Dziennik Ekonomiczny oraz najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce): pierwszy szacunek PKB za 1q22

Rynki finansowe z ulgą odebrały słowa prezesa Fed J.Powella, w których opowiedział się przeciwko podwyżkom stóp procentowych w ruchach po 75 pb. W efekcie rynki akcyjne w piątek rosły, nawet pomimo ok. 26% spadków akcji Twittera, które nastąpiły po tym, jak E.Musk poinformował o zawieszeniu procesu przejęcia tej firmy.
W piątek nieznacznie umocnił się dolar, rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich wzrosły. Odprężenie widoczne było też na rynku kryptowalut. W kraju złoty lekko się osłabił, rentowności obligacji 10-letnich podążyły śladem rynków bazowych.
PKB za 1q22. Najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) - 1" />
W rozpoczynającym się tygodniu istotny wpływ na nastroje rynkowe mogą wywierać doniesienia ze sfery polityki: możliwe dalsze informacje o kompromisie z KE w sprawie KPO, doniesienia o ewentualnym wstrzymaniu przez UE importu surowców energetycznych z Rosji, oraz rozwój sporu UE-UK o protokół północnoirlandzki, w tym ewentualne zawieszenie przez Wlk. Brytanię umowy handlowej.
Wśród publikacji danych najwięcej uwagi przyciągnie pierwszy szacunek PKB za 1q22. Seria super silnych odczytów miesięcznych wskaźników za ten okres zapowiada, że dynamika PKB może sięgnąć spektakularnych 10,1% r/r. W dalszej części tygodnia (pt.) odczyty za kwiecień najpewniej pokażą, że okres solidnej koniunktury jak na razie utrzymuje się. Oczekujemy, że tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw spowolni tylko marginalnie, do 12,2% r/r wobec 12,4% r/r w marcu, a dynamika zatrudnienia przyspieszy do 2,8% r/r wobec 2,4% w marcu. Równie mocne powinny być odczyty produkcji przemysłowej (PKO: 15,4% r/r vs 17,3% r/r w marcu). Ten tydzień przyniesie także kolejne dane inflacyjne – dziś NBP opublikuje wyniki inflacji bazowej, która najpewniej wzrosła do 7,7% r/r z 6,9% r/r w marcu. Trend wzrostowy utrzymuje się także po stronie cen producentów – inflacja PPI wg nas zbliżyła się w kwietniu do 22% r/r odzwierciedlając głównie wzrosty globalnych cen surowców.
W Europie najistotniejszą publikacją mogą być dzisiejsze prognozy makroekonomiczne Komisji Europejskiej. Warto też będzie zwrócić uwagę na koniunkturę konsumencką w strefie euro za maj (pt.). Drugi szacunek PKB i zatrudnienia w 1q22 w strefie euro (wt.) powinien mieć niewielkie znaczenie rynkowe. W środę poznamy finalne dane inflacyjne ze strefy euro oraz z Wlk. Brytanii, a jeszcze dziś bilans
Z USA napłynie szereg danych ze sfery realnej. Sprzedaż detaliczna (wt.) w ujęciu nominalnym powinna wzrosnąć o 1% m/m, ale w ujęciu realnym prawdopodobnie po raz kolejny spadnie, wskazując, że rosnące koszty życia coraz bardziej ograniczają konsumpcję Amerykanów. Produkcja przemysłowa (wt.) powinna kontynuować ruch w górę, w ślad za nadal mocnym krajowym popytem. Środowe i czwartkowe dane z rynku nieruchomości najprawdopodobniej wskażą kontynuację spowolnienia wynikającego ze wzrostu oprocentowania kredytów oraz problemów podażowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję