Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się we wrześniu do 43,9 pkt. wobec 43,1 pkt. w sierpniu, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (43,7 pkt.) oraz wyraźnie poniżej naszej prognozy (45,0 pkt.). Tym samym indeks od 17 miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. W kierunku zwiększenia w indeksu oddziaływały wyższe wkłady 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zapasów oraz czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla zatrudnienia.
Mimo odnotowanego we wrześniu wzrostu składowe dla bieżącej produkcji i nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych pozostają wyraźnie poniżej granicy 50 pkt., wskazując na utrzymujące się wysokie tempo spadku aktywności w przetwórstwie. W pewnym stopniu aktywność ta podtrzymywana jest przez realizację zaległości produkcyjnych, które we wrześniu obniżyły się już 15 miesiąc z rzędu. Warto jednak zauważyć, że tempo ich spadku systematycznie spowalnia w ostatnich miesiącach. Z jednej strony może to świadczyć o tym, że bufor ten stopniowo się wyczerpuje. Z drugiej strony, część firm w obawie przed przeciągającym się spadkiem zamówień może ostrożniej sięgać po ten bufor, chcąc aby wystarczył on na dłużej.
W danych na uwagę zasługuje wzrost składowej dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy do najwyższego poziomu od marca br. W naszej ocenie stanowi on pewne zaskoczenie, szczególnie uwzględniając tendencje obserwowane w strefie euro, w tym w Niemczech, gdzie indeksy PMI za wrzesień wskazały na dalszy silny spadek aktywności w przetwórstwie i pesymistyczne oceny dotyczące przyszłej produkcji (por. MAKROmapa z 25.09.2023).
Słabnąca aktywność w przetwórstwie znajduje także odzwierciedlenie w utrzymującym się silnym spadku zarówno cen dóbr pośrednich jak i dóbr finalnych, przy czym jego tempo obniżyło się we wrześniu. Jest to spójne z naszym scenariuszem zakładającym stopniowe osłabienie presji inflacyjnej w Polsce w kolejnych miesiącach.
Jednocześnie utrzymujące się wysokie tempo spadku aktywności sprzyja przyspieszeniu procesów restrukturyzacyjnych. Wsparcie dla takiej oceny stanowi dalszy spadek składowej PMI dla zatrudnienia w przetwórstwie, którego tempo we wrześniu było najwyższe od października 2022 r. We wrześniu firmy ograniczyły w dalszym ciągu zapasy środków produkcji, przy czym tempo ich spadku spowolniło w ostatnich miesiącach.
W średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa obniżyła się w III kw. do 43,5 pkt. wobec 46,2 pkt. w II kw. Dane nie zmieniają naszej prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw. (0,5% r/r wobec -0,6% w II kw.).
Zobacz także: Przemysł w Polsce - mamy nowe dane PMI! Jak reaguje kurs polskiego złotego?
Dzisiejsze dane są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję