Stabilna sytuacja na rynku walutowym
Poniedziałkowy handel na krajowych parach walutowych nie przyniósł znaczących zmian.
Dolar, który odnotował niewielki spadek do 3,85 zł, osłabł w wyniku zachowania amerykańskiej waluty na globalnym rynku.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego przewidują, że kurs EUR/PLN w najbliższych godzinach powinien oscylować w przedziale 4,27-4,29.
Kurs euro EUR/PLN
Decydującym czynnikiem dla rynku walutowego w nadchodzących dniach będzie jednak posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które odbędzie się w środę.
Zachowanie dolara w reakcji na decyzje Fed będzie głównym czynnikiem kreującym trendy na rynkach walutowych.
"Start poniedziałkowego handlu nie przynosi większych zmian na krajowych parach walutowych. Widać jedyne delikatną presję na dolara i jego spadek w pobliże 3,85 zł, co jest konsekwencją osłabienia amerykańskiej na bazowym FX. Oceniamy, że EUR/PLN w kolejnych godzinach powinien utrzymać się w przedziale 4,27-4,29" - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego.
"W obecnym tygodniu, to zachowanie dolara amerykańskiego będące konsekwencją odbioru posiedzenia Fed (decyzja w środę), będzie głównym czynnikiem kreującym trendy na rynkach FX. Przesunięcia na bazowych i krajowym rynku FX z minionego tygodnia nie były znaczące, ale miejsca, z których zawróciły zarówno kursy EUR/PLN, USD/PLN ale i EUR/USD sugerują, że rynki podjęły próbę zakończenia budujących się co najmniej od końca sierpnia br. ruchów korekcyjnych" - wskazują ekonomiści PKO BP.
>> Zobacz też: Kurs dolara USD/PLN i euro EUR/PLN przed kluczowymi wydarzeniami. Jaka będzie reakcja rynku walutowego?
Wpływ posiedzenia Fed na rynki FX
Jak wskazują ekonomiści PKO BP, kursy walut, takich jak EUR/PLN, USD/PLN oraz EUR/USD, pokazują, że rynki podjęły próbę zakończenia trwających od sierpnia korekt.
Mimo to indeks dolara (DXY) utrzymuje się w trendzie bocznym, co sugeruje niepewność co do przekazu z nadchodzącego posiedzenia Fed.
Krótko mówiąc, ekonomiści uważają, że szanse i zagrożenia dla złotego w krótkim terminie się równoważą.
Może to oznaczać, że na koniec tygodnia kursy EUR/PLN i USD/PLN pozostaną na zbliżonych do piątkowych poziomach, choć zmienność może być duża.
"Jednak indeks dolara (DXY) utrzymał się w trendzie bocznym, co pokazuje, że wysoka niepewność co do przekazu z posiedzenia FOMC utrzymuje się. Naszym zdaniem krótkoterminowe szanse i zagrożenia dla PLN równoważą się, co może oznaczać, że finalnie na EUR/PLN i USD/PLN zakończymy obecny tydzień na zbliżonych do piątkowych poziomach, jednak ze sporą zmiennością w trakcie jego trwania" - dodają.
>> Czytaj też: Inflacja, stopy procentowe, decyzje banków centralnych - co na to euro EUR/PLN, dolar USD/PLN i frank CHF/PLN?
Spokojny handel na rynku długu
Na rynku obligacji długoterminowych w poniedziałek również nie przewiduje się dużych zmian. Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego prognozują spokojny handel, oczekując, że krajowy 10-letni benchmark pozostanie w pobliżu 5,25%. Rynek będzie czekał na dalsze impulsy, takie jak sprzedaż detaliczna w USA i decyzje Fed.
Według ekonomistów PKO BP, wymowa posiedzenia Fed będzie miała kluczowe znaczenie dla trendów na rynku obligacji skarbowych. Jeśli Fed nie przedstawi wyraźnie łagodnego przekazu, ryzyko wzrostu globalnych rentowności obligacji będzie duże, co może wpłynąć także na krajowe papiery wartościowe.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję