziej zmiennych oraz 15% średnia obcięta, mamy również nowe rekordy, co najmniej od początku 2001 r. Spodziewamy się, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne wyższe odczyty CPI bazowej, a szczyt wypadnie prawdopodobnie z końcem br. i może zbliżyć się 10% r/r. Oczywiście wczorajsze dane wspierają scenariusz kontynuacji podwyżek stóp procentowych NBP.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję