Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 17,2%r/r, osiągając najwyższy poziom od 25 lat. Wrzesień przyniósł kolejną falę podwyżek cen żywności, wzrost cen energii (droższy węgiel) oraz spadek paliw. Co jest niepokojące, wyraźnie zwiększyła się również inflacja bazowa, która we wrześniu wzrosła o ok. 1,4m/m, do 10,7%r/r.

 

 

Nie zrealizowały się optymistyczne scenariusze zakładające szczyt inflacji latem i jej spadek w dalszej części roku. Spodziewamy się, że do końca 2022 będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem inflacji. Biorąc pod uwagę (1) skalę szoku energetycznego, (2) głęboko ujemne realne stopy procentowe, (3) napięty rynek pracy (presja płacowa) oraz (4) ekspansywną politykę fiskalną, należy się spodziewać się, że inflacja będzie uporczywa, a jej trwały spadek na jednocyfrowe poziomy nastąpi dopiero w 2025.

 

Dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do kolejnej podwyżki stóp - 1Dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do kolejnej podwyżki stóp - 1

 

Reklama

W świetle uporczywej i nadal rosnącej inflacji deklaracje RPP o gotowości zakończenia cyklu podwyżek stóp mogą okazać się przedwczesne. Spodziewamy się, że Rada podniesie w środę stopy procentowe o kolejne 25pb (główna do 7,00%).

 

Dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do kolejnej podwyżki stóp - 2Dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do kolejnej podwyżki stóp - 2

 

W czwartek o 15:00 będzie miała miejsce konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego. Biorąc pod uwagę rozpędzoną inflację (w tym bazową), duże przesunięcie w górę oczekiwanych stóp w krajach rozwiniętych oraz presję na osłabienie PLN, prezes Glapiński raczej powściągliwie powinien wypowiadać się w kwestii gotowości zakończenia cyklu podwyżek i/lub ewentualnych obniżek w 2023. Wprawdzie banki centralne w Czechach i na Węgrzech zakończyły cykle, ale duże osłabienie forinta pokazuje, że takie ogłoszenie może okazać się pochopne.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane