- Zdania ekspertów na temat recesji w USA są podzielone
- FED tnie stopy procentowe w USA
- Analityk Michał Palaczyk mówi o możliwych scenariuszach recesji
Czy USA grozi recesja?
W rozmowie z FXMAG Michał Palaczyk, analityk rynku akcji i kontraktów terminowych z SQUABER.COM, odniósł się do narastających spekulacji na temat możliwej recesji w Stanach Zjednoczonych.
Dyskusja na temat tego czy recesja w USA jest możliwa trwa w zasadzie od trzech lat (i nic nie wnosi...). Pod historię o zbliżającej się recesji handlowano nawet układ spadkowy na amerykańskiej giełdzie w 2022 roku. Ostatecznie dyskusja ma cały czas charakter akademicki a recesja pojawia się na tyle rzadko, że tematem warto interesować się wyłącznie w oparciu o twarde dane.
Ekspert zaznacza, że dla prognozowania kluczowe są twarde dane, gdyż pojedyncze wskaźniki mogą być niewystarczające do przewidzenia załamania amerykańskiej gospodarki.
Odpowiadając krótko na pytanie czy recesja w USA jest możliwa należałoby stwierdzić, że tak. Jest to jednak odpowiedź nieprecyzyjna czasowo i zawierająca w tle wiele warunków. Kluczowe w prognozowaniu recesji są twarde dane, a w zasadzie duży ich zbiór. Ponieważ jednostkowe statystyki będące groźne dla amerykańskiej gospodarki, mogące wieszczyć recesję dotąd występowały jednak jednostkowo.
Jednym ze wspomnianych czynników obrazujących stan konsumenta jest odsetek zaległości na kartach kredytowych, które w ostatnich miesiącach zbliżają się do poziomu 11%. Historycznie traktowany jest jako obraz konsumenta, któremu brakuje środków – tłumaczy.

Źródło: Michał Palaczyk
Zobacz również: Przełom na giełdzie. Rekordowa panika i ogromna zmienność. A to nie koniec
Rośnie bezrobocie w USA. Wciąż nie jest najgorzej
Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła 4,2% w sierpniu 2024 roku wobec 4,3% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy.
Wykres. Stopa bezrobocia


Źródło: Statista
"Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wciąż jest niskie, jednak zaczęło rosnąć. Długoterminowe statystyki pokazują, że nawet niewielkie zmiany w zatrudnieniu mogą w znacznym stopniu oddziaływać na całą gospodarkę. Statystycznie istotne jest zachowanie bezrobocia w półrocznych danych uśrednionych. W tej statystyce obserwujemy wzrost bezrobocia już przynajmniej od kilku miesięcy. Statystycznie za każdym razem oznaczało to okres trwającej lub zbliżającej się recesji w USA 10 przypadków za 70 lat. Jedynie recesja w latach 80. wystąpiła bez zaistnienia wspomnianego czynnika" – zauważa ekspert.
Wykres. Recesja a bezrobocie

Źródło: Michał Palaczyk
FED tnie stopy procentowe
Po długim okresie wyczekiwania 18 września amerykański bank centralny zdecydował się na cięcie stóp procentowych w większym stopniu, niż przewidywali ekonomiści. Przez nieco ponad rok tkwiły na poziomie 5,25-5,5 proc, a obecnie są oscylują w przedziale 4,75-5 proc. O tym więcej pisaliśmy tutaj: Stopy procentowe w USA w dół o 50 pb. Jest decyzja Fed!
"Nowym parametrem na mapie detekcji ryzyka jest pierwsza w cyklu obniżka stóp procentowych przez Fed o 0,5pp. W tej kwestii można znaleźć dziesiątki wskaźników, które obalają lub potwierdzają tezę, że obniżka stuprocentowych o taką wartość powoduje spadki na S&P 500 lub oznacza recesję. Jednak jeśli dodamy parametr początku cyklu i całego tła ekonomicznego znajdziemy tylko cztery przypadki na 14, gdy obniżka stóp procentowych nie korelowała ze wzrostem bezrobocia i osłabieniem poziomu PKB" – mówi ekspert.
Tabela. Cykl cięć stóp procentowych

Źródło: Michał Palaczyk
"W obecnej sytuacji jak pokazałem wyżej, parametry zmiany bezrobocia mają trend niekorzystny, natomiast poziom zadłużenia i realna zmiana PKB są słabsze, niż w przypadkach gdy recesji uniknięto. Zbiór tych danych nie oznacza, że jesteśmy u progu recesji jednak wskazuje że przed nami najtrudniejsza walka o uniknięcie recesji. I z perspektywy statystycznej faktycznie nie jest to sytuacja, w której kierunkiem jest trwanie obecnego trendu w gospodarce, a próba uniknięcia recesji" - zaznacza.
Ekspert podkreśla, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, jaki będzie stan amerykańskiej gospodarki w najbliższym czasie. Dodaje, że amerykańscy ekonomiści są niespójni w opiniach. „50% z ankietowanych uważa, że unikniemy recesji a 50% że w recesję wejdziemy” – dodaje.
Zobacz również: Dane z przemysłu jak z kryzysu finansowego. Co dzieje się z gospodarką USA?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję