Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Gospodarczy cud nad Wisłą. Polska liderem wzrostu jakości życia w Europie od 2010

Polska i Estonia to jedyne kraje w Europie, w których jakość życia systematycznie się poprawia, wynika z raportu OECD. Zadowolenie Polaków z warunków życia znalazło się na stosunkowo wysokim poziomie. Niemniej mieszkańcy Polski wciąż pozostają sceptyczni do instytucji, wykazując do nich mniejsze zaufanie. 

Gospodarczy cud nad Wisłą. Polska liderem wzrostu jakości życia w Europie od 2010
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Nierówności w poziomie dobrostanu między różnymi grupami ludności są głębokie, wynika z raportu
  • Poziom zaufania Polaków do siebie nawzajem wzrósł, z kolei zaufanie do instytucji wciąż pozostaje niskie

 

Postęp w jakości życia. Ale nie we wszystkich krajach 

Tylko dwa kraje OECD – Estonia i Polska – systematycznie poprawiały wyniki w ponad połowie wskaźników jakości życia dotyczących niematerialnych aspektów dobrostanu w latach 2010-2023. Tak wynika z raportu „How's Life? 2024” autorstwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. 

W 19 krajach, głównie w Europie i obu Amerykach, postęp ograniczył się maksymalnie do dwóch

W Stanach Zjednoczonych, wyniki w głównych wskaźnikach dotyczących warunków materialnych pozostały na poziomie z 2010 roku, jednak w czterech z dziewięciu wskaźników jakości życia nastąpiło pogorszenie – m.in. w zakresie zabójstw, zgonów z rozpaczy, oczekiwanej długości życia oraz odsetku osób doświadczających bardziej negatywnych niż pozytywnych uczuć.

Turcji, odnotowano bardzo niewielki postęp, jeśli chodzi o jakość życia. Był to jeden z trzech krajów OECD, obok Węgier i Słowacji, w których w ostatniej dekadzie poprawiły się oba wskaźniki: frekwencja wyborcza i odsetek osób, które twierdzą, że nie mają przyjaciół ani rodziny, na których mogliby polegać w potrzebie. 

Reklama

Natomiast we Francji, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii wyniki dotyczące relacji społecznych pogorszyły się w wybranych okresach.

Raport ocenia, czy życie ludzi mieszkających w krajach OECD staje się coraz lepsze oraz czy postęp jest zrównoważony i sprzyja włączeniu społecznemu. Wypracowanie wniosków ułatwia ponad 80 wskaźników obejmujących obecne wyniki w zakresie dobrobytu i nierówności, a także zasoby na rzecz zwiększenia przyszłego komfortu życia. 

W wypracowaniu wniosków pomaga również odniesienie do rozmaitych wymiarów życia osobistego i społecznego, takich jak zdrowie (np. oczekiwana długość życia), wiedza i umiejętności (np. wyniki testów PISA), jakość środowiska (np. zanieczyszczenie powietrza), subiektywny dobrostan (np. satysfakcja z życia), bezpieczeństwo (np. liczba zabójstw) oraz relacje społeczne i obywatelskie (np. zaufanie do instytucji).
 

Wykres. Wyniki głównych wskaźników dobrostanu w latach 2010-2023 (lub ostatnim dostępnym roku)

gospodarczy cud nad wisla polska liderem wzrostu jakosci zycia w europie od 2010 grafika numer 1gospodarczy cud nad wisla polska liderem wzrostu jakosci zycia w europie od 2010 grafika numer 1
 


Zobacz również: Polska wypada blado w rankingu innowacyjności. Liderem ten sam kraj 14. rok z rzędu

Reklama

 

Tak żyje się w Polsce

Z raportu OECD wynika również, że średnia ocena zadowolenia z życia w Polsce wskazana w badaniu w 2023 roku wyniosła 7,6 (skala 1-10). 

Bardziej pozytywnie do życia w swoich krajach podchodzą mieszkańcy Finlandii (7,8), Słowenii (7,7), Belgii (7,7) i Austrii (7,7).

Z kolei na końcu zestawienia znajdują się Niemcy (7,0), Łotwa (6,9) i Grecja (6,9), co świadczy o relatywnie niższym poziomie deklarowanego zadowolenia z życia w tych państwach.

Poziom kapitału społecznego w Polsce pozostaje relatywnie niski, co według autorów raportu wskazuje na konieczność podjęcia intensywnych działań w tym obszarze. W Polsce, podobnie jak we Włoszech, zaufanie do rządu nie uległo istotnym zmianom w porównaniu do sytuacji sprzed dekady.

Jednocześnie odnotowano wzrost zaufania społecznego, co oznacza, że Polacy w większym stopniu ufają sobie nawzajem, choć poziom zaufania do instytucji pozostaje na podobnym poziomie. 

Reklama

„Brak większych postępów w obszarze zaufania i zaangażowania obywatelskiego może osłabiać zdolność społeczeństwa do wspólnego działania na rzecz zmian”, czytamy w raporcie.

 

Zobacz również: Polska na liście najgorszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Redaktor FXMAG.


Tematy

PolskaoecdEstonia

jakość życia w Polsce

jak żyje się w Polsce

czy Polacy są zadowoleni z życia

raport oecd

zaufanie społeczne

kapitał społeczny

kraje oecd

jakie kraje należą do OECD

wskaźniki jakości życia

jak żyje się w Europie

jak żyje się w USA

czy Polacy ufają sobie nawzajem

zaufanie Polaków do instytucji

EuropaUSAStany Zjednoczone
komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama