- Ile wyniosła inflacja w Polsce?
- Jakie są prognozy inflacji na kolejne miesiące?
- Kiedy NBP zadecyduje o stopach procentowych?
Stopa inflacji w Polsce we wrześniu była najwyższa od 9 miesięcy
Stopa inflacji w Polsce we wrześniu 2024 roku według wstępnych danych wyniosła 4,9% rok do roku, oszacował Główny Urząd Statystyczny. Jest to najwyższy odczyt od grudnia 2023 roku.
Zatem, wskaźnik CPI jeszcze mocniej oddalił się od górnej granicy celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Było to jednak spodziewane zarówno ze strony niezależnych prognostów, jak i ekonomistów polskiego banku centralnego. Konsensus rynkowy szacował wartość 4,8% rdr na wrześniową publikację danych o wzroście poziomu cen w Polsce.
Źródło: Macronext, GUS.
“Nasi ekonomiści spodziewali się skoku z 4,3% do 4,8% rok do roku, ale ryzyko wskazuje na wzrost” - czytamy w analizie banku ING. Zatem, stopa inflacji CPI według wstępnych danych przebiła prognozę ING, ale także oczekiwania rynkowe.
Czy inflacja wzrośnie w Polsce? Prognoza NBP
Bieżąca prognoza stopy inflacji konsumenckiej w Polsce przygotowana przez Narodowy Bank Polski pokazuje scenariusz wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach. Według aktualnej (ale opublikowanej jeszcze w lipcu) analizy, wskaźnik CPI może osiągnąć poziom 6% w I kwartale 2024 roku zgodnie z projekcją centralną.
Źródło: Narodowy Bank Polski.
Kolejna projekcja inflacji od NBP przedstawiona zostanie dopiero w listopadzie.
Zobacz również: NBP rozpędzi wzrost cen mieszkań. Obniżki stóp proc. mocno wpłyną na rynek nieruchomości
Stopy procentowe w Polsce - decyzja już jutro
W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podjęta zostanie decyzja o wysokości stopy procentowej, lecz chyba nikt nie oczekuje zmiany w tym zakresie.
“Spodziewamy się niezmienionej decyzji o utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na poziomie 5,75%” - skomentowali ekonomiści z banku ING.
Od razu po pojawieniu się decyzji RPP opublikujemy szczegóły postanowień członków Rady na naszym portalu. Zapraszamy również do śledzenia naszego kanału YouTube, gdzie tuż po postanowieniach NBP skomentujemy je z Danielem Kostecki, analitykiem rynków finansowych w CMC Markets.
Dzień później, w czwartek, uwaga skupi się na konferencji prasowej prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego. W jej trakcie mogą pojawić się istotne komentarze na temat prawdopodobnego terminu obniżek stóp w pierwszej połowie przyszłego roku.
Zapowiedzi ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej pojawiły się już w zeszłym tygodniu. O “rozpoczęciu dyskusji” nad obniżkami stóp procentowych w marcu 2025 roku mówili między innymi Iwona Duda oraz Ludwik Kotecki, członkowie RPP. Przeczytasz o tym tutaj: “Nowe zapowiedzi obniżek stóp procentowych w Polsce. Padły konkretne daty”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję