Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością

|
selectedselectedselected
Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś w kalendarium uwagę zwracają wstępne dane o inflacji konsumenckiej w listopadzie dla dwóch dużych gospodarek strefy euro. O godz. 09:00 poznamy dane dla Hiszpanii. Według konsensusu inflacja HICP ma wzrosnąć do 3,7% r/r z 3,5% r/r w październiku. Natomiast w przypadku Niemiec (godz. 14:00), oczekuje się spadku indeksu HICP do 2,6% r/r z 3,0% r/r miesiąc wcześniej. Dane te będą stanowić prognostyk dla wstępnego wyliczenia HICP dla całej strefy euro, które poznamy w czwartek.

Warto zauważyć, że waga Hiszpani w indeksie HICP dla całej unii walutowej wynosi w 2023 r. 11,0%, a Niemiec aż 27,7%. Niemniej, w naszej opinii, dane inflacyjne za listopad dla tych krajów nie powinny wpływać na ocenę perspektyw polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie rynki finansowe są podzielone co do daty rozpoczęcia obniżek stóp w strefie euro. Duża część inwestorów wskazuje, że będzie to kwiecień 2024 r. Wysokie prawdopodobieństwo przypisywane jest jednak także pierwszemu cięciu stóp na posiedzeniu w czerwcu br.

 

EZ: O godz. 11:00 poznamy także wyliczenia wskaźników koniunktury dla strefy euro w listopadzie. Zapewne pokażą one tylko nieznaczną poprawę koniunktury, co nie zmniejszy istotnie ryzyka spadku PKB w tej gospodarce w 4Q 2023.

 

Zobacz także: Węgiel coraz tańszy! Cena za tonę na rynku jest już poniżej 450 złotych!

Reklama

 

 

US: O godz. 14:30 opublikowane zostanie natomiast trzecie wyliczenie PKB w Stanach Zjednoczonych w 3Q 2023. Według drugiego szacunku, PKB wzrósł o 4,9% kw/kw (SAAR – po odsezonowaniu i w ujęciu zannualizowanym) po wzroście o 2,1% kw/kw w 2Q 2023. Ewentualna rewizja danych nie powinna jednak zmieniać scenariusza dla aktywności w amerykańskiej gospodarce.

 

Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością - 1Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

US: Indeks nastojów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych opracowywany przez Conference Board wyniósł w listopadzie 102 pkt, co okazało się odczytem lepszym od oczekiwań. Zrewidowano jednak w dół dane dla października - do 99,1 pkt z 102,6 pkt. Średnio dane dla 4Q 2023 są niższe niż dla 3Q 2023. Według modelu nowcastingowego oddziału Fed w Atlancie konsumpcja w Stanach Zjednoczonych wzrośnie w 4Q 2023 o 1,7% kw/kw (SAAR) po mocnym wzroście o 4,0% kw/kw w 3Q 2023.

 

Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością - 2Dwie duże gospodarki podzielą się danymi inflacyjnymi. Cała strefa euro czeka z ciekawością - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama