Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Polsce gwałtownie wzrośnie! Od poniedziałku szykują się duże zmiany

|
selectedselectedselected

Poznaliśmy właśnie odczyt CPI za czerwiec 2024 roku! Wskaźnik wciąż pozostaje w celu NBP, ale w nadchodzących miesiącach może się to mocno zmienić... Zobacz jak reaguje kurs złotego na najnowsze dane. 

PILNE! Inflacja w Polsce w czerwcu 2024! Znamy dane GUS. Zobacz jak reagują kursy walut
Wojciech Olkusnik/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaka jest inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku?
  • Zobacz, jak zareagował kurs złotego na dane
  • Czy inflacja gwałtownie wzrośnie już od lipca?
  • Sprawdź, co o najnowszym odczycie ma do powiedzenia Piotr Kuczyński

 

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu w Polsce wyniósł finalnie 2,6% r/r. W ujęciu m/m tempo wzrostu cen wyniosło 0,1%, po 0,1% m/m w maju.

 

Reklama

 

Kurs polskiego złotego jest stabilny w stosunku do walut. Nie warto jednak zakładać, że jest to reakcja na odczyt CPI, ponieważ rynek spodziewał się takiego wyniku. Kurs euro wynosi obecnie 4.3088, cena franka to 4.4778, kurs funta jest blisko 5.01, a za jednego dolara płacimy teraz 4.029.

 

Tablica 1. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r.

inflacja w polsce gwaltownie wzrosnie od poniedzialku szykuja sie duze zmiany grafika numer 1inflacja w polsce gwaltownie wzrosnie od poniedzialku szykuja sie duze zmiany grafika numer 1

Źródło: dane GUS


Wykres 1. Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnycha w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)

inflacja w polsce gwaltownie wzrosnie od poniedzialku szykuja sie duze zmiany grafika numer 2inflacja w polsce gwaltownie wzrosnie od poniedzialku szykuja sie duze zmiany grafika numer 2

 

Reklama

Źródło: dane GUS

 

Inflacja w Polsce: analitycy o danych GUS

Bartosz Sawicki zwraca uwagę na fakt, iż inflacja konsumencka w Polsce w czerwcu przyspieszyła 3. raz z rzędu.

 

Inflacja bazowa wciąż stanowi zagrożenie dla trwałego powrotu do celu. Szczególnie niepokojący jest uporczywy wzrost cen usług, które w maju wzrosły o 6,2% w porównaniu do roku ubiegłego, podczas gdy inflacja cen towarów wyniosła jedynie 1,2%. - oceniają analitycy z PIE

 
Dziejszy odczyt jest pierwszym od 4 miesięcy, kiedy to inflacja nieznacznie przekroczyła cel 2,5% i jednocześnie ostatnim w tym roku, gdy ceny pozostawały w dopuszczalnym paśmie odchyleń - podaje PKO
 

Prognozy popsuł trochę rząd przedłużając zamrożenie cen - dodał Zielonka z Konfederacji Lewiatan

Reklama

 

Kto chce podnosić ceny?

Zgodnie z danymi BIEC (najnowszy odczyt Wskaźnika Przyszłej Inflacji) najwyższą skłonność do podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele branż produkujących trwałe dobra konsumpcyjne. Analitycy zwrócili również uwagę na silny zwrot w oczekiwaniach cenowych wyrażanych przez przedstawicieli sektora energetycznego, a w szczególności przetwórstwa ropy naftowej. 

Niestabilna sytuacja polityczna na świecie nie sprzyja stabilności cen surowców, które stają coraz mniej przewidywalne i podlegają częstszym i bardziej gwałtownym zmianom, co istotnie podraża koszty transakcyjne - dodali

 

Jaka będzie inflacja?

Ekonomiści z banku Millennium oceniają, że w nadchodzących miesiącach inflacja CPI gwałtownie wzrośnie. Zniesienie zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych (wczoraj Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla PGNiG, co spowoduje średni wzrost rachunków za gaz o 20% od lipca - przyp.) będzie głównym czyynikiem prowzrostowym. Wskaźnik CPI w już lipcu może znacznie wzrosnąć, a następnie ustabilizować się w okolicach 5,0% rok do roku - prognozują.

Reklama

 

Zobacz także: Jaka będzie inflacja w Polsce w 2024 i 2025? Możliwe, że ponad 2 razy wyższa

 

Po ile będzie PLN? Eksperci ING prognozują

Analitycy z ING sądzą, że przestrzeń do dalszego spadku €/PLN mogła się wyczerpać. Dalsze umacnianie się notowań dolara może skutkować utrzymaniem kursu €/PLN w trendzie bocznym lub lekkim wzrostem. Chociaż złoty dobrze zniósł spadek €/US$ pod koniec ubiegłego tygodnia, nie jest pewne, że zareaguje tak samo w przypadku większego umocnienia dolara. Jako ryzyko wskazują też możliwe odbudowanie oczekiwań na szybkie obniżki stóp procentowych NBP.

 

Ładowanie...

 

Zobacz także: 8 sygnałów świadczących o tym, że koniec hossy jest bliski. Nadchodzi krach?

Reklama

 

Co dalej z inflacją? Kuczyński dla FXMAG

Widzieliśmy inflację na poziomie 2,6%, czyli o 1,1 punktu procentowego więcej niż oczekiwano. Co ciekawe, jest to więcej, niż niedawno prognozowała pani Marta Kightley. (co jest dość dziwne, ponieważ jako Pierwszy Zastępca Prezesa NBP powinna już znać te dane). Niemniej jednak, różnica między 2,5% a 2,6% nie jest duża i nie ma sensu zbytnio się nad tym rozwodzić. Inflacja nadal mieści się w celu NBP, ale nie możemy się z tego zbytnio cieszyć, bo już za dwa dni, czyli w poniedziałek, wejdą w życie nowe taryfy energetyczne, gazowe i ciepłownicze.

Nie powinno to być dużym szokiem, gdyż rząd podjął działania, aby te zmiany były jak najmniej odczuwalne. Słyszałem, że średnio na gospodarstwo domowe koszty wzrosną o około 30 zł miesięcznie, a nawet mniej niż 30 zł, co zgadza się z obietnicami pani minister sprzed kilku miesięcy. Nie wchodząc w szczegóły tych wyliczeń, ale jedno jest pewne: ta zmiana, czyli większe urynkowienie naszych rachunków, w połączeniu ze wzrostem płacy minimalnej, będzie miała wpływ na inflację.

Od 1 lipca płaca minimalna wzrośnie do 4242 zł, co oznacza podwójną waloryzację z powodu wysokiej inflacji w zeszłym roku, zgodnie z ustawą. Większość analityków oczekuje, że w drugim półroczu inflacja wyniesie między 4% a 5%. Nie jest to dramat, ale jednak wyższa inflacja, z którą musimy się liczyć.

 

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce 2025: jak wpłynie na gospodarkę?

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama