- Piątkowe dane o produkcji przemysłowej w USA i barometr w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) potwierdzają stagnację w przemyśle i – podobnie jak PMI – nie rokują na istotną poprawę. Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 0,2%m/m w ujęciu odsezonowanym, poniżej konsensusu 0,3%, choć po spadku o 0,9% w październiku, po korekcie w dół z -0,6%. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,2%m/m, przy oczekiwaniach na 0,5% oraz po spadku o 0,8% miesiąc wcześniej, po korekcie w dół z -0,7%.
- Natomiast grudniowy Empire Manufacturing spadł do -14,5pkt. przy konsensusie +2,1pkt. po solidnym odczycie +9,1pkt. w listopadzie.
Chiny: Stonowany wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w listopadzie
- Wynikom sektorów przemysłowych w USA i Europie Zachodniej ciąży stosunkowo słaba koniunktura w Chinach. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,2%r/r w ujęciu skumulowanym do listopada od początku roku (YTD), poniżej konsensusu 7,4% oraz po 6,9% po październiku. Natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w tym samym ujęciu o 4,3%r/r po listopadzie, lekko powyżej konsensusu 4,2% oraz po 4,1% w październiku.
Zobacz także: Dekarbonizacja i elektryfikacja robią ogromne postępy! Sprawdź jak inwestować, żeby na tym skorzystać
Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: Koniunktura w Niemczech i inflacja PCE z USA
- Tydzień przedświąteczny będzie dosyć skromny jeśli chodzi o dane z głównych gospodarek. Uwagę inwestorów w Europie mogą przyciągnąć dzisiejszy odczyt indeksu Ifo z Niemiec oraz inflacji konsumenckiej PCE za listopad w piątek. W tym tygodniu zbierają się na posiedzeniach decyzyjnych banki centralne Japonii (wtorek, nie spodziewamy się zmian w łagodnej polityce tego banku) i Chin (środa) oraz banki z naszego regionu: Węgier (wtorek), Czech i Turcji (obydwa w czwartek). Konsensus analityków sugeruje rozpoczęcie cyklu luzowania polityki pieniężnej w Czechach obniżką o 25pb ze względu na recesję i szybki spadek inflacji.
- Ważna będzie również komunikacja ze strony bankierów centralnych z Fed i EBC. Już w piątek J. Williams z NY Fed stwierdził, że dyskusja w FOMC wciąż dotyczy oceny czy polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna. Według niego rynki reagują zbyt mocno na dane i projekcje, a myślenie o marcowej obniżce jest przedwczesne. Natomiast Bostic z Fed w Atlancie stwierdził, ze widzi dwie obniżki po 25pb w 2024, pierwszą w 3kw24. Natomiast Goolsbee z Fed w Chicago powiedział, że Fed musi przekierować uwagę na słabnący rynek pracy, choć przyznał, że jest za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa nad inflacją.
- Wydarzenia w tym tygodniu:
- Poniedziałek: Indeks nastrojów przedsiębiorców w Niemczech Ifo za grudzień (nasza prognoza dla komponentu oczekiwań 84,8pkt., poprzednio 85,2pkt.), wystąpienia przedstawicieli EBC (Schnabel, Lane), indeks cen nieruchomości NAHB w USA za grudzień,
- Wtorek: decyzja Banku Japonii ws. stóp procentowych, finalne dane o inflacji HICP ze strefy euro za listopad, pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy w USA za listopad (nasza prognoza dla tego drugiego wskaźnika: 1365tys., konsensus 1360tys., poprzednio 1372tys.), wystąpienia przedstawicieli Fed (Bostic),
- Środa: decyzja banku centralnego Chin ws. stóp procentowych, inflacja producencka PPI z Niemiec za listopad, sprzedaż domów na rynku wtórnym za listopad w USA (nasza prognoza 3,75mln, konsensus 3,78mln, poprzednio 3,79mln), indeks zaufania konsumenta Conference Board za grudzień,
- Czwartek: indeks wyprzedzający koniunktury w USA za listopad, finalny odczyt PKB za 3kw23 (wstępnie 5,2% w ujęciu SAAR),
- Piątek: dochody i wydatki Amerykanów za listopad, inflacja konsumencka PCE w USA (konsensus 2,8%r/r i 0,0%m/m w listopadzie, po 3,0% i 0,0% miesiąc wcześniej, PCE w ujęciu bazowym: nasza prognoza 3,4%r/r i 0,2%m/m, zgodnie z konsensusem, po 3,5% i 0,2% miesiąc wcześniej, zamówienia na dobra trwałe za listopad (nasza prognoza 2,8%m/m, konsensus 2,4%, poprzednio -5,4%), sprzedaż domów na rynku pierwotnym za listopad.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję