- Inflacja bazowa nieznacznie spadła, co zdaniem ekspertów jest dobrą wskazówką dla decydentów.
- Niepokojącą informacją jest z kolei utrzymujący się wzrost płac.
- Czy ostatnie dane otwierają drzwi do większych cięć z perspektywy EBC?
Inflacja w strefie euro - kwiecień 2024
Na podstawie wstępnych szacunków Eurostatu w kwietniu 2024 r. roczna inflacja w strefie euro wyniosła 2,4%. Odczyt jest zgodny z prognozą ekonomistów ankietowanych przez Reuters. Wydaje się, że aktualnie inflacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu na poziomie 2% w 2025 r.
W kwietniu najniższą inflację odnotowano na Litwie (0,4% r/r), a najwyższą z kolei w Belgii (4,9% r/r).
Warto również zaznaczyć, że produkt krajowy brutto wzrósł o 0,3% w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, po spadku o 0,1% w czwartym kwartale.
"Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że najwyższą roczną stopę będą miały w kwietniu usługi (3,7% w porównaniu z 4,0% w marcu), a następnie żywność, alkohol i tytoń (2,8% w porównaniu z 2,6% w marcu). ), nieenergetyczne towary przemysłowe (0,9% wobec 1,1% w marcu) i energia (-0,6% wobec -1,8% w marcu)" - podał Eurostat.
Dane o inflacji wskazują, że inflacja bazowa (+2,7% r/r) jest wyższa od szacunków, choć nieznacznie.
"Inflacja w strefie euro jest nieco powyżej oczekiwań, ALE inflacja bazowa nadal spada, inflacja usługowa odnotowuje solidny spadek... Ogólnie wszystko wygląda dobrze. W każdym razie otwiera to jedynie drzwi do coraz szerszych cięć dla EBC" - skomentował Frederik Engholm, analityk Nykredit.
Inflacja w strefie euro - kwiecień 2024

Źródło: Eurostat
Jak wskazuje agencja Reutera, analitycy śledzili z uwagą w szczególności inflację w sektorze usług. Ta od początku 2024 r. utrzymywała się na poziomie 4%, spadając w końcu do 3,7%. Redukcja może być po części powiązana z wcześniejszym terminem Świąt Wielkanocnych. Decydenci są zdania, że niepokojącą informacją jest utrzymujący się wzrost płac, będący jednocześnie kluczowym składnikiem kosztów usług.
W 2023 r. inflacja spadała szybciej, niż oczekiwano. Sprawia to, że potencjalne obniżki stóp wciąż są analizowane przez rynek. Od września ECB utrzymuje stopę depozytową na stałym poziomie 4%. Ostrożność w zakresie decyzji podyktowana jest głównie niestabilnymi cenami energii oraz zwiększonymi napięciami geopolitycznymi, które mogą potencjalnie skutkować zakłóceniami w żegludze i wzrostem cen towarów.
Jak na dane reaguje kurs euro?
Kurs EUR/USD odrobił straty z dzisiejszego dnia i obecnie utrzymuje się na stałym poziomie.
Na rynku rosną oczekiwania, że Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych na następnym posiedzeniu. Na podstawie danych LSEG, rynek wskazuje obecnie na niemal 70% prawdopodobieństwa obniżki w czerwcu, przy jeszcze wyższych zakładach na potencjalne cięcia w lipcu lub wrześniu.
"EBC prawie obiecał obniżkę stóp procentowych 6 czerwca, pod warunkiem, że nie będzie przykrych niespodzianek w kształtowaniu się płac i cen, a wtorkowe dane pozostaną zgodne ze ścieżką, którą bank widział w ostatniej rundzie projekcji w marcu" - wskazuje Reuters.

Źródło: TradingView
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję