Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Firmy w tych regionach planują zwolnienia. Sprawdź, czy dotyczą też Ciebie

Niewiele ponad 10% firm planuje redukcję zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy, przekazał PIE. Z drugiej strony wskazano, gdzie mieszczą się firmy, które zamierzają postarać się o większą liczbę pracowników. Takich, ku zadowoleniu poszukujących pracy, jest znacznie więcej.

Firmy w tych regionach planują zwolnienia. Sprawdź, czy dotyczą też Ciebie
Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Te firmy planują zwolenienia. Sprawdź, czy mieszkasz we wrażliwych regionach
    1. Jedynie 8% firm planuje podniesienie wynagrodzeń pracowników, wynika z danych

      W ciągu następnych trzech miesięcy zwiększenie zatrudnienia planuje 19% firm zlokalizowanych w Makroregionie Centralnym (województwa łódzkie i świętokrzyskie) oraz 15% firm z Makroregionu Województwo Mazowieckie, przekazał Polski Instytut Ekonomiczny. 

       

      Mapa. Plany przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia w miesiącach maj-lipiec 2025 r. według makroregionów Polski (w %)

      firmy w tych regionach planuja zwolnienia sprawdz czy dotycza tez ciebie grafika numer 1firmy w tych regionach planuja zwolnienia sprawdz czy dotycza tez ciebie grafika numer 1

      Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

       

      Te firmy planują zwolenienia. Sprawdź, czy mieszkasz we wrażliwych regionach

      Z drugiej strony, najwięcej planów dotyczących redukcji zatrudnienia (12%) odnotowano w Makroregionie Wschodnim, a więc w województwie podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim.

      Reklama

       

      Mapa. Plany przedsiębiorstw dotyczące zmniejszenia zatrudnienia w miesiącach maj-lipiec 2025 r. według makroregionów Polski (w %)

      firmy w tych regionach planuja zwolnienia sprawdz czy dotycza tez ciebie grafika numer 2firmy w tych regionach planuja zwolnienia sprawdz czy dotycza tez ciebie grafika numer 2

      Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

       

      Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że zróżnicowane regionalnie plany przedsiębiorstw dotyczące zmian w zatrudnieniach pracowników opierają się na deklaracjach pracodawców z siedmiu makroregionów Polski (NUTS 1 w klasyfikacji GUS).

      Reklama

      Z majowego badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) na próbie 500 firm wynika, że mimo wysokich kosztów pracy, większość pracodawców chce postawić na zatrudnienie (81%) i nie zamierza wprowadzać zmian w wynagrodzeniach (91%).

       

      Zobacz również: ZUS podnosi emerytury! „Trzecia najwyższa waloryzacja w historii”

       

      Jedynie 8% firm planuje podniesienie wynagrodzeń pracowników, wynika z danych

      71% firm w Polsce w dużym stopniu odczuwa rosnące koszty pracownicze, wynika z badania. Jedynie 8% planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy podnieść wynagrodzenia swoich pracowników.

      Niedostępność pracowników na rynku pracy stanowi istotną barierę dla 44% ankietowanych pracodawców. Problem ten szczególnie dotyka firmy z zachodniej części kraju, zaznacza Polski Instytut Ekonomiczny.

      Reklama

      Najbardziej odczuwalny jest on w Makroregionie Północno-Zachodnim, obejmującym województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Ponad połowa (58%) firm z tego obszaru zgłasza trudności związane z niedoborem pracowników. Jednocześnie 66% przedsiębiorstw z tego regionu wskazuje na wysokie koszty pracownicze jako istotne obciążenie, co stanowi nieco niższy odsetek niż średnia krajowa (71%).

      Mimo to jednak wysokie koszty pracy nie skłaniają firm do redukcji zatrudnienia. Najczęściej skarżą się na nie przedsiębiorstwa z Makroregionu Wschodniego (74%), Północnego (73%) i Centralnego (72%). W dwóch ostatnich makroregionach tylko od 3 do 5% firm planuje zmniejszenie zatrudnienia, przekazał PIE. 

      „Obserwowane zróżnicowanie planów zatrudnieniowych w poszczególnych makroregionach wskazuje na rosnące znaczenie lokalnych uwarunkowań rynku pracy. Niektóre czynniki, np. dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, struktura gospodarcza regionu czy konkurencja o pracowników coraz częściej determinują decyzje kadrowe przedsiębiorstw”, czytamy w Tygodniu Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

      „W wielu przypadkach firmy, zamiast redukować zatrudnienie, wybierają strategie adaptacyjne, np. inwestycje w automatyzację, outsourcing lub elastyczne formy pracy. Jest to sygnałem nie tylko odporności rynku pracy, ale i zmiany podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach presji kosztowej i ograniczonej dostępności pracowników”, dodano. 



      Zobacz również: Wyższy wiek emerytalny jest nieunikniony. Są jednak duże korzyści


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane