- Jakie są prognozy dla bitcoina?
- Czy Ethereum urośnie?
- Co będzie dalej z ceną gazu?
- Kiedy wzrosty na giełdzie?
- Jaki będzie kurs euro do dolara?
Bitcoin prognozy na najbliższe dni
Prof. Krzysztof Barowski: Po wybiciu ponad górne ograniczenie kanału wzrostowego (od stycznia 2023 r.), aktualnie znajduje się w krótszym kanale spadkowym, powracając do wnętrza tego pierwszego kanału. Cena walczy obecnie z silnym pasmem oporowym (do 70 760 USD), które powinna jednak przebić w górę i dojść co najmniej do 89 700 USD. Wskaźniki wolumenowe wyraźnie sygnalizują napływ środków na rynek tego instrumentu. Niestety na tygodniowym MACD obowiązuje wskazanie sprzedaży, ale wskaźnik zakręcił od dołu do swojej średnich ruchomej, Lepiej prezentuje się MACD w układzie dziennym – aktualny jest sygnał kupna i to powyżej linii zero. RSI powyżej poziomu 50 pkt. i porusza się w bok. Reasumując: w krótkim okresie sytuacja techniczna wygląda lepiej, niże w dłuższym.
Wykres. Analiza techniczna notowań Bitcoina.
Źródło: TradingView.
Ethereum prognozy na najbliższe dni
Krzysztof Barowski: W szerszej ramie cena znajduje się w trendzie wzrostowym (od stycznia 2023 r.) i bocznym od lutego 2024 r. Widoczne były dwa „podejścia” w górę: marcowe i majowe. Teraz cena wydaje się przygotowywać do trzeciego podejścia: MACD dzienny zakręcił w górę pod linią zero, a RSI balansuje w pobliżu 50 pkt. Niestety w układzie tygodniowym sytuacja wygląda gorzej: sygnał sprzedaży na MACD, RSI i Sochastic. Można oczekiwać próby wybicia w górę, ale przy obecnym układzie wskaźników tygodniowych, nie będzie to łatwe zadanie.
Wykres. Analiza techniczna notowań Ethereum.
Źródło: TradingView.
Zobacz: Najgorszy scenariusz dla giełdy. Analitycy w odważnych prognozach
Co dalej z ceną gazu?
Krzysztof Barowski: Cena w układzie dziennym w górę linie trendu spadkowego (od szczytu z sierpnia 2022 r.), po czym znajdowała się w kanale wzrostowym, z którego wybiła się w dół. Obecnie próbuje powrócić do wnętrze tego kanału, ale nie jest to łatwe – doszło do odbicia od dolnej linii kanału. Poprawił się układ wskaźników analizy technicznej: dominują wskazania kupna na MACD i RSI. W układzie wstęg Guppyego pojawiło się wskazanie kupna, a cena porusza się powyżej 200 SMA.
Wykres. Analiza techniczna notowań gazu - układ dzienny
Źródło: TradingView.
W układzie tygodniowym MACD stara się przebić linię zero w górę (byłoby to bardzo silne potwierdzenie tendencji wzrostowej z układu dziennego). Gdyby jednak MACD zawrócił w dół (co oznaczałoby spadki cen) utworzyłaby się formacja podwójnego szczytu (i to pod linią zero – negatywne wskazanie – dlatego przebicie linii zero ma duże znaczenie).
Wykres. Analiza techniczna notowań gazu - układ tygodniowy.
Źródło: TradingView.
W układzie miesięcznym wskaźniki sygnalizują zakończenie tendencji spadkowej od sierpnia 2022 r. – są one mocno wyprzedane i generują wskazania kupna (w szerszej ramie czasowej).
Wykres. Analiza techniczna notowań gazu - układ miesięczny.
Źródło: TradingView.
Reasumując: układ wskaźników i oscylatorów oraz samej ceny surowca sugeruje zwyżkę ceny w najbliższej przyszłości.
Zobacz: W co teraz inwestować? Prognozy rynkowe od specjalistów
Niemiecka giełda: Co po korekcie?
Łukasz Zembik Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers: Skala przeceny licząc od szczytu z 16 maja jest bliska 10 proc. Korekta jest zbliżona pod kątem zasięgu do spadków ubiegłorocznych.
Na wykresie kontraktu opartego o indeks DAX w ostatnich dniach zaczął się realizować scenariusz spadkowy, który sugerowała formacja RGR (głowy z ramionami). Po przekroczeniu (1 sierpnia) przez kurs teoretycznej linii szyi spadki zostały spotęgowane. Oczywiście swoje zrobił negatywny raport NFP, który wprowadził dużo nerwowości na rynku i wywołał jak na razie małą panikę.
Lokalny dołek, który został utworzony na wczorajszej sesji dotarł do horyzontalnego wsparcia (maksima z grudnia 2023 oraz początku 2024 roku). Na ten moment sytuacja nieco się uspokoiła ale nie widać odreagowania.
Należy zwrócić uwagę na linię trendu wzrostowego, która przebiega przez minima z jesieni 2022 oraz 2023 roku. Znajduje się ona w niedalekiej odległości od wczorajszego dołka. Być może ta bariera wygeneruje większy popyt, którego jak na razie nie widać.
Zakładam odreagowanie indeksu po dotarciu do strefy 16 700 – 16 800 pkt. gdzie przebiega dolne ograniczenia kanału wzrostowego. Jak na razie spadki indeksu należy traktować jako głęboką korektę techniczną.
Źródło: TradingView.
Kurs euro do dolara (EURUSD) - prognoza dla rynku Forex
Łukasz Zembik: Impulsywne osłabienie USD z racji słabego raport rynku pracy moim zdaniem jest przesadzone. Rynek moim zdaniem zbyt optymistycznie zakłada, że Fed dokona głębszych cieć (o 50 pb) na wrześniowym i listopadowym posiedzeniu. W ostatnich dniach widzieliśmy dostosowanie rynku do nowych oczekiwań ale za jakiś czas to może się odwrócić, jak rynek dostrzeże, że sytuacja gospodarki USA nie jest aż tak dramatyczna. Osłabienie rynku pracy jest pożądane i stanowi naturalną konsekwencję wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. Wciąż jednak mówimy o słabszym przyroście miejsc pracy, a nie ich utracie. Wycena obniżek stóp procentowych w trybie kryzysowym wydaje mi się nieco przesadzona, ponieważ aby tak się stało, amerykańska gospodarka i rynek pracy musiałyby się praktycznie załamać w nadchodzących tygodniach.
Zakładam, że kolejne dane pokażą, że recesja w USA nie kryje się za rogiem. Wygrywane oczekiwania rynkowe będą musieć wówczas być zmodyfikowane, co będzie z korzyścią dla USD. Po wzroście EUR/USD do 1,10, zakładam, że kolejne tygodnie przyniosą spadek ponownie w kierunku 1,08.
Źródło: TradingView.
Zobacz: Co mówią prognozy dla walut Skandynawii? Kursy NOK, SEK, DKK
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję