Polska: Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytową o wartości 2 mld zł. Projekty obejmują program kablowania linii średniego napięcia, przyłączanie nowych odbiorców i źródeł wytwórczych oraz instalację liczników zdalnego odczytu. Inwestycje przewidziane są do realizacji w latach 2022-2025. Jak podano, okres dostępności kredytu wynosi 24 miesiące od dnia zawarcia umowy, a okres obowiązywania umowy będzie wynosić maksymalnie 18 lat od dnia wykorzystania ostatniej transzy. (PAP)
Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 4 mld dolarów na zakupy zbrojeniowe na rynku amerykańskim. (PAP)
Polska: Premier zapewnia, że sytuacja budżetowa się polepszyła i wzrasta szansa, że rząd będzie w stanie zaproponować „nową, wiarygodną ofertę dla społeczeństwa” ws. transferów socjalnych. (Polityka Insight)
RPP (Kotecki): Skondensowana wypowiedź jednego z najbardziej jastrzębich członków w poniższym tweecie.
???????? Ludwik Kotecki z RPP stwierdził, że na tym etapie walki z inflacją podwyżki stóp o 100pb są za duże. Dodał też, że RPP mogłaby zareagować na ewentualną bardzo silną deprecjację PLN. Jego zdaniem obniżki stóp na koniec 2023 byłyby zbyt wczesne.
— mBank Research (@mbank_research) December 9, 2022
USA: Inflacja producencka spowolniła w listopadzie, niemniej konsensus rynkowy spodziewał się głębszego zbicia dynamiki rocznej. W ujęciu miesięcznym ceny producenckie wzrosły o 0,3%, zaś ceny bazowe o 0,4%. Takie wartości przełożyły się na wyniki w dynamice rocznej odpowiednio na poziomie 7,4% oraz 6,2%. Patrząc na strukturę listopadowej inflacji PPI można dostrzec, że jedynie komponent energii odnotował spadek. Z kolei w przypadku żywności ujrzeliśmy jeden z większych wzrostów w ostatnich miesiącach (3,3% m/m - największy wzrost od maja 2020).
Pokazuje to, że słabnięcie szoku energetycznego nie będzie mieć natychmiastowego przełożenia na ceny żywności. Tym samym w kolejnych miesiącach należy spodziewać się ich podwyższonej dynamiki, do czasu przefiltrowania się wyższych cen ponoszonych przez producentów. Warunki pogodowe mogą na tym polu odegrać dużą rolę w kolejnych tygodniach. Podsumowując inflację PPI dostrzegamy jednak pozytywny obraz jeśli chodzi o impet wzrostu. Ten niemalże "wyzerował się" w przypadku towarów. W usługach także istotnie obniżyliśmy się, a listopad daje nadzieje na jeszcze kolejną "nogę" w dół.
USA: Grudniowy odczyt nastroju konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan wzrósł do 59,1 z 56,8 w minionym miesiącu. Konsensus nie zakładał większych zmian. Poprawie uległ także indeks oczekiwań, który wzrósł do 60,2 z 58,8. Warto również zwrócić uwagę na oczekiwania inflacyjne w horyzoncie roku, które obniżyły się do 4,6% z 4,9% - najniższy poziom od września ubiegłego roku. Oczekiwania 5-letnie, choć lekko wzrosły po pandemii, wciąż nie przekraczają 3%.
Chiny: Władze poinformowały, że we wtorek porzucą stosowanie aplikacji śledzącej ruch osobowy. Do tej pory aplikacja śledziła historię przemieszczania w ciągu ostatnich 14 dni. To kolejny krok w stronę szerokiego otwierania chińskiej gospodarki, co wpisuje się w szereg działań podjętych do tej pory.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję