Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Handel zagraniczny w odwrocie. Indeksy PMI potwierdzają słabość polskiego przemysłu

|
selectedselectedselected

W kwietniu br. wartość eksportu towarów wyniosła 120,4 mld zł, co oznacza spadek o 2,2% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 r. Wartość importu towarów zmniejszyła się o 2% i osiągnęła 119,5 mld zł - podał NBP.

Handel zagraniczny w odwrocie
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kwiecień jeszcze przynosi dodatnie saldo obrotów towarowych. W skali miesiąca zmniejszyło się jednak z blisko 2,1 mld zł do 880 mln zł. W danych przedstawionych przez NBP widać efekty tego co dzieje się w przemyśle. Branża motoryzacyjna, do niedawna odpowiadająca za wzrosty produkcji, powoli wytraca moc, co już jest widoczne w eksporcie towarów. Tylko w tej branży spadki eksportu były silniejsze niż spadek eksportu ogółem.

 

 

Zobacz także: Kiedy wreszcie obniżki stóp w USA? Fed pod presją, a EBC już działa

 

Widoczne jest także przygotowywanie się Europy do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Branża RTV bowiem jako jedna z nielicznych zwiększyła swoje moce eksportowe. Lada moment także i w Polsce (dane za maj) zobaczymy wzmożoną sprzedaż odbiorników TV.

Reklama

W imporcie towarów widać niestety, że przemysł prawdopodobnie, mimo dość dużej zmienności w pierwszym kwartale br., podąży drogą spadków. Potwierdzenia tej tezy możemy również się doszukać w danych o indeksie PMI dla polskiego sektora przemysłowego.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama