Z artykułu dowiesz się:
- Ile wynoszą stopy procentowe w USA
- Kiedy pierwsze obniżki stóp w Stanach Zjednoczonych
- Czym jest tzw. efektywna stopa funduszy federalnych
- Ile było krachów przy aktualnych poziomach stóp
Stopy procentowe w USA
Na czerwcowym posiedzeniu FED stopy procentowe w USA pozostały na poziomie 5,5%, co oznacza, że Rezerwa Federalna utrzymuje je bez zmian już przez siedem kolejnych posiedzeń.
FED przedstawił również zaktualizowane prognozy inflacji, podnosząc je z 2,4% do 2,6%. Przewidywano także tylko jedną obniżkę stóp procentowych w 2024 roku (o tych danych pisaliśmy tutaj: Stopy procentowe w USA w czerwcu 2024 roku – tylko jedna obniżka). Niemniej, ostatnie zaskakujące informacje o inflacji zmieniły nieco koncepcję co do kształtowania się stóp procentowych.
Sprawdź też: Ceny domów w USA zaskakują. Coraz więcej sprzedawców obniża swoje oferty
Kiedy stopy procentowe w USA spadną?
Czerwcowa inflacja w USA była niższa od oczekiwań, osiągając 3,0% zamiast prognozowanych 3,3%. Dane te zostały odebrane jednoznacznie gołębio, dzięki czemu prawdopodobieństwo obniżenia stóp przez FED we wrześniu tego roku jest już niemal pewne:
Uwzględniając ostatnie wypowiedzi Prezesa J.Powella, prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. we wrz. rośnie. Jeżeli w następnych miesiącach inflacja również spadnie, obniżka we wrześniu będzie niemal przesądzona - komentowali analitycy PKO.
Wielu ekspertów rynkowych wcześniej sugerowało, że stopy procentowe w USA powinny być obniżone. Argumentowali oni, że inflacja spowalnia, a gospodarka, która polega na tanim pieniądzu, zaczyna wykazywać problemy (o czym przypominaliśmy w tym artykule: Wskaźnik FEDu ostrzega. Najnowsze szacunki gwałtownie spadają). Z tego powodu planowana obniżka we wrześniu może przynieść korzyści. W przeciwnym razie moglibyśmy napotkać problemy podobne do tych z historii...
Sprawdź też: Akcje gigantów tąpnęły. Przedsmak większych obsunięć na giełdzie?
Co to jest efektywna stopa funduszy federalnych?
Efektywna stopa funduszy federalnych (EFFR), ustalana przez Rezerwę Federalną, określa wysokość oprocentowania, jaką bank może naliczyć innemu bankowi za ultrakrótkoterminowe pożyczki (zwykle jednodniowe) w celu spełnienia wymogów rezerwowych.
Rynek funduszy federalnych obejmuje krajowe niezabezpieczone pożyczki w dolarach amerykańskich udzielane między instytucjami depozytowymi oraz niektórymi innymi podmiotami, w tym głównie przedsiębiorstwami sponsorowanymi przez rząd.
Efektywna stopa funduszy federalnych
Źródło: Newyorkfed
Mimo że Rezerwa Federalna nie modyfikowała stóp funduszy federalnych od lipca 2023 roku, w ciągu ostatnich kilku dekad ta stopa doświadczyła znacznych zmian. Obecnie efektywna stopa funduszy federalnych wynosi około 5,33%. Patrząc wstecz, obecny poziom jest wysoki. W przeszłości takie wysokie stopy często poprzedzały kryzysy gospodarcze.
Efektywna stopa funduszy federalnych a kryzysy giełdowe
Źródło: Bureau of Economics Analysis, National Bureau of Economics Research, Game of Trades
Ile było krachów przy aktualnych poziomach stóp procentowych?
Na platformie X pojawił się ostatnio interesujący wykres. Użytkownik Game of Trades zestawił efektywną stopę funduszy Fed z historycznymi kryzysami. Analiza pokazuje, że przy obecnych poziomach stóp w przeszłości miało miejsce wiele załamań na giełdach:
- kryzys finansowy związany z kredytami Subprime w 2007 roku,
- bańka technologiczna z 2000 roku,
- upadek funduszu hedgingowego Long Term Capital Management (LTCM) w 1998 roku,
- kryzys na rynku naftowym w 1970 roku,
- Czarny Poniedziałek z 1987 roku.
Czy tym razem będzie podobnie? Wiele okaże się na najbliższych posiedzeniach FEDu.
Sprawdź też: Kurs dolara amerykańskiego nie był tak wysoko od 1986 roku
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję