Wczoraj w centrum uwagi rynków ponownie znalazła się bardziej recesja niż inflacja za sprawą słabych danych nt. kondycji amerykańskiej gospodarki. Indeksy akcyjne w Europie i USA zanotowały spadki.
Indeks S&P500 zanotował najgorszą pierwszą połowę roku od 1962. Coraz większe obawy o recesję mocno ograniczyły rynkowe oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych. W efekcie, na rynkach bazowych wyraźnie obniżyły się krzywe swap (2-letni swap dla EUR spadł poniżej 1,40% i jest już ponad 60pb poniżej szczytu w pierwszej części czerwca) oraz rentowności obligacji (Bundy na całej krzywej aż o ok. 20pb, a Treasuries wzdłuż całej krzywej poniżej 3%). Ceny ropy spadły ze 113 do 108 USD/b. EURUSD był względnie stabilny (dolarowi pomagał wzrost awersji do ryzyka, ale szkodziła redukcja oczekiwań co do skali podwyżek stóp Fed). Złoty radził sobie nadspodziewanie dobrze z awersją do ryzyka, ale tylko do momentu, gdy pojawiła się informacja, że zdaniem unijnej komisarz V.Jourovej ustawa prezydenta A.Dudy nie stanowi realizacji jednego z „kamieni milowych”, co jest niezbędne, aby Polska otrzymała środki w ramach KPO. W rezultacie, EURPLN zaczął ponownie zachowywać się jak EURHUF, a nie EURCZK i wzrósł powyżej 4,70. Coraz silniejsze obawy o recesję dotyczą również krajowej gospodarki, więc również na krajowym rynku trwało ograniczenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych NBP. Krzywa swap dla PLN w segmencie 5- letnim obniżyła się do 6,85%, ponad 100pb poniżej szczytu sprzed ponad tygodnia. Rentowności krajowych obligacji 10-letnich zeszły ponownie poniżej poziomu 7%. Dziś rynki mogą sobie przypomnieć o inflacji. W centrum uwagi będą wstępny wskaźnik HICP dla strefy euro za czerwiec, a w kraju flash CPI za czerwiec. Nie będzie brakować też innych danych.
Na początku dnia (9:00) w kraju poznamy PMI dla krajowego przemysłu, który wg prognoz pogłębił spadek poniżej neutralnego poziomu 50,0 pkt. (PKO: 48,3; konsensus: 48,0), wskazując na rosnące ryzyko recesji w dalszej części roku. Godzinę później poznamy wstępny odczyt CPI za czerwiec. Czeka nas kolejny skok inflacji, wg naszych szacunków do poziomu 15,6% r/r (konsensus: 15,5% r/r), głównie za sprawą cen paliw.
Wstępny wskaźnik inflacji HICP dla za czerwiec dla strefy euro poznamy o 11:00. Opublikowane wcześniej dane z kilku krajów strefy wskazują, że gdyby nie interwencja rządu w Niemczech (m.in. obniżki podatków i promocyjne bilety kolejowe) to czerwcowa inflacja pięłaby się nadal mocno ku górze.
Finalne PMI za czerwiec (m.in. Niemcy, strefa euro, USA) a także czerwcowy ISM z USA potwierdzą, że globalne przetwórstwo traci impet.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję