Rafał Sura złożył na ręce marszałka Senatu rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. W tym kontekście interesujący jest też drugi aspekt, tzn. czy na wrześniowym posiedzeniu będzie jedynie 6 członków RPP (+ prezes). 2 sejmowe miejsca w RPP wciąż pozostają nieobsadzone. W przypadku obsadzenia przez senat miejsca po R. Surze terminarz jest dość napięty. Jego odwołanie ma być przegłosowane na najbliższym posiedzeniu (20-22 lipca).
Zgodnie z Regulaminem Senatu, Marszałek musi w ciągu 30 dni od odwołania podać terminy składania wniosków w sprawie kandydatów do RPP. Okres składania wniosków nie może być krótszy niż 14 dni. Kolejne posiedzenie Senatu przypada 3 i 4 sierpnia. Następne już 7 września (dzień posiedzenia RPP). Łatwo wyliczyć, że kalendarz jest wyjątkowo napięty – wybór nowego członka RPP jest wykonalny o ile marszałek od razu po odwołaniu R. Sury ogłosi zgłoszenia kandydatów, a ten zostanie przegłosowany na sierpniowym posiedzeniu. Kilka dni zwłoki oznaczają, że wrześniowe posiedzenie RPP odbędzie się w wyjątkowo okrojonym składzie.
Podczas grudniowego zgłaszania kandydatów na członków RPP, senacka większość wskazała J. Tyrowicz jako kandydatkę do zastąpienia R. Sury. Nie wiemy, czy ta kandydatura jest wciąż obowiązująca. Jak wskazywał wczoraj przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina: "Musimy poczekać, to wymaga mądrych i roztropnych uzgodnień. Nie wykluczam kandydatury Tyrowicz, ale sprawy biegną szybko i być może będzie potrzebne pewne odświeżenie" (cytat za PAPbiznes).
Komisja Europejska i władze Azerbejdżanu przyjęły memorandum przewidujące zwiększenie dostaw azerskiego gazu do Europy do co najmniej 20 mld metrów sześciennych rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Rosyjski koncern Gazprom przesłał swoim europejskim klientom pismo, z którego wynika, że spółka nie może zagwarantować dalszych dostaw gazu. Ma to być konsekwencja nadzwyczajnych okoliczności - Rosjanie powołują się bowiem na klauzulę siły wyższej.
Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł - wynika z projektu zamieszczonego w poniedziałek wieczorem w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. W takiej formie dodatek ten stanowić będzie pewien rodzaj impulsu fiskalnego.
Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy - GazetaPrawna.pl
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję