- Jakie są prognozy inflacji w Polsce na 2025 rok?
- Co prognozuje Narodowy Bank Polski?
- Dlaczego inflacja cen usług jest szczególnie niepokojąca?
Inflacja w Polsce - co dalej?
Wskaźnik CPI w sierpniu finalnie wyniósł 4,3% rok do roku. Wcześniej w lipcu było to 4,2% rdr. Stopa inflacji w Polsce pozostaje powyżej górnej granicy celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (wynoszącej 3,5%) kolejny raz z rzędu.
Stopa inflacji w Polsce
Źródło: Macronext, GUS.
Wskaźnik CPI spadł wiosną do celu. Stopa inflacji “towarów” na 3 miesiące spadła nawet poniżej progu 2%. Martwi jednak to, że inflacja usług pozostaje podwyższona.
Inflacja usług nie spadła poniżej 6% od 5 lat
Warto wspomnieć o tym, że już od blisko 5 lat stopa inflacji cen usług nie spadła poniżej wartości 6%! Po raz ostatni odczyt poniżej 6% obserwowaliśmy jesienią 2019 roku, wynika z danych przedstawionych przez ING w oparciu o GUS.
“Niepokoi uporczywe utrzymywanie się cen usług powyżej 6% rdr i brak tendencji spadkowej w tym obszarze” - zauważyli ekonomiści z zespołu ING Economics Poland.
Źródło: ING Economics Poland.
Obawy może budzić również to, że ceny żywności zmalały w sierpniu o wiele mniej niż oczekiwano. Według ekonomistów Pekao, jest to “proinflacyjny prognostyk na pozostałą część roku”. Zwykle latem produkty spożywcze tanieją, co jest efektem sezonowym.
“Ceny żywności spadły w sierpniu zaledwie o 0,1% m/m. Znacznie mniej niż wskazywał wzorzec sezonowości. Widać już efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (szczególnie owoców). Proinflacyjny prognostyk na pozostałą część roku” - czytamy w analizie Pekao przestawionej na Twitterze.
Jakie są prognozy inflacji w Polsce?
Przy okazji publikacji nowych danych o inflacji w Polsce poznaliśmy również prognozy czołowych polskich analityków. Nie napawają one optymizmem: idzie kolejna fala inflacji.
Według PKO BP, stopa inflacji w Polsce wzrośnie do końca 2024 roku, jednak nie przekroczy ona raczej poziomu 5% w ujęciu rocznym.
“Oczekujemy, że do końca roku inflacja ogółem nie powinna przekroczyć 5% r/r” - stwierdzili ekonomiści banku PKO BP na profilu “PKO Research” na platformie X.
Poziomu zbliżonego do 5% rok do roku już we wrześniu spodziewają się progności z banku Pekao:
“Trochę poniżej 5% rdr. Efekt bardzo niskiej bazy” - czytamy we wpisie Analizy Pekao.
Prognozę stopy inflacji w Polsce na początku 2025 roku eksperci mBanku przedstawili już wcześniej przy okazji publikacji odczytu “flash”. Spodziewają się oni stopy inflacji na poziomie 6% w lutym-marcu 2025 roku.
“Pokonaliśmy hydrę inflacji”
Przed tygodniem, na konferencji prasowej Narodowego Banku Polskiego, prezes Adam Glapiński ogłosił pokonanie inflacji.
“Z walki z inflacją wróciliśmy jako bank centralny i jako wszyscy Polacy z tarczą” - ogłosił prof. Adam Glapiński.
“Udało się nam tę hydrę inflacji pokonać i wrócić na bezpieczne wody” - dodał.
Prezes NBP miał jednak złe nowiny. Z jego słów wynika, że nie zanosi się na to, by inflacja wróciła do celu do 2026 roku.
Bieżąca projekcja stopy inflacji konsumenckiej w Polsce od NBP zakłada, że wskaźnik ten osiągnie poziom 6% do marca 2025 roku. Tak zakłada ścieżka centralna analizy przygotowanej w lipcu:
Źródło: Narodowy Bank Polski.
Zobacz również: Pożegnajmy niską inflację. Inflacja w celu dopiero w 2026, zapowiada prezes NBP
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję