Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku?

|
selectedselectedselected
Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Listopadowa projekcja inflacji Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada stopniową odbudowę koniunktury na bazie spadku inflacji i poprawy realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, ale ożywienie będzie raczej powolne. Wygasanie negatywnego szoku podażowego przełoży się na wzrost PKB o 2,9% w 2024 i 3,5% w 2025, po wzroście o zaledwie 0,3% w roku 2023.

 

Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku - 1Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku - 1

 

Krajowy rynek pracy w dalszym ciągu charakteryzuje się odpornością na słabszą koniunkturę. Ekonomiści NBP oczekują, że zatrudnienie będzie się z opóźnieniem dostosowywało do sytuacji gospodarczej. Scenariusz zakłada spadek liczby pracujących o odpowiednio 0,5% i 0,4% w latach 2024-25, po wzroście o 0,4% w roku 2023. Czynnikiem podbijającym wzrost wynagrodzeń w 2024 będzie podwyżka płacy minimalnej o ok. 20%, ale zdaniem ekspertów banku centralnego wzrost płac wyhamuje w przyszłym roku do 9,3% z 12,8% w roku 2023. Stopa bezrobocia BAEL ma wzrosnąć do 3,3% w 2024 i 3,4% w 2025 z 2,9% w roku 2023.

Reklama

 

Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku - 2Inflacja będzie już tylko spadać – zmierzamy może i wolniej, ale przynajmniej w dobrym kierunku - 2

 

Projekcja wskazuje na kontynuację dezinflacji, jednak w wyraźnie wolniejszym tempie niż ostatnio, głównie w oparciu o utrzymującą się w całym horyzoncie projekcji ujemną lukę produktową, która ma wynieść 1,0% produktu potencjalnego w 2024 i 0,5% w 2025. Rozkład ryzyk dla projekcji inflacji jest asymetrycznie skrzywiony w kierunku wyższej ścieżki niż scenariusz centralny, który zakłada jej powrót do celu pod koniec 2025. Pomimo obniżek stóp horyzont dojścia do celu jest podobny jak w projekcji lipcowej z uwagi na niższy od oczekiwanego wcześniej poziom inflacji w 2poł23. W szczególności zwróconą uwagę na szybszą dezinflację cen żywności i spadek inflacji bazowej. Według centralnej ścieżki inflacja CPI ma obniżyć się do 4,6% w 2024 i 3,7% w 2025.

 

Zobacz także: Konfederacja zaliczyła wpadkę na starcie - pierwszy projekt ustawy i zaskakujący błąd

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama