Naszym zdaniem zwiększyła się ona w maju do 2,8% r/r wobec 2,4% w kwietniu. Uważamy, że wzrost inflacji w maju wynikać będzie głownie z dalszej transmisji przywróconej stawki VAT na produkty żywnościowe na ceny detaliczne. Część sieci handlowych utrzymała bowiem w kwietniu ceny na poziomie odpowiadającym zerowej stawce VAT. Jednocześnie oczekujemy, że inflacja bazowa dalej kształtowała się w trendzie spadkowym. Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (2,9%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Uważamy, że inflacja bazowa nie zmieniła się w kwietniu w porównaniu do maja i wyniosła 2,8% r/r (z lekkim ryzykiem w dół). W czwartek poznamy z kolei drugi szacunek amerykańskiego PKB w I kw. Zakładamy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego nie zostanie zrewidowane względem wstępnego szacunku i wyniesie 1,6%. We wtorek poznamy indeks Conference Board. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi wskaże on na pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych (96,0 pkt. w maju wobec 97,0 pkt. w kwietniu). Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.
W piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro. Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się w maju do 2,5% r/r wobec 2,4% w kwietniu, co wynikało ze wzrostu dynamiki cen nośników energii. Inflacja bazowa nie zmieniła się naszym zdaniem w maju w porównaniu do kwietnia i wyniosła 2,7% r/r. W środę dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zwiększyła się ona do 2,8% r/r w maju wobec 2,4% w kwietniu (efekt niskiej bazy w ramach cen transportu). Nasze prognozy inflacyjne kształtują się zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, a tym samym ich realizacja nie powinna mieć istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.
Dzisiaj opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zwiększyła się do 90,2 pkt. w maju z 89,4 pkt. w kwietniu. Poprawa koniunktury będzie spójna z odnotowanym w maju wzrostem indeksów PMI dla Niemiec (patrz poniżej). Uważamy, że publikacja indeksu Ifo będzie neutralna dla rynków finansowych.
W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa. W piątek opublikowany zostanie wskaźnik NBS PMI. Rynek oczekuje, że zwiększy się on w maju do 50,5 pkt. wobec 50,4 pkt. w kwietniu. Wyniki badań koniunktury zasygnalizują zatem ograniczoną skalę ożywienia w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję