Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny odczyt PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku potwierdza wcześniejsze szybkie szacunki. PKB w IV kwartale w stosunku do III kwartału pozostał bez zmian (po odesezonowaniu). Zgodnie z przewidywaniami w kwartalnej analizie widać spadki popytu krajowego, a co za tym idzie konsumpcji. Z drugiej strony mamy wyraźny wzrost inwestycji o 2,8% kw/kw, a jeszcze szybciej rosła akumulacja brutto: 5,4% (kategoria zawierająca w sobie m.in. inwestycje). To możne oznaczać, że firmy ponownie zaczęły gromadzić zapasy.

Bardzo daleko nam do tego co działo się rok wcześniej w kwestii wypełnienia przez firmy magazynów. W relacji rocznej, odsezonowanej, akumulacja brutto spada aż o 12,5%. Całość wzrostu rok do roku, w IV kwartale (+1,7%) dźwigają na sobie inwestycje z wynikiem zbliżającym się do granicy 10% wzrostu oraz dodatnie saldo wymiany handlowej.

Niezależnie czy analizujemy dane odsezonowane, czy też nie, widać, że filarem wzrostu w IV kwartale była bardzo szeroko rozumiana branża budowlano-mieszkaniowa. Ta pierwsza, po uwzględnieniu sezonowości rośnie o 5,8% r/r, a zdecydowanie wyprzedza ją obsługa rynku nieruchomości z wynikiem 8,2%. To oczywiście efekt uruchomionego programu „Bezpieczny kredyt 2%” znacznie zwiększającego popyt na mieszkania oraz kredyty.

Dane za IV kwartał, opublikowane po wynikach za cały rok nie budzą już większych emocji. Nie mają też specjalnego wpływu na naszą prognozę dotyczącą obecnego roku.  Nadal przewidujemy w 2024 roku wzrost PKB  na poziomie 2,4%.

 

Zobacz także: Podatek Belki – co dalej? Rynek naciska na rząd Donalda Tuska

 

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama