Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Dlaczego rząd chce podnieść płacę minimalną w Polsce? Szara strefa, wyższa inflacja, spłaszczenie wynagrodzeń...

Podwyżka płacy minimalnej zwiększa koszty pracodawców, co prowadzi do wyższych cen i większych inwestycji w mechanizację. Może także powodować spłaszczenie wynagrodzeń, wzrost inflacji i zmniejszenie skłonności do zatrudniania, przyczyniając się do rozwoju szarej strefy. Dlaczego więc rząd chce podwyższać płacę minimalną?

Wyższa płaca minimalna: rząd chce pomóc obywatelom czy sobie? Skutki odczuje polska gospodarka
WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Jakie skutki powoduje wzrost płacy minimalnej?
    1. Zobacz także: Prawda o majątkach miliarderów. Gospodarka daleko w tyle
  2. Pracodawcy zwiększą wymagania
    1. Czytaj również: Skandaliczny spadek liczby ofert pracy! Co się dzieje na rynku? Oto najnowsze wyniki Barometru Ofert Pracy
  3. Dlaczego rząd chce wyższej płacy minimalnej?
    1. Sprawdź także: Smutna prawda o pracy w Polsce. Zatrważające statystyki o Polakach

 

 

Jakie skutki powoduje wzrost płacy minimalnej?

Wzrost pensji minimalnej jest równoznaczny ze wzrostem kosztów pracodawców. Ci, i tak już nierozpieszczani przez niedobór pracowników czy wysoki kurs PLN (w przypadku eksporterów) będą zmuszeni w pierwszej fazie podnieść koszty swoich usług czy produktów, w drugiej zastanowić się, czy nie zmienić organizacji pracy i zwiększyć inwestycję w mechanizację produkcji. Zmniejszy się także ich zdolność do podnoszenia pensji dla wyżej wydajnych pracowników, co doprowadzi do spłaszczenia wynagrodzeń w firmach. W sytuacji silnej pozycji pracownika, wynikającej z niedoboru zwłaszcza mniej wykwalifikowanej siły roboczej ingerencja na rynku pracy jest niezrozumiała - ta tak jakby w warunkach wzrostu cen mieszkań tworzyć specjalne programy ustanawiające minimalną cenę mieszkania w całym kraju, tak aby wspomóc deweloperów.

Automatyczne podwyższanie minimalnych wynagrodzeń jest kamykiem wrzuconym do zwiększenia napięć inflacyjnych, bo podwyższenie pensji minimalnej prowadzi także do zwiększenia presji na pozostałe wynagrodzenia, co z kolei może przyspieszyć inflację, która z kolei wymusza wyższe wydatku budżetowe (np. na emerytury) i wracamy do punku wyjścia - w kolejnym okresie potrzebna jest kolejna podwyżka pensji minimalnej, aby dostosować ją do wzrastającej inflacji.

 

Zobacz także: Prawda o majątkach miliarderów. Gospodarka daleko w tyle

 

Pracodawcy zwiększą wymagania

Wysoka płaca minimalna zmniejsza też skłonność do zatrudniania nowych pracowników, co dziś nie jest problemem, ale to - jak pokazują przykłady Hiszpanii czy Grecji, może się szybko zmienić. Wysoka pensja minimalna to też mniejsza szansa na zatrudnienie młodej i niedoświadczonej osoby, która w początkowej fazie głównie się uczy - koszt takiej nauki dla pracodawcy staje się coraz wyższy. Wysoka pensja minimalna może przyczyniać się także do rozrostu szarej strefy, gdy pracodawcy zwłaszcza zaczynają zatrudniać na czarno. W ten sposób uciekają przed wysokimi podatkami, a co więcej mogą zatrudniać pracowników za stawkę niższą niż ustawowe minimum.

Reklama

 

Czytaj również: Skandaliczny spadek liczby ofert pracy! Co się dzieje na rynku? Oto najnowsze wyniki Barometru Ofert Pracy

 

Dlaczego rząd chce wyższej płacy minimalnej?

Chęć rządu do podnoszenia pensji minimalnej ma swoje drugie dno - w ten sposób zwiększa się

PIT
Polaris IT Group S.A.
0.256
4.92 %
Dywidendy
1 dzień
0 %
1 tydzień
8.47 %
1 miesiąc
6.67 %
6 miesięcy
-26.86 %
i składki ZUS pobierane od pracowników (wyższa pensja = wyższe składki). Gdyby rząd faktycznie chciał pomóc najmniej zarabiającym pracownikom powinien obniżyć im podatek, przestając mamić kwotą 30.000 od której rzekomo nie płaci się podatku (a płaci się, tylko że nazwany on został składką zdrowotną).

 

Sprawdź także: Smutna prawda o pracy w Polsce. Zatrważające statystyki o Polakach


Marcin Materna

Marcin Materna

Dyrektor Biura Analiz Rynków Kapitałowych Banku Millennium. Członek Zarządu Millennium Consulting. MBA Illinois-Urbana-UW, CFA, Doradca Inwestycyjny


Tematy

jakie są skutki wzrostu płacy minimalnej

jak wzrost pracy minimalnej wpływa na rynek pracy

dlaczego rząd podnosi płacę minimalną

skutki wzrostu płacy minimalnej dla polskiej gospodarki

dlaczego rząd chce wyższej płacy minimalnej

dlaczego płaca minimalna rośnie

jak wzrost płacy minimalnej w Polsce wpłynie na gospodarkę

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama