Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Czy RPP zaskoczy? Decyzja w sprawie stóp procentowych już jutro!

W czwartek poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej poziomu stóp procentowych w Polsce. Rynek oczekuje podtrzymania statusu quo z uwagi na prognozowany wzrost cen po zdjęciu tarcz osłonowych. 

Czy RPP zaskoczy? Decyzja w sprawie stóp procentowych już jutro!
JACEK DOMINSKI/REPORTER
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Decyzja RPP - co dalej ze stopami procentowymi? 
    1. Zobacz również: Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro (EUR)?
    2. Projekcje inflacji - NBP 
    3. Zobacz również: Polska inflacja poniżej 2%! Wstępne dane GUS za marzec okiem analityków
  2. Jak decyzja RPP może wpłynąć na kurs złotego?
    1. Decyzja ws. stóp procentowych w Polsce 
    2. Zobacz również: Stopy procentowe pod znakiem zapytania. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczy?
  • Inflacja spadła poniżej 2%. 
  • W kolejnych miesiącach możemy być jednak świadkami odbicia cen. 
  • Czy RPP obniży stopy procentowe? 

 

Decyzja RPP - co dalej ze stopami procentowymi? 

Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na poziomie 5,75%. Wynika to głównie z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który przypomniał, że inflacja może wzrosnąć po zdjęciu tarcz. Wobec tego, pomimo spadku, Rada opowiada się za utrzymaniem bieżącego poziomu. Oczekuje się, że po wygaśnięciu pakietów osłonowych, dynamika nabierze tempa.

 

 

Zobacz również: Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro (EUR)?

 

Projekcje inflacji - NBP 

czy rpp zaskoczy decyzja w sprawie stop procentowych juz jutro grafika numer 2czy rpp zaskoczy decyzja w sprawie stop procentowych juz jutro grafika numer 2

Źródło: Raport NBP

Reklama

 

Zobacz również: Polska inflacja poniżej 2%! Wstępne dane GUS za marzec okiem analityków

 

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że ostatni odczyt inflacji (+1,9% r/r) będzie najniższym w tym roku. W kolejnych miesiącach mamy zobaczyć umiarkowany wzrost. Powrót do standardowej stawki VAT ma skutkować skokiem o 0,8 pkt proc. Z tego powodu z prognoz PIE wynika, że w II kwartale wyniki będą zbliżone do 3-3,5%. Poziom ten ma utrzymywać się również przez większość 2025 r. 

“Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności - badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy - pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen” - uważają eksperci. 

Piątkowa konferencja NBP odbywać będzie się z kolei w tle sprawy związanej z Trybunałem Stanu. 

Więcej na ten temat: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? „Tego chcą idioci działający na szkodę Polski” [OPINIE]
 

Reklama

“W związku z zapowiadanymi zmianami cen administrowanych ten odczyt wyznacza lokalne minimum w tym roku. Niemniej kilka przesłanek sugeruje, że CPI zakończy rok blisko lub nawet poniżej górnego odchylenia od celu NBP. To m.in. deklaracje dużych sieci sklepów spożywczych o niepodnoszeniu cen o wartość przywróconej stawki VAT oraz jednocześnie nadal nieodwrócone spadki cen produktów rolnych na targowiskach. Tym samym rośnie p-stwo scenariusza, w którym przeważająca część inflacji będzie wyjaśniania napędzaną dynamicznym wzrostem wynagrodzeń częścią bazową. CPI ogółem pozostanie jednak w akceptowalnym paśmie odchyleń najpewniej do maja lub czerwca” - uważają analitycy BGK. 

 

Jak decyzja RPP może wpłynąć na kurs złotego?

Analitycy Credit Agricole uważają, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie mieć neutralny wpływ na kurs złotego oraz na rentowności polskich obligacji. Większe zmiany w tym zakresie mogą nastąpić w piątek, ze względu na zapowiedzianą konferencję szefa Narodowego Banku Polskiego. Oczekiwana jest podwyższona zmienność. 

 

Decyzja ws. stóp procentowych w Polsce 

czy rpp zaskoczy decyzja w sprawie stop procentowych juz jutro grafika numer 3czy rpp zaskoczy decyzja w sprawie stop procentowych juz jutro grafika numer 3

Źródło: Makromapa Credit Agricole

Reklama

 

Na podstawie szacunków Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych moment podjęcia decyzji o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze wydaje się optymalny. Wynika to głównie z  ogólnoświatowej tendencji do spadków cen artykułów spożywczych, co ma być ponadto wspomagane czynnikami sezonowymi. 

Proces dezinflacji może być jednak zagrożony poprzez stronę popytową. Do ponownego odbicia inflacji może doprowadzić zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej oraz wszystkie świadczenia z nią związane. Niepokojący wpływ na kolejne odczyty inflacyjne może mieć zatem relacja pomiędzy zmianami wydajności pracy w przemyśle a zmianami w wysokości wynagrodzeń. Pokazują to również dane, od II połowy 2021 r. wydajność spadała w średniorocznym tempie o niemal 10%, realne wynagrodzenia z kolei rosły w tempie ponad 8%. Negatywna relacja miała mieć miejsce po raz pierwszy od początku lat 90.

 

Zobacz również: Stopy procentowe pod znakiem zapytania. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczy?


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Tematy

decyzja RPPstopy procentowe stopy procentowe w Polsce Polska stopy procentowe kiedy decyzja rpp

kiedy stopy procentowe spadna

RPPNBPAdam Glapiński

czy RPP będzie obniżać stopy procentowe w 2024

czy stopy procentowe w Polsce spadną

jakie dalsze działania RPP

jakie stopy procentowe w polsce

jaka decyzja RPP w kwietniu

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama