- Jak wyglądają nowe dane inflacyjne?
- Czy są zgodne z wcześniejszymi prognozami?
- Co o nowych danych mówią analitycy?
Inflacja w USA. Nowe dane
Właśnie poznaliśmy najnowsze dane dotyczące inflacji w USA, które okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków. Choć odczyt nie przyniósł zaskoczeń, warto przyjrzeć się szczegółom, aby lepiej zrozumieć aktualną sytuację na rynku amerykańskim.
Dane prezentują się następująco:
Wskaźnik CPI m/m:
- Dane za październik: 0,2%
- Poprzednio: 0,2%
- Prognoza: 0,2%
Źródło: Macronext
Wskaźnik CPI r/r:
- Dane za październik: 2,6%
- Poprzednio: 2,4%
- Prognoza: 2,6%
Źródło: Macronext
Inflacja bazowa CPI m/m:
- Dane za październik: 0,3%
- Poprzednio: 0,3%
- Prognoza: 0,3%
Źródło: Macronext
Inflacja bazowa CPI r/r:
- Dane za październik: 3,3%
- Poprzednio: 3,3%
- Prognoza: 3,3%
Źródło: Macronext
Jakie były prognozy?
Przypomnijmy, że Morningstar szacował, iż ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,2% w październiku w porównaniu do września. W ujęciu rocznym inflacja miała wzrosnąć z 2,4% w wrześniu do 2,6% w październiku. Inflacja bazowa, według ich prognoz, była wyższa o 0,3% w skali miesiąca.
Więcej o oczekiwaniach analityków oraz prognozach na 2025 rok przeczytasz w tym artykule: Co dalej z inflacją w USA? Znamy najnowsze prognozy
Co o najnowszym odczycie mówią analitycy rynkowi?
„Inflacja w USA wypada dokładnie zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Realne godzinowe zarobki nieco spadają do 1,4% r/r z poziomu 1,5% r/r, a tygodniowe zarobki rosną do 1,4% r/r z poziomu 0,9% r/r. Dolar nieco traci po odczycie, S&P 500 odbija” – przekazali analitycy XTB.
„EURUSD odbija dzisiaj od poziomu 1,0600 i w pierwszej reakcji obserwujemy dalsze wzrosty na parze. Dosyć szybko jednak te wzrosty zostały nieco zredukowane. Niemniej brak zaskoczenia inflacją oznacza, że Fed najprawdopodobniej pozostanie na drodze obniżek w tym roku i zdecyduje się na kolejne cięcie stóp w grudniu. Jest to oczywiście negatywna informacja dla dolara oraz pozytywna dla Wall Street. Powinniśmy też zaobserwować lekkie spadki na rentownościach” - dodali.
„[...] Największy wkład do inflacji wciąż mają koszty związane z mieszkaniem (1,9pp) oraz żywność i napoje (0,3pp). Inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) ustabilizowała się na poziomie 3,3% r/r. Dane wspierają oczekiwania na kolejną obniżkę stóp Fed na posiedzeniu w grudniu” – przekazali analitycy PKO Research.
„Inflacja prawdopodobnie nadal będzie się bardziej ochładzać, ale będą wstrząsy. Istnieją również obawy dotyczące planów taryfowych Trumpa” – przekazała Heather Long z Washington Post.
Zobacz również: Koszty mieszkaniowe w USA wzrosły o 45% od 2020 roku. Ceny nieruchomości wciąż rosną
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję