W ciągu następnych trzech miesięcy zwiększenie zatrudnienia planuje 19% firm zlokalizowanych w Makroregionie Centralnym (województwa łódzkie i świętokrzyskie) oraz 15% firm z Makroregionu Województwo Mazowieckie, przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.
Mapa. Plany przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia w miesiącach maj-lipiec 2025 r. według makroregionów Polski (w %)

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Te firmy planują zwolenienia. Sprawdź, czy mieszkasz we wrażliwych regionach
Z drugiej strony, najwięcej planów dotyczących redukcji zatrudnienia (12%) odnotowano w Makroregionie Wschodnim, a więc w województwie podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim.
Mapa. Plany przedsiębiorstw dotyczące zmniejszenia zatrudnienia w miesiącach maj-lipiec 2025 r. według makroregionów Polski (w %)

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że zróżnicowane regionalnie plany przedsiębiorstw dotyczące zmian w zatrudnieniach pracowników opierają się na deklaracjach pracodawców z siedmiu makroregionów Polski (NUTS 1 w klasyfikacji GUS).
Z majowego badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) na próbie 500 firm wynika, że mimo wysokich kosztów pracy, większość pracodawców chce postawić na zatrudnienie (81%) i nie zamierza wprowadzać zmian w wynagrodzeniach (91%).
Zobacz również: ZUS podnosi emerytury! „Trzecia najwyższa waloryzacja w historii”
Jedynie 8% firm planuje podniesienie wynagrodzeń pracowników, wynika z danych
Aż 71% firm w Polsce w dużym stopniu odczuwa rosnące koszty pracownicze, wynika z badania. Jedynie 8% planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy podnieść wynagrodzenia swoich pracowników.
Niedostępność pracowników na rynku pracy stanowi istotną barierę dla 44% ankietowanych pracodawców. Problem ten szczególnie dotyka firmy z zachodniej części kraju, zaznacza Polski Instytut Ekonomiczny.
Najbardziej odczuwalny jest on w Makroregionie Północno-Zachodnim, obejmującym województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Ponad połowa (58%) firm z tego obszaru zgłasza trudności związane z niedoborem pracowników. Jednocześnie 66% przedsiębiorstw z tego regionu wskazuje na wysokie koszty pracownicze jako istotne obciążenie, co stanowi nieco niższy odsetek niż średnia krajowa (71%).
Mimo to jednak wysokie koszty pracy nie skłaniają firm do redukcji zatrudnienia. Najczęściej skarżą się na nie przedsiębiorstwa z Makroregionu Wschodniego (74%), Północnego (73%) i Centralnego (72%). W dwóch ostatnich makroregionach tylko od 3 do 5% firm planuje zmniejszenie zatrudnienia, przekazał PIE.
„Obserwowane zróżnicowanie planów zatrudnieniowych w poszczególnych makroregionach wskazuje na rosnące znaczenie lokalnych uwarunkowań rynku pracy. Niektóre czynniki, np. dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, struktura gospodarcza regionu czy konkurencja o pracowników coraz częściej determinują decyzje kadrowe przedsiębiorstw”, czytamy w Tygodniu Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
„W wielu przypadkach firmy, zamiast redukować zatrudnienie, wybierają strategie adaptacyjne, np. inwestycje w automatyzację, outsourcing lub elastyczne formy pracy. Jest to sygnałem nie tylko odporności rynku pracy, ale i zmiany podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach presji kosztowej i ograniczonej dostępności pracowników”, dodano.
Zobacz również: Wyższy wiek emerytalny jest nieunikniony. Są jednak duże korzyści
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję