- Ile zainwestuje Bill Gates w atom?
- Gdzie dokona takich inwestycji Gates?
- Czemu Gates jest przekonany, że to może być opłacalna inwestycja?
- Na co Gates przeznaczy ewentualne zyski z tej inwestycji?
Bill Gates będzie inwestował miliardy dolarów w energetykę atomową. Według niego czystsza energia przyczyni się do walki ze zmianami klimatu.
Gates zainwestuje miliardy w atom
Bill Gates w wywiadzie dla CNN zapowiedział duże inwestycje w elektrownię jądrową TerraPower w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie starał się łagodzić obawy dotyczące odpadów radioaktywnych i kosztów związanych z takimi projektami.
Co ciekawe, paliwo dla elektrowni miało pochodzić z Rosji, ale opóźniono jej budowę, by zmienić ten plan. „Paliwo będzie pochodzić albo ze Stanów Zjednoczonych, albo z krajów zaprzyjaźnionych" - powiedział.
Gates zdradził, że w ramach cięcia kosztów, elektrownia będzie chłodzona metalem zamiast wodą. Oznacza to, że problem wysokiego ciśnienia i dodatkowego ciepła po wyłączeniu został całkowicie rozwiązany. Chłodzenie wodą podnosiło koszty i stopień skomplikowania inwestycji.
W rozmowie z CNN Gates bagatelizował katastrofę w Fukushimie i podkreślał, że energia jądrowa jest ekologiczna. Podkreślał, że konieczne jest odejście od węgla – z różnych powodów, a przede wszystkim ekologicznych.
Gates uważa, że ta inwestycja może się opłacić
Odnosząc się do swoich inwestycji w energię jądrową, Gates powiedział, że innowacje mogą napędzać rentowność.
„Gdy firmie prowadzącej elektrownię udaje się wprowadzać innowacje, może to być opłacalne. Wszystkie te inwestycje klimatyczne, których dokonałem, jeśli będą rentowne, to pieniądze przekażą do Fundacji Gatesów, dzięki czemu będziemy mieć więcej na walkę z takimi chorobami jak malaria i gruźlica" - stwierdził.
Założony przez Gatesa start-up TerraPower rozpoczął w zeszłym tygodniu budowę swojego pierwszego komercyjnego reaktora w Wyoming. Miejsce to zostało wybrane po zamknięciu elektrowni węglowej.
Według raportu Bloomberga, TerraPower prowadzi badania nad prostszymi i tańszymi reaktorami od 2008 roku. Elektrownia ma wsparcie Departamentu Energii USA, a jej celem jest ukończenie nowego reaktora do 2030 roku.
W marcu Izba Reprezentantów przyjęła ustawę ADVANCE Act, która rozszerzy wykorzystanie energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden podpisał również w marcu ustawę, która przeznacza 100 mln USD na programy szkoleniowe dla pracowników elektrowni jądrowych.
Nacisk na energię jądrową pojawia się wraz z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji. Firmy technologiczne, takie jak OpenAI, coraz częściej poszukują czystszych, bardziej ekologicznych źródeł energii, aby zaspokoić ogromne zapotrzebowanie na energię ze strony swoich centrów danych.
Zobacz również: Oszczędności z czasu pandemii zostały przejedzone. To zagrożenie dla rynku akcji
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję