Myślimy, że tak. Dziś czeski bank podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych i naszym zdaniem pierwszy raz od czerwca zeszłego roku nie zdecyduje się na podwyżkę stóp. Nie jest to jednak oczywistość - ryzyk (za podwyżką) jest sporo, mniej więcej po równo rozkłada się też w tej kwestii konsensus prognoz. Wczoraj w danych działo się niewiele - w porannym komentarzu skupiliśmy się więc na artykule analityków EBC porównującym dekompozycje obecnych wzrostów inflacji z tymi obserwowanymi w latach 70.
Na chwilę wróćmy jeszcze do CNB. Wspomnianymi ryzykami dla naszej prognozy (stopy bez zmian) są np. nowy skład Zarządu CNB (ale wydaje się być on bardziej gołębi), czy nowy zestaw prognoz analityków czeskiego banku. Argumentem za ewentualną podwyżką mogłyby być też ciągłe zaskoczenia w górę w inflacji w ostatnich miesiącach (o tym co "siedzi" w czeskiej inflacji pisaliśmy 3 tygodnie temu, tekst się nie zdezaktualizował - nie poznaliśmy od tego czasu nowych danych). Do tego doszły całkiem dobre (lepsze od oczekiwań) wyniki PKB za II kwartał. W naszej ocenie przeważą jednak obawy o spowolnienie w kolejnych kwartałach, które powstrzymają CNB przed dalszymi ruchami. Nie można też zapominać, że w świetle ostatnich projekcji CNB szczyt stóp wypadał w II kwartale. Czeski bank w swojej historii pokazywał, że ufa swoim analitykom, myślimy, że nie inaczej będzie tym razem.
Dziś też decyzję podejmie Bank Anglii. Najprawdopodobniej zdecyduje się na podwyżkę stóp o 50pb do 1,75%. Tak obstawia konsensus. W danych natomiast można spojrzeć na cotygodniową liczbę nowych rejestracji bezrobotnych w USA.
W poszukiwaniu efektów drugiej rundy w strefie euro
Wzrost cen surowców energetycznych z jakim przyszło nam się mierzyć w następstwie pandemii oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę był i wciąż jest bezprecedensowy. Tak silne zwyżki cen w środowisku wysokiego popytu musiały zachęcać firmy do ich przerzucania na swoich klientów. Jak się jednak okazuje, efekty drugiej rundy wynikające właśnie z zachowania cen energii nie był w ostatnim czasie specjalnie silny w porównaniu do szoku z lat 70. Takie wnioski wysuwane są z niedawnej publikacji zamieszczonej na stronie EBC.
https://makroekonomia.mbank.pl/201034-w-poszukiwaniu-efektow-drugiej-rundy-w-strefie-euro
Garść newsów makroekonomicznych
Polska: Grupa 19 senatorów zgłosiła Joannę Tyrowicz jako kandydatkę na członkinię Rady Polityki Pieniężnej.
Wspólnie z senatorami zgłosiliśmy kandydaturę Joanny Bożeny Tyrowicz na członka Rady Polityki Pieniężnej @PolskiSenat pic.twitter.com/P7KbFcAScL
— Jacek Bury Senator RP???????????????? (@jacek_bury) August 3, 2022
Niemcy: Zamówienia w przemyśle spadły w czerwcu o 0,4% m/m (konsensus oczekiwał silniejszego spadku o 0,9% m/m). Głównym źródłem spadku było obniżenie się zamówień spoza strefy euro.
Der #Auftragseingang im Verarbeitenden Gewerbe ist im Juni 2022 gegenüber Mai 2022 voraussichtlich um 0,4 % gefallen. Maßgeblich dafür war der Rückgang der Aufträge aus der Nicht-Eurozone um 4,3 %. Die Aufträge aus der Eurozone stiegen dagegen um 3,4 %: https://t.co/yNhEhrRMRU pic.twitter.com/XsQ16U5Y8y
— Statistisches Bundesamt (@destatis) August 4, 2022
USA: Finalny PMI w usługach spadł z 52,7 pkt. do 47,3 pkt. Natomiast ISM w usługach wzrósł z 55,3 pkt. do 56,7 pkt.
???????? Niczym Goliat z Dawidem, Achilles z Hektorem czy Malentus z Ksantusem. Tak oto ścierają się wskaźniki koniunktury usługowej w USA (właśnie znów wyszły oba). Jeden pokazuje w górę, drugi w dół. Który ma rację? pic.twitter.com/uipQXD2tGD
— mBank Research (@mbank_research) August 3, 2022
Skupimy się na ISM (o PMI pisaliśmy kilka dni temu po wstępnych danych). Zwraca uwagę spadek subindeksu dot. cen o 7,8pp. (ale wciąż wysoko indeks jest na poziomie 72,3 pkt.). Ponadto komentarze do ankiety nie są tak optymistyczne jak sugeruje sucha liczba. Część branż podkreśla już problemy i spowalnianie.
Na koniec news ogólny. Polecamy artykuł poniżej (i płynące z niego wnioski) dot. komunikacji banków centralnych.
???????? Bardzo ładny artykuł (na podstawie RCT*), który pokazuje, że 1) komunikacja ze strony banku centralnego obniża oczekiwania inflacyjne (w czasach wysokiej inflacji), 2) bardziej efektywna komunikacja to opis, a nie liczby.
— mBank Research (@mbank_research) August 4, 2022
* Randomized Control Trialhttps://t.co/ALPSluNR5X
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję