POL: Inwestycje dużych firm (50+ pracowników) w 2q23 wzrosły o 13,6% r/r wobec 7,2% r/r w 1q23. Za przyspieszenie odpowiadała ponad 20-proc. roczna dynamika inwestycji w maszyny i urządzenia (najwyższa dynamika od 2014) oraz na środki transportu. W kolejnych kwartałach oczekujemy kontynuacji ożywienia inwestycji, ale słabszego niż miało to miejsce w 1h23.
Wyniki firm niefinansowych za 2q23 pokazały znaczne hamowanie aktywności gospodarczej – przychody firm wzrosły jedynie o 5,7% r/r (wobec 18,0% w 1q23), a koszty nieco mocniej, bo o 6,1% (wobec 19,1% w 1q23). Wynik finansowy netto firm wyniósł 75,3 mld zł i obniżył się lekko w relacji do PKB (skum.). Więcej w Makro Flashu: „Hamowanie gospodarki przy braku spadku rentowności firm”.
POL: Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 8,0% r/r, szybciej niż w czerwcu (7,9% r/r) oraz od oczekiwań analityków (kons: 7,7% r/r, PKO: 7,6% r/r). Ponownie zwiększała się różnica między szybko rosnącymi depozytami, a spadającymi kredytami. Należności (kredyty) sektora bankowego (skor. o FX) w lipcu nie zmieniły się (0% m/m), przy wzrostach kredytów dla gosp. dom. Ispadkach dla pozostałych. Wolumen kredytów mieszkaniowych złotowych wzrósł drugi miesiąc z rzędu (0,2% m/m), a wolumen kredytów dla podmiotów gospodarczych spadł o 0,6% m/m. Dynamika i struktura kredytów dla firm sygnalizuje odwrócenie cyklu zapasów (finansowanych kredytami) i stopniowo wygasające ożywienie inwestycji. Więcej w Makro Flashu: „Ożywienie kredytów z lekką czkawką”.
EUR: Według wstępnego szacunku, PMI w przetwórstwie dla strefy euro wzrósł w sierpniu do 43,7 pkt. z 42,3 pkt (kons. 42,6 pkt.). Dekoniunktura, dotychczas obserwowana w przemyśle, w sierpniu rozszerzyła się na usługi. PMI dla sektora usługowego spadł poniżej 50 pkt. do najniższego od 30 miesięcy poziomu – wyniósł 48,3 pkt. (wobec 50,9 pkt. w lipcu). Rozbieżności pomiędzy sektorem przetwórczym a usługowym stopniowo maleją, choć tempo spadku produkcji i nowych zamówień w przemyśle jest nadal głębsze niż w usługach. I to właśnie sytuacja w przetwórstwie była dotychczas głównym źródłem dezinflacji w cenach producenta. W sierpniu procesy dezinflacyjne nieco spowolniły – zarówno w kosztach produkcji jak i cenach sprzedaży. Ceny towarów nadal spadały, ale wolniej niż w poprzednich miesiącach. Ceny w sektorze usług rosły, ale w tempie najwolniejszym od października 2021. Firmy wskazują, że na przeszkodzie dezinflacji stoi w szczególności presja płacowa. Odczyty PMI wskazują na słabą aktywność gospodarczą w strefie euro w 3q23. Źródłem pesymizmu jest głównie pogorszenie, dotychczas relatywnie dobrej, koniunktury w usługach. W strefie euro najsilniejsze pogorszenie wskaźników koniunktury odnotowano w Niemczech (więcej w punkcie poniżej), gdzie skala spadku produkcji dóbr i usług była największa od maja 2020 (a wyłączając okres pandemii od czerwca 2009). W sierpniu pogorszyła się również sytuacja we Francji, usługowy PMI obniżył się do 46,7 pkt. (47,1 pkt. w lipcu), a przemysłowy PMI również wskazywał na pogorszenie koniunktury (46,4 pkt., podobnie jak w Niemczech jednak nieco mniej niż w lipcu – kiedy wyniósł 45,1 pkt.).
GER: Niemiecki PMI w przetwórstwie (odczyt flash) wzrósł do 39,1 pkt. z 38,8 pkt. Wbrew oczekiwaniom aktywność w usługach obniżyła się, a nie tylko spowolniła - PMI w tym sektorze obniżył się do 47,3pkt. z 52,3 pkt – to znacznie poniżej konsensusu (51,2 pkt). Nastroje w przemyśle determinowane są systematycznymi spadkami liczby zamówień, zmniejszaniem stanu zapasów i popytu eksportowego (ale już w mniejszym stopniu niż w lipcu). Pogorszenie sytuacji w usługach związane jest ze słabszym popytem konsumpcyjnym. Nieco bardziej optymistycznie firmy niemieckie oceniają perspektywy na przyszłość niż bieżącą sytuację. Utrzymują się spadki cen w przemyśle przetwórczym (które jednak wyhamowały z uwagi m.in. na wzrost cen paliw). Firmy usługowe zmagają się ze wzrostami kosztów operacyjnych, na co wpływ ma utrzymująca się presja płacowa.
USA: Poziom wskaźnika koniunktury PMI w przemyśle amerykańskim jest wciąż wyższy niż w strefie euro, jednak mocno spadł w sierpniu (do 47 pkt. z 49 pkt.) wskazując na pogorszenie kondycji firm w przetwórstwie przemysłowym. Przyczynił się do niego spadek popytu i pierwszy od 6 miesięcy spadek subindeksu zamówień. Badanie sygnalizuje lekki wzrost presji kosztowej przy ograniczonym jej wpływie na ceny sprzedawanych produktów.
POL: Zagregowany przez nas wskaźnik koniunktury gospodarczej w sierpniu poprawił się, wzrósł do -5,4 pkt. z -6,2 pkt. w lipcu. Poprawa wystąpiła przede wszystkim w informacji i komunikacji przy mniejszych zmianach w innych obszarach. Składowe bieżące indeksu pozostawały bez zmian, przy poprawie widocznej raczej w składowych dotyczących przyszłości.
EUR: Koniunktura konsumencka w strefie euro w sierpniu pogorszyła się do -16,0 pkt. z 15,1 pkt. w lipcu. Spadek indeksu przerwał obserwowany w poprzednich miesiącach trend poprawy nastrojów.
USA: Sprzedaż nowych domów w USA w lipcu wzrosła o 4,4% m/m (po spadku o 2,8% m/m w czerwcu) i wyniosła 714 tys. – to więcej niż oczekiwano (kons.: 707 tys.). Liczba sprzedanych domów pozostaje w trendzie rosnącym.
ŚWIAT: Podczas szczytu BRICS w RPA, premier Indii N.Modi oraz przywódca Chin Xi Jinping publicznie poparli propozycje przyjęcia nowych państw do grupy. Dziś liderzy grupy mają przedstawić uzgodnienia dotyczące zasad przyjmowania nowych członków. Wśród wypowiedzi w trakcie szczytu na uwagę zasługuje wyznaczenie celu dla banku rozwoju grupy (New Development Bank), który w kolejnych latach ma zwiększyć skalę udzielanego finansowania w walutach lokalnych do 30% z obecnego poziomu poniżej 20%.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję