W marcu Rezerwa Federalna ogłosiła program skupu obligacji korporacyjnych, którego celem jest zwiększenie dostępności kredytowej dla dużych pracodawców. Program skupu obligacji składa się z kilku faz. W pierwszej FED chce skupić dług warty 250 miliardów dolarów, w drugiej 500 miliardów dolarów dla nowo wyemitowanych obligacji. W połowie maja FED zaczął kupować fundusze ETF w skład których wchodzą obligacje śmieciowe. W kolejnej fazie pierwszy raz zakupy obejmą obligacje korporacyjne. Od 24 czerwca FED skupił 8,7 mld długu korporacyjnego, a program potrwa do 30 września.
Program może doprowowadzić do boomu emisji długu przez amerykańskie firmy. FED coraz mocniej angażuje się w skup długu korporacyjnego, którego wartość jest najwyższa w historii Stanów Zjednoczonych ( 9,6 biliona dolarów), który nadal będzie rósł. Największymi beneficjentami luźnej polityki monetarnej będą Apple, Verizon, AT&T Inc. oraz amerykańskie oddziały Toyota Motor Corp., Volkswagen AG i Daimler. Sześć wspomnianych firm będzie stanowiło 10% całkowitego skupu obligacji korporacyjnych. Producenci samochodów oraz branża technologiczna będzie największym beneficjentami. Lista 794 firm obejmuje dwanaście sektorów, w tym branża konsumencka, która stanowi ponad jedną trzecią całego skupu obligacji. FED co cztery tygodnie aktualizuje listę firm, o wymagane kwalifikacje, które wchodzą w skład programu.
Niektórzy krytycy kwestionują działania FED, ponieważ pożyczki na rynku są najtańsze w historii. Kilka tygodni temu Powell podczas wystąpienia w Kongresie bronił pomysłu skupu obligacji- „uważamy, że musimy postępować zgodnie z tym, co powiedzieliśmy". Program zostanie ograniczony, jeżeli sytuacja na rynku poprawi się i będzie zbliżona sprzed wybuchu pandemii. Rynki finansowe na to stwierdzenie zareagowały negatywnie, co pokazuje jak są uzależnione i napływu pustego pieniądza. FED jest bardzo elastyczny, ponieważ program może nie osiągnąć skupu wartego 250 mld dolarów, ale też z drugiej strony, jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, to skala skupu obligacji będzie zwiększana.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję