Polska:
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2021 roku stanowił 1,8% PKB (w poprzednim roku 6,9% PKB), natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 53,8% PKB (poprzednio 57,1%) - podał we wstępnym wyliczeniu GUS.
Źródło 3. wykresu: MF
Stosunkowo niski wynik deficytu sugerowały już środowe dane dot. sytuacji finansowej samorządów (nadwyżka nieco ponad 0,6% PKB - patrz 3. wykres). Natomiast spadek relacji długu do PKB to efekt sporego nominalnego wzrostu PKB w 2021 roku. W wartościach absolutnych można szacować, że dług przyrósł o ok. 72 mld zł, z czego ok. 48 mld zł to wzrost zadłużenia w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 BGK i w PFR.
Polska:
Agencja S&P pozostawiła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". Nie zmieniła się też perspektywa ratingu ("stabilna"). W raporcie napisano, że:
"Konflikt militarny pomiędzy Rosją i Ukrainą będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę i finanse publiczne Polski. Obniżyliśmy nasze prognozy wzrostu PKB na 2022 r. do 3,6 proc. z 5,0 proc. oraz zrewidowaliśmy szacunek deficytu sektora do 4 proc. PKB z 3 proc. Pomimo niepewności związanej z długością konfliktu oraz jego ostatecznego wpływu na Polskę uważamy, że elastyczne nastawienie polityki rządu, mocne bilanse zewnętrzne i budżetowe oraz znaczące transfery unijne pomogą ograniczyć skutki szoku. Potwierdziliśmy rating Polski w walucie obcej na poziomie 'A-/A-2' oraz 'A/A-1' w walucie krajowej dla Polski. Perspektywa jest stabilna" - Raport S&P dla Polski, cytat za PAPbiznes
Strefa euro:
Wg wstępnych danych inflacja (HICP) wzrosła z 5,8% r/r w lutym do 7,5% r/r w marcu. Najmocniej (zarówno patrząc na roczne jak i miesięczne dynamiki) wzrosły ceny energii.
USA:
Wskaźnik ISM, obrazujący koniunkturę w przemyśle, spadł z 58,6 pkt. do 57,1 pkt. Silnie spadł indeks nowych zamówień (z 61,7 pkt. do 53,8 pkt.), co wiązane było z wojną w Ukrainie, ale też lockdownami w Chinach. Największą zmianę odnotował jednak indeks cen (+11,5 pkt, do 87,1 pkt., głównie za sprawą cen surowców). Ze składowych indeksu i ankiet wyłania się obraz przemysłu z wciąż silnym popytem i wciąż obecnymi problemami podażowymi.
Źródło: ISM
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję